آزمایش های مورد نیاز برای تشخیص آکنه

راه های تشخیص کبد چرب الکلی
بیماری کبد چرب الکلی
دی 29, 1400
واکسن HPV
واکسن گارداسیل (پیشگیری از زگیل تناسلی)
دی 29, 1400

آزمایش های مورد نیاز برای تشخیص آکنه

آزمایش هورمونی آکنه و جوش

آکنه چیست و چگونه تشخیص داده می شود؟

آکنه خفیف اغلب نیازی به مشاوره پزشکی ندارد و می توان آن را در خانه با استفاده از محصولات بدون نسخه درمان کرد. با این حال، اگر مطمئن نیستید که چیزی که تجربه می کنید آکنه است یا آکنه ی شما شدید به نظر می رسد یا ویژگی های آن در حال تغییر است، به متخصص پوست مراجعه کنید.

چه چیزی باعث آکنه یا جوش می شود؟

این عارضه پوستی در سطوح مختلف شدت و اندازه خود را نشان می دهد. آکنه زمانی اتفاق می‌افتد که غدد چربی به نام غدد چربی متصل به فولیکول‌های مو یا به دلیل تغییرات هورمونی یا در دوران بلوغ تحریک شوند.
غدد یک مایع روغنی به نام سبوم ترشح می کنند که پوست شما را روان نگه می دارد و سلول های مرده پوست را از طریق فولیکول ها حمل می کند. این یک ماده طبیعی است که به روان سازی پوست کمک می کند و اگر بیش از حد تولید شود، سلول های پوست بالغ می شوند و منافذ فولیکولی را مسدود می کنند.

روغن بیش از حد تولید شده توسط فولیکول ها به همراه سلول های مرده پوست می تواند در منافذ مسدود شده ای که فولیکول ها را مسدود می کند، جمع شوند. این پلاگ ها اگر با لایه ای ضخیم از پوست پوشانده شوند به صورت جوش های سرسفید دیده می شوند یا اگر در معرض هوا قرار بگیرند به صورت جوش های سرسیاه دیده می شوند.

فولیکول‌ها بزرگ می‌شوند و باعث ایجاد برآمدگی می‌شوند و در صورت دستکاری، دیواره فولیکول بزرگ می‌شود و منجر به التهاب می‌شود. اگر التهاب عمیق باشد به آن کیست می گویند که می تواند دردناک و ناخوشایند باشد.

جوش سر سفید با جوش متفاوت است زیرا جوش ها برآمدگی های کوچک قرمز رنگ روی پوست هستند که دارای چرک هستند، در حالی که جوش سرسفید فولیکول های مو هستند که با سبوم یا سلول های مرده پوست یا باکتری ها مسدود می شوند.

سایر محرک های احتمالی

 • لوازم آرایشی چرب
 • فشاری که ناخودآگاه از کلاه ایمنی، یقه های تنگ، آویزها و غیره وارد می شود
 • برخی داروها مانند لیتیوم یا حاوی یدیدها، برومیدها یا سایر استروئیدها
 • محرک های محیطی مانند آلودگی و رطوبت بالا
 • فشار دادن یا برداشتن لکه ها
 • استرس مزمن
 • غذاهای سرشار از کربوهیدرات های تصفیه شده مانند نان، دسرهای تهیه شده با آرد سفید، برنج، نوشابه و سایر نوشیدنی های شیرین

آزمایش هورمونی جوش

اگر می خواهید علت اصلی یا منبع آکنه ها را بیابید، پزشک می تواند آزمایش هورمونی را در طول شروع چرخه قاعدگی توصیه کند.
بهترین زمان آزمایش هورمونی آکنه بین ساعت ۸ تا ۱۰ صبح و در نیمه اول چرخه قاعدگی در زنان است.

برخی از این آزمایش های هورمونی آکنه عبارتند از:

 • تستوسترون:

  هورمون جنسی اصلی در مردان است اما هم در خون مردان و هم در خون زنان وجود دارد. تستوسترون عمدتاً توسط سلولهای لیدیگ بیضه های مرد تولید می شود. همچنین توسط غدد فوق کلیه مردان و زنان و به مقدار خیلی کم توسط تخمدان ها در زنان تولید می گردد.

 • گلوبولین متصل شونده به هورمون های جنسی (SHBG):

  به طور عمده در کبد تولید میشود و سنجش این پروتئین با هدف ارزیابی وضعیت هورمون های جنسی تجویز میشود.

 • شاخص آندروژن آزاد (FAI):

  نسبتی است که برای تعیین وضعیت غیر طبیعی آندروژن ها در انسان استفاده می شود.

 • دی هیدرو اپی آندسترون سولفات(DHEAS):

  آزمایشی است که برای بررسی عملکرد غدد فوق کلیوی انجام می شود.

 • ۱۷ – هیدروکسی پروژسترون:

  هدف از انجام این آزمایش، غربالگری، تشخیص و پایش درمان بیماری هایپرپلازی مادرزادی آدرنال است ولی در موارد دیگری نیز کاربرد دارد، مثلا در زنان برای بررسی وضعیت هیرسوتیسم و تخمدان پلی کیستیک تجویز میشود.

 • تست سیناکتن یا تحریک غدد آدرنال به وسیله هورمون آدرنوکورتیکوتروفیک (ACTH):

  برای تعیین وجود نارسایی غده فوق کلیوی (adrenal insufficiency) انجام می شود.

 • هورمون لوتئین کننده (LH) و تحریک کننده فولیکولی (FSH):

  برای ارزیابی عملکرد تخمدان‌ها و بيضه، و بررسی اختلال در عملکرد آنها استفاده میشود.

 • پرولاکتین:

  پرولاکتین هورمونی است که از غده هیپوفیز در مغز ترشح می شود و وظیفه اصلی آن تولید شیر مادر پس از زایمان است. افزایش پرولاکتین موجب کاهش هورمون های جنسی می شود در چنین شرایطی کاهش استروژن در زنان و تستسترون در مردان مورد انتظار است. تظاهرات بالینی کمبود استروژن در سن باروری شامل قطع و یا نامنظم شدن قاعدگی، ایجاد آکنه، افزایش ریزش مو و خشکی واژن است.

 • کورتیزول:

  کورتیزول یک گلوکوکلورتیکوئید قوی است که توسط قشر غده فوق کلیه تولید می شود و بر متابولیسم کربوهیدارت ها، پروتئین ها و چربی ها اثر می گذارد.. بهترین روش ارزیابی فعالیت غده فوق کلیه اندازه گیری مستقیم سطح کورتیزول در پلاسما می باشد.

 • آزمایش سرکوب دگزامتازون:

  برای ارزیابی عملکرد غدد آدرنال انجام می‌شود. در این تست میزان تغییرات سطح کورتیزول در پاسخ به تزریق دگزامتازون اندازه‌گیری می‌شود.

نکات مهم:

بر اساس یافته های تحقیق، SHBG پایین و افزایش DHEA-S تغییرات هورمونی هستند که اغلب در موارد آکنه شدید دیده می شوند.
آزمایش پروفایل لیپید اکنون به یک آزمایش معمولی برای اندازه گیری سطح برخی از لیپیدها در خون تبدیل شده است. این به طور گسترده ای برای پیش بینی خطرات قلبی عروقی با اندازه گیری چهار پارامتر اساسی استفاده می شود: کلسترول تام، کلسترول LDL، کلسترول HDL و تری گلیسیرید که معمولاً در یک نمونه خون ناشتا انجام می شود. کلسترول HDL پلاسما بیماران آکنه ای احتمالاً با افزایش شدت شرایط آکنه کاهش می یابد. بیماران آکنه تغییرات قابل توجهی در پروفایل لیپیدهای پلاسما دارند که باید در پاتوژنز و همچنین در درمان آکنه در نظر گرفته شود.

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.