آزمایش آنتی‌ بادی کرونا
تشخیص اثر بخشی واکسن کرونا
آذر 1, 1400
تشخیص پروستات با آزمایش
تشخیص پروستات با آزمایش
آذر 1, 1400

علت تأخیر در سیکل قاعدگی

عقب افتادن پریود

مراحل سیکل قاعدگی

قاعدگی یک اصطلاح فنی برای پریود است. حدود یک بار در ماه، زنانی که از سن بلوغ گذشته اند خونریزی قاعدگی را تجربه می کنند.
این به این دلیل است که با ضخیم‌تر شدن و غنی‌تر شدن رگ‌های خونی، پوشش داخلی رحم برای بارداری آماده می‌شود و اگر حاملگی اتفاق نیفتد، پوشش داخلی آن ترشح و خونریزی می‌کند.

مراحل سیکل قاعدگی

روزهای چرخه (تقریبی)

اولین روز خونریزی قاعدگی روز 1 سیکل در نظر گرفته می شود.
دوره شما می تواند از 3 تا 7 روز طول بکشد، اما میانگین آن 5 روز است.
خونریزی معمولاً در 2 روز اول شدیدتر است.

روز 1- 5

هنگامی که خونریزی متوقف می شود، پوشش داخلی رحم (که آندومتر نیز نامیده می شود) شروع به آماده شدن برای احتمال بارداری می کند.
پوشش رحم ضخیم تر می شود و از نظر خون و مواد مغذی غنی می شود.

روز 6- 14

در حدود روز چهاردهم، تخمک از یکی از تخمدان ها آزاد می شود و از طریق لوله فالوپ به رحم می رود.
اگر در این زمان اسپرم در لوله های فالوپ وجود داشته باشد، لقاح ممکن است رخ دهد.
در این حالت تخمک بارور شده به سمت رحم می رود و سعی می کند در دیواره رحم لانه گزینی کند.

روز 14- 25

اگر تخمک بارور نشده باشد یا لانه گزینی اتفاق نیفتد، تغییرات هورمونی به رحم سیگنال می دهد که برای ریختن پوشش خود آماده شود و تخمک شکسته می شود و همراه با پوشش از بین می رود.
چرخه دوباره از روز اول خونریزی قاعدگی شروع می شود.

روز 25- 28

 

چرخه قاعدگی چیست؟

هر ماه در طول سال‌های بین بلوغ و یائسگی، بدن خانم ها دستخوش تغییراتی می‌شود تا برای بارداری احتمالی آماده شود. این مجموعه از رویدادهای هورمون محور، چرخه قاعدگی (پریود شدن –  عادت ماهانه) می باشد.

برخی از خانم ها عادت ماهانه خود را به راحتی و بدون نگرانی پشت سر می گذارند. قاعدگی آنها مانند ساعت است، هر ماه تقریباً در یک زمان شروع و متوقف می شود و چیزی بیش از یک ناراحتی جزئی ایجاد نمی کند.

با این حال، خانم های دیگر طیف وسیعی از علائم فیزیکی یا احساسی را قبل و در طول قاعدگی تجربه می کنند. از خونریزی شدید و عقب افتادن پریود گرفته تا نوسانات خلقی غیرقابل کنترل، این علائم ممکن است زندگی یک خانم را به طور عمده مختل کند.

یک دوره قاعدگی “طبیعی” برای شما ممکن است با آنچه برای شخص دیگری “طبیعی” است متفاوت باشد.

 

اختلالات قاعدگی چیست؟

اگر یک یا چند مورد از علائمی که قبل یا در طول قاعدگی تجربه می کنید باعث ایجاد مشکل شود، ممکن است دچار «اختلال چرخه قاعدگی» شده باشید. اختلالات قاعدگی، شایع ترین دلیل مراجعه‌ خانم ها نزد پزشکان متخصص زنان می‌باشد.

اختلالات قاعدگی و علائم آن ها می‌توانند زندگی روزمره‌ یک خانم را مختل کنند و باعث ایجاد استرس و اضطراب گردند. همچنین می تواند در ایجاد پریودهای نامنظم و تأثیر بر باروری فرد نقش داشته باشد.


علائم اختلالات قاعدگی چیست؟

 • سردرد
 • افسردگی
 • نفخ شکم
 • پریشانی، آشفتگی، استرس و اضطراب
 • خونریزی زیاد قاعدگی و یا خونریزی غیر عادی
 • قاعدگی دردناک (احساس درد یا گرفتگی در هنگام پریودی)

 

انواع اختلالات قاعدگی یا دلایل نامنظمی پریودها

 • سندرم پیش از قاعدگی (PMS)
 • دیس منوره (درد در هنگام قاعدگی)
 • آمنوره یا فقدان قاعدگی (شامل آمنوره اولیه و آمنوره ثانویه)
 • الیگومنوره (قاعدگی های کم تکرار که در فواصل بیش از 35 روز رخ می دهد.)
 • پلی منوره (قاعدگی های مکرر که در فواصل کمتر از 24 روز رخ می دهد.)
 • متروراژی (قاعدگی هایی که در فواصل غیرمنظم رخ می دهند یا با لکه بینی بین دو سیکل همراه هستند.)
 • منوراژی یا هیپرمنوره (قاعدگی هایی که به طور غیرطبیعی طولانی یا با حجم زیاد هستند، بیش از هفت روز)

 

1. سندرم پیش از قاعدگی (PMS):

سندرم پیش از قاعدگی مجموعه ای از علائم فیزیکی، ذهنی و رفتاری است که در روزهای قبل از خونریزی قاعدگی ظاهر می شود و کار یا سبک زندگی فرد را مختل می کند. اکثر این علائم پس از خونریزی و عادت ماهانه متوقف می شوند. اختلال دیس فوریک یا PMDD قبل از قاعدگی (پریودی)، شکل شدیدی از سندرم پیش از قاعدگی (PMS) می‌باشد.

شایع ترین علائم بالینی در این دوره شامل نفخ، خستگی مفرط، درد سینه و سردرد است.
علائم رفتاری رایج در طول PMS شامل بی ثباتی خلقی، استرس و اضطراب، تحریک پذیری، خلق افسرده، افزایش اشتها، فراموشی، حواس پرتی و کاهش تمرکز است.


2.
دیس منوره (قاعدگی دردناک):

دردهای قاعدگی، که معمولاً ماهیتی کرامپی دارند (به این معنی که پریود شما با انقباضات شدید و گرفتگی در قسمت تحتانی شکم به دلیل انقباض عروق رحم همراه است) دیس منوره نامیده می شود. دیسمنوره در واقع یک تجربه دردناک در چرخه قاعدگی است که ممکن است از یک تا چند سیکل عود کند.

دیسمنوره به دو دسته‌ تقسیم می‌شود:

 • دیس منوره‌ اولیه: درد ناحیه تحتانی شکم که به دلیل انقباضات رحمی قبل از قاعدگی تا چند ساعت و یا نهایتا 2 الی 3 روز پس از شروع پریود (عادت ماهانه) به پایان می‌رسد و این درد فقط ناشی از تغییرات هورمونی است و دلیل مشکل خاصی نیست.
 • دیس‌ منوره‌ ثانویه: در دیس منوره ثانویه درد حتی پس از شروع قاعدگی نیز از بین نمی رود و به مدت 6 تا 7 روز ادامه دارد. این اختلال می‌تواند ناشی از علل پاتولوژیکی مانند آندومتریوز، آدنومیوز، توده‌های زیرمخاطی رحم، تنگی شدید دهانه رحم، عفونت های لگنی مزمن و چسبندگی های لگنی باشد.

3.
آمنوره (عدم وقوع قاعدگی):

امنوره به دو نوع تقسیم می شود:
آمنوره اولیه حالتی است که در آن فرد هرگز پریود نشده است و آمنوره ثانویه حالتی است که در آن فرد قبلاً پریود شده است اما به طور ناگهانی قاعدگی قطع می شود.


4. الیگومنوره:

حجم طبیعی خونریزی ماهیانه (خون در قاعدگی طبیعی) حدود 30 تا 80 سی سی و تعداد روزهای آن 3 الی 7 روز می باشد. بنابراین اگر حجم خونریزی از 30 سی سی کمتر باشد و یا زودتر از سه روز به پایان برسد به آن الیگومنوره می گویند و این نوع خونریزی غیرطبیعی می باشد.


5. منوراژی یا هیپرمنوره:

به حالتی اطلاق می گردد که حجم و مدت زمان خونریزی ماهیانه از میزان طبیعی آن ( 30 تا 80 سی سی در ماه و به مدت 3 الی 7 روز) بیشتر می گردد. منوراژی می تواند باعث ایجاد کم خونی شدید شود.


6. پلی منوره:

به فاصله ی بین روز اول پریود تا روز اول پریود بعدی یک سیکل قاعدگی می گویند. مدت چرخه معمولاً از 24 تا 35 روز متغیر است، اما اگر یک سیکل قاعدگی کمتر از 24 روز طول بکشد و به عبارت دیگر زودتر از هر 24 روز خونریزی بعدی شروع شود، به آن پلی منوره می گویند که یکی از اختلالت قاعدگی محسوب می شود و باید تحت نظر باشد.


7. منروراژی:

در اختلال منوراژی فرد دچار لکه بینی و خونریزی بین دو سیکل قاعدگی می شود. این اختلال در اوایل نوجوانی و در خانم هایی که به یائسگی نزدیک می شوند بیشتر دیده می شود و معمولاً منجر به پریودهای نامنظم می شود.


تاثیر علت های زمینه ای در تاخیر قاعدگی

عموم مردم علت عقب افتادن پریود را تنها بارداری و یا اختلالات قاعدگی می دانند. در صورتی که سبک زندگی و عوامل مختلف دیگری نیز میتواند باعث عقب افتادن عادت ماهانه شوند.

1. استفاده از قرص‌های جلوگیری از بارداری هورمونی:

داروهای ضد بارداری زمان بین پریودها را به تاخیر می اندازد. همچنین انتظار می رود در ماه های اول پس از قطع این روش، عقب افتادن پریود را تجربه کنید.

2. شیردهی:

یکی از هورمون‌هایی که موجب به تاخیرافتادن پریود یا سرکوب سیکل قاعدگی می‌شود، هورمون پرولاکتین است. در دوره شیردهی پرولاکتین زیادی در بدن مادر تولید می‌شود، بنابراین در صورت تأخیر در عادت ماهانه نیازی به نگرانی نیست.

3. ورزش سنگین:

ورزش روزانه نقش غیرقابل انکاری در بهبود وضعیت جسمانی دارد، اما ورزش های سنگین به صورت حرفه ای استروژن مورد نیاز برای تکمیل چرخه قاعدگی را کاهش داده و روند طبیعی قاعدگی را به تاخیر می اندازد.

4. استرس :

استرس با تأثیر بر ترشح هورمون هایی مانند کورتیزول و آدرنالین، تخمک گذاری را سرکوب می کند و در نهایت قاعدگی را به تاخیر می اندازد.

5. کاهش یا افزایش وزن:

تغییرات شدید وزن بدن می تواند بر طول چرخه قاعدگی تاثیر بگذارد. کاهش یا افزایش بیش از حد وزن می تواند تولید هورمون های تنظیم کننده چرخه قاعدگی را متوقف کند و روند طبیعی چرخه قاعدگی را مختل کند.

6. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS):

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان یک اختلال هورمونی که باعث می شود بدن هورمون مردانه آندروژن بیشتری تولید کند. با افزایش سطح هورمون های مردانه و عدم تعادل هورمونی، کیست ها روی تخمدان ها تشکیل می شوند. این می تواند منجر به عقب افتادن پریود و تخمک گذاری نامنظم شود.

7. تغییر در برنامه روزانه:

تغییر در ریتم خواب و بیداری، رفتن به مسافرت، تغییر فصل و یا حتی تغییر در ساعات کاری، می‌تواند با تغییر ساعت داخلی بدن و تنظیم هورمون‌ها باعث عقب افتادن عادت ماهانه شود.

8. اختلالات تیروئید:

کم کاری و پرکاری تیروئید می‌تواند چرخه قاعدگی شما را مختل و باعث عقب افتادن پریود شود. غده تیروئید از طریق تولید هورمون‌های تیروئیدی نقش مهمی در تنظیم متابولیسم بدن دارد و اگر از حالت تعادل خارج شود، می‌توانید باعث تأخیر در پریود شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مشکلات تیروئیدی به مقاله کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید مراجعه فرمایید)

9. بیماری‌ها:

برخی عفونت‌ها و بیماری‌ها مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا، سینوزیت، ورم لوزه و یا حتی بیماری‌های مزمن همچون پرولاکتینوما، دیابت و بیماری سلیاک، نیز می‌توانند بر تخمک گذاری تأثیر بگذارند و در نتیجه قاعدگی را به تأخیر بیندازند. پرولاکتینوما تومور غده هیپوفیز است که باعث ترشح بیش از اندازه پرولاکتین و اختلال در چرخه قاعدگی می‌شود.
توصیه می شود خانم هایی که در دوره های غیر شیردهی دچار سردرد، تاری دید و ترشحات سینه و همچنین عقب افتادن پریود می شوند برای معاینه به پزشک مراجعه کنند.

10. داروها:

اگر داروی جدیدی مصرف می‌کنید، ممکن است یکی از عوارض جانبی آن عقب افتادن پریود باشد. استفاده از برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی، برخی از داروهای ضد بارداری، کورتیکواستروئیدها و داروهای شیمی درمانی می‌توانند باعث تأخیر در سیکل عادت ماهانه شوند.

11. سندرم آشرمن:

گاهی اوقات بعد از دستکاری‌های رحمی مانند کورتاژ، سزارین یا درمان فیبروییدهای رحمی سندرم آشرمن اتفاق می‌افتد. در این وضعیت به صورت خودکار بافت‌هایی در مخاط رحم ساخته می‌شوند که از ریزش طبیعی مخاط و بروز خونریزی جلوگیری می‌کنند. این عوارض گاهی منجر به خونریزی خفیف رحم و گاهی به توقف کامل قاعدگی می شود.

12. یائسگی زودرس:

علاوه بر موارد فوق، پریود نشدن می‌تواند به خاطر یائسگی زودرس اتفاق بیوفتد. اغلب خانم‌ها در 50 سالگی یائسه می‌شوند؛ یائسگی قبل از 40 سالگی زودرس محسوب می‌شود. این مشکل می‌تواند بر اثر عوامل ارثی و یا بیماری‌های خودایمنی بروز پیدا کند. به طور کلی یائسگی و فقدان عملکرد تخمدان‌ها، باعث کاهش استروژنِ در گردش شده و مخاط رحم را از بین می‌برد. این امر منجر به پایان یافتن چرخه قاعدگی می‌شود.

 

درمان اختلالات قاعدگی

درمان اختلالات قاعدگی با توجه به علت اختلال، سن بیمار و قصد بارداری در آینده متفاوت است. درمان این بیماری از تغییر سبک زندگی تا جراحی متفاوت است و نوع درمان با توجه به شرایط فرد تعیین می شود.
ایجاد تغییر در سبک زندگی مانند انجام فعالیت های ورزشی، حذف مواد غذایی چرب و شیرینی ها از رژیم غذایی و دوری از امواج اینترنتی می تواند در درمان و کاهش علائم آن موثر باشد.
همچنین به کار بردن درمان های دارویی مانند استفاده از مکمل های غذایی شامل ویتامین ها و مواد معدنی، داروهای دیورتیک، مهار کننده های پروستاگلاندین، مکمل های هورمونی و داروهای ضد بارداری خوراکی، در مراحل بعدی درمان اختلالات قاعدگی قرار می گیرند

 

درمان علت های زمینه ای

گاهی اوقات وجود بیماری های همچون تیروئید، کاهش استرس ها، پولیپ، اختلالاتی در آندومتر و … زمینه ساز بروز این نوع اختلال می گردد، که درمان و رفع آن ها می تواند به درمان اختلالات پریود کمک بسزایی نماید.

از جمله درمان هایی که باعث کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی می شوند عبارتند از:

 • استراحت کافی
 • مصرف داروهای مسکن
 • مصرف کلسیم و منیزیم
 • مصرف مولتی ویتامین ها
 • حمایت عاطفی از سوی اطرافیان
 • مصرف قرص های ضد افسردگی
 • کاهش مصرف شکر و نمک قبل از قاعدگی


ايا ابتلا به كرونا بر روي قاعدگي زنان تاثير مي گذارد؟

بسیاری از افراد مبتلا به کووید طولانی – که ماه‌ها پس از فروکش کردن بیماری همچنان علائم کرونا را تجربه می‌کنند – به این نکته اشاره کرده‌اند که بر چرخه‌های قاعدگی آن‌ها نیز تأثیر گذاشته است و عقب افتادن پریود، لخته شدن غیرمعمول خون پریودشان یا تشدید سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را تجربه کرده‌اند.

تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از زنان بهبودیافته از کرونا از نامنظم بودن و عقب افتادن پریود خود به صورت مکرر شکایت دارند این مورد هم ارتباط کرونا و دوران قاعدگی را ثابت می‌کند.

اما هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که تغییرات قاعدگی را فراتر از آنچه از سایر بیماری‌ها انتظار می‌رود، ثبت کند، و به طور مطمئن، چرخه‌های نامنظم در عرض چند ماه به حالت عادی باز می‌گردند. در صورتی که بعد از سه دوره به حالت نرمال بازنگردد این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

به افرادی که در دوران قاعدگی مبتلا به کرونا شده اند تغذیه مناسب، حفظ آرامش و دوری از استرس کاذب و بی مورد و بالا نگه داشتن سطح ایمنی بدن همواره توصیه می شود.

98 پرسش و پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  سلام من چهار ده سالمه ۴۸ روزه پریود نشدم خیلی میترسم استرس و بیخابی زیاد داشتم درد ش رو داشتم ولی نشدم من هنوز دوسال کامل نشده پریود میشم پریودی نامنظم میشم ی بار ی تاریخ ی بار ی تاریخ طبیعی هست و ایا خوردن چیز های سرد مثل بستنی اب سرد چیپس و پفک .. رو پریودی تاثیر داره من هنوزم صبر کنم یا به دکتر برم

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   باتوجه به سن شما حتما باید به پزشک مراجعه کنید و یکسری ازمایشات هورمونی که مربوط به بررسی وضعیت بلوغ و بررسی عملکرد دستگاه تناسلی و عادت ماهیانه هست برای شما درخواست بشه
   و باتوجه به نتایج ازمایشات با پزشک متخصص مشاوره ی لازم صورت بگیره

 2. ناشناس گفت:

  سلام من ۲۱ سالمه چند ماهه پریودم عقب میوفته ولی این ماه بیشتر شده ۱۲ روزه که عقب افتاده مجردم ولی خود ارضایی داشتم خاستم ببینم مشکل از خود ارضایه؟؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله هرگونه استرس و هیجانات روحی، مصرف یکسری از داروها، مسافرت، تغییر اب و هوا ممکن هست که برای میزان ترشح هورمون های که کنترل کننده ی عادت ماهانه هستن تاثیر بذاره
   و باعث تاخیر در پریودی بشه

 3. ناشناس گفت:

  با سلام من به علت التهاب شدید دهانه رحم به مدت ۶ روز از آنتی بیوتیک های سفکسیم، آزیترومایسین و مترونیدازول استفاده کردم.
  تمام علائم قائدگی حتی بی‌حالی عمومیشش رو دارم اما هنوز شروع نشده.
  ممکنه که التهاب دهانه رحم باعث بشه قاعدگی عقب بیافته؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله التهابات و عفونت های ناحیه تناسلی و رحم از علل شایع اختلال در قاعدگی و عقب افتادن عادت ماهانه هست و معمولا با درمان کامل و رفع علایم رو به بهبود میشه و به حالت قبل برمیگرده

 4. ناشناس گفت:

  سلام خوب هستید من خانم متاهل و دارای یک فرزند دختر هستم از برج 26/2 تا الان پریود نشدم یک سه هفته ای هم میشه آمپول بیوتین بباپانتین میزنم هفته ای یک بار. خیلی نگرانم که چرا پریود نشدم لکه بینی هم دارم کمی هم زیر شکم و کمر هم درد می‌کنه ولی هنوز نشدم علت چیه ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی نگرانم البته استرس شدید و اعصاب ناآرامی هم دارم و جدیدا کمی افزایش وزن هم داشتم

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   عقب افتادن پریود یا تاخیر در عادت ماهیانه عوامل متعددی داره که داخل مقاله ذکر شده
   منتها به دنبال تغییر اب و هوا یا مسافرت و به ویژه استرس و تغییرات روحی ممکن هست که این حالت ایجاد بشه
   و اگر همراه با افزایش وزن و علائمی از خواب الودگی و بی حالی همراه با تورم در اندام ها یا صورت هست حتما باید از نظر بیماری های تیروئیدی بررسی بشید که اگر اختلالی در زمینه عملکرد غده تیروئید از جمله کم کاری هست بررسی بشه و نتایج رو با پزشک معالج خود درمیون بگذارید

 5. ناشناس گفت:

  سلام وقتتون بخیر .آیا عفونت رحم باعث تاخیر در پریودی میشود؟؟؟؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله گاهی اوقات التهاب یا عفونت در رحم یا اندومتر رحم یا سایر قسمت ها میتونه باعث ایجاد اختلال در قاعدگی، نامنظمی عادت ماهانه یا امنوره یا عقب افتادن عادت ماهانه بشه
   و تنها با معاینه و انجام تست پاپ اسمیر میشه اون رو تشخیص داد

 6. ناشناس گفت:

  سلام.آنجام آزمایش بتا تیتر یا بتا اچ سی جی خون در حین زمان مصرف داروی جلوگیری دزوسپتیو تو نتیجه ی آزمایش تاثیر داره؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   مصرف داروهای هورمونی و یا جلوگیری کننده از بارداری تاثیری در انجام و یا مراحل ازمایش بارداری از طریق خون یا ازمایش Beta H.C.G نداره

 7. ناشناس گفت:

  سلام وقتتون بخیر من همیشه 30 هر ماه پریود میشدم فقط روز اول خیلی کم شکم درد داشتم الان یک هفته است تاخیر افتاده و نزدیک 10روز زیر شکم و سینه چپم و کمرم درد میکنه امروز هم لکه دیدم ولی پریود نشدم.بی بی چک هم جوابش منفی بود. احتمال بارداری هست؟ ممنون

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای اطمینان و رفع نگرانی بهتر هست ازمایش بارداری از طریق خون انجام بشه
   چون گاهی اوقات ممکنه در بارداری نابه جا این علایم دیده بشه همراه با لکه بینی و درد
   بهترین کار این هست که اول احتمال بارداری رد و بعد سایر عللی که باعث این علایم میشوند پیگیری شود

 8. ناشناس گفت:

  سلام وقت بخیر من مجرد هستم و ۱۴ سالمه و ۲ و نیم هست که پریودم عقب افتاده دلیلش چیه خیلی نگرانم و اینکه همش نا منظم پریود میشم

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   دلایل متعددی داره که داخل مطلب هم ذکر کردیم
   بهتر هست با پزشک متخصص مراجعه و ازمایشات هورمونی و سونوگرافی از ناحیه رحم و تخمدان ها انجام بشه و براساس اون تصمیم گیری بشه و درمان بشه

 9. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید من متاهل هستم پنج روز پریودم عقب افتاده آی یو دی دارم ممکنه باردار هم باشم ؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله در هر حال که امکان بارداری وجود داره که شما میتونید از طریق ازمایش خون از نبود اون مطلع بشید
   ولی در افرادی که از طریق ای یو دی جلوگیری میکنند باید سالی یکبار به پزشک زنان مراجعه کنند برای کنترل و معاینه
   و اگر درصورتیکه علایم هم دارید ازمایش پاپ اسمیر براساس دستورالعمل سالی یکبار و درصورت نبود علایم هر 5 سال یکبار ازمایش انجام شود

 10. ناشناس گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من بعد از کرونا و تزریق واکسن کرونا سه دوره هست که یک ماه عادت ماهانه‌م عقب میوفته ، یعنی مرتب پریود میشم بعد از سومین پریود یک ماه عقب میوفته و بعد مجدد پریود میشم اما با خون‌ریزی خیلی زیاد ، مجدد دو ماه به وقت میشم دوباره ماه سوم با تاخیر یک ماهه پریود میشم ، علت میتونه همون عوارض بعد از واکسن و خوده بیماری کرونا باشه ؟ یا علت دیگری هم میتونه داشته باشه؟ ، البته این چند ماه ریزش خیلیییی شدید مو را هم دارم:(((

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   واقعیت این هست که ابتلا به بیماری کرونا و سیر بیماری و استرسی که از نظر روحی و جسمی به فرد مبتلا وارد میشه و شرایطی که تو جامعه پیش اومده بود
   باعث مشکلاتی که شما فرمودید میشه و اکثر بیمارا از ریزش مویی که شدیدتر شده و مشکلات قاعدگی در خانم ها ابراز شکایت دارند
   با مصرف مکمل ها و ویتامین ها علایم کمتر میشه
   و درصورت نیاز با انجام ازمایشات چکاپ که مربوط به بررسی هورمون هایی که در سیر عادت ماهانه دخالت دارن میتونید مطمئن بشید

 11. ناشناس گفت:

  سلام وقت بخیر من مجردم و ۳۸ سالمه وکلی میوم دارم الان پریودم عقب افتادم آیا میوم میتونه در تاخیر پریود تاثیر بزاره؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   میوم ها معمولا تومورهای خوش خیمی هستند که در تنه ی رحم دیده میشن و بسته به موقعیت قرارگیری اونها که روی سطح رحم یا زیرمخاط یا داخل جدار باشن، متفاوت هست
   معمولا انواعی که زیرمخاط هستند اصطلاحا بهشون میگن ساب موکوزال باعث تغییرات هورمونی میشن و ممکنه که روی وضعیت قاعدگی و پریود ماهانه تاثیر بذارن
   براساس تشخیص و سونوگرافی که انجام دادید باید با پزشک زنان مشورت کنید اگر نیاز باشه توصیه به کورتاژ تشخیصی و بررسی های بیشتر صورت میگیره

 12. ناشناس گفت:

  سلام، من ۳ ماهه که اقدام به بارداری کردم، اسفند همه آزمایشات، سونو، پاپ اسمیرم سالم بوده و فروردین پریود نشدم اصلا، دو بار بیبی گذاشتم منفی بوده، ۳٠ سالمه و قبلا تخمدان پلی کیستیک. داشتم که با قرص دوفاستون تحت کنترل بوده و. در اخرین سونو هیچ اثری از pco نبود.
  ایا امکان بارداری هست؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   ازمایشاتی که شما انجام دادید برای چکاپ و سلامتی ازجمله پاپ اسمیر یا سونوگرافی و سایر ازمایشات به نوبه خود ضروری هست
   اما در ارتباط با تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک تصور بر این هست که اغلب باعث نازایی میشه منتها در همه ی موارد اینجوری نیست و واقعیت این هست که به دلیل بی نظمی و کاهش تخمک گذاری در این بیماری
   ممکنه که خانم ها با تاخیر باروری و یا نازایی بیشتری مواجه بشن ولی خوشبختانه این نازایی در همه ی افراد مبتلا به این سندروم PCO دیده نمیشه
   ممکنه که از عوارض اون یک سری اختلالات هورمونی وجود داشته باشه و گاهی اوقات هم با اصلاح سبک زندگی یعنی افزایش تحرک، فعالیت بدنی و رژیم غذایی کم کالری، کاهش وزن و مشورت باپزشک و مصرف دارو … این مورد رفع میشه و باعث درمان تخمدان pco میشود

 13. ناشناس گفت:

  سلام
  من ۱۳ سالمه و اصلا پریود هام منظم نیست داروی خاصی هم مصرف نمیکنم
  از ۱۱ سالگی هم پریود شدم
  دلیل منظم نبودن پریودم چیه؟!

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای تشخیص و تفسیر مهم هست که منظور شما از نامنظمی پریود چیست
   اینکه پریود شما عقب بیوفته یا دچار افزایش خون ریزی هستید، یا فواصل زمانی کوتاه هست تفسیر متفاوت هست
   شما باید در صورت نیاز به پزشک زنان و غدد مشورت بفرمایید و ازمایشات مربوط به هورمون های جنسی رو انجام بدید

 14. ناشناس گفت:

  سلام من ۱۱ سالمه بعد از اولین بار دیگه مریض نشدم علتش چبه خیلیی نگرانم

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   در سن شما طبیعی هست
   گاهی اوقات ممکنه که افراد دیرتر دچار پریود بشن و بستگی به مراحل بلوغ و تغییرات هورمونی در بدن شما داره
   نگران نباشید

 15. ناشناس گفت:

  سلام یک هفته است پریودم عقب افتاده ودوبار بیبی چک تست دادم منفی بوده آیا بازهم نیاز هست تست خون بدم ؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   باتوجه به اینکه تست های رپید یا بی بی چک حساسیت و اختصاصی بودن انجام ازمایش خون برای تیتر BHCG یا اندازه گیری هورمون BHCG رو نداره بهتر هست که به ازمایشگاه مراجعه کنید و ازمایش بارداری از طریق خون انجام بدید

 16. ناشناس گفت:

  سلام وقت بخیر
  من ۱۳ سالمه و اولین بار اذر ماه پریود شدم و بعدش دی ماه هم شدم اما الان ۳ ماه است که نشدم
  ایا این طبیعیه؟؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   اگر بیشتر از این مدت طول بکشه و اختلالی در قاعدگی دیده بشه حتما با پزشک مشورت کنید شاید نیاز به انجام یکسری ازمایشات هورمونی و یا مشاوره متخصص غدد در این زمینه باشد.

 17. ناشناس گفت:

  سلام وقت بخیر
  من مجرد هستم و هیچ رابطه ی جنسی هم نداشتم
  اما یه مدت خیلی طولانی فشار و استرس عصبی روم بود و الان حدود ۱ماه عادت ماهیانم عقب افتاده
  برای استرسم هست ؟ یا دلیل دیگه ایم ممکنه داشته باشه؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   عوامل زیادی میتونه در عقب افتادن پریود ماهیانه دخیل باشه که از جمله استرس و نگرانی های فکری یا مشکلات کاری، افسردگی، مصرف یکسری از داروها، مسافرت و تغییر آب و هوا، تغییر رژیم غذایی
   حتی تزریق یکسری از واکسن ها، ابتلای به بیماری کووید و هرگونه استرسی که در شرایط جسمی و فیزیکی فرد ایجاد بشه و به نوعی باعث اختلال در بالانس هورمونی و هورمون های جنسی فرد بشه میتونه

 18. ناشناس گفت:

  سلام‌خسته نباشید
  من پرده بکارت دارم ولی چن وقت پیش رابطه ‌مقعدی‌داشتم‌ و الان‌ باید‌ ۲۷عادت‌ میشدم‌ نشدم‌
  لکه ام افتادم کمی میشه راهنمایی کنید

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   هرگونه استرس یا هیجان و یا ارتباط جنسی ممکنه که باعث اختلال در پریود یا عقب افتادن در پریود بشه
   ولی در صورتیکه شما علائمی دارید نیاز هست به پزشک زنان و زایمان مراجعه و اگر نیاز به ازمایشاتی هست انجام بدید

 19. ناشناس گفت:

  سلام من ۱۴ ساله هستم دو ماه پریود عقب افتاده مشکل کوجاست ممنون میشم بگید 🙏

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   معمولا در سنین شما و اوایل دوران بلوغ یا ابتدای شروع پریودهای ماهانه ممکنه که به این صورت اتفاق بیوفته و نامنظم باشه
   در صورتیکه بازهم به همین صورت باشه و همراه با درد یا اشکالاتی در این زمینه باشه باید به پزشک زنان مراجعه کنید

 20. ناشناس گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه رابطه جنسی داشتم یک ماهم مکرر از قرص ضد بارداری استفاده کردم ولی از ماه بهمن تا الان استفاده نکردم و من هرماه اول ماه پریود میشم الان یک ماه و نیمه تقریبا عقب افتاده پریودیم بعضی وقتاهم زیره شکمم یهو درد میگیره بنظرتون علتش جیه ممکنه حامله باشم اخه این ماه قرص ضد بارداری نخوردم از زمانی ک پریودیم عقب افتاده یا علت های دیگه هم میتونه داشته باشه

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   گاهی اوقات به دلیل مصرف قرص های ضدبارداری ممکن هست که اختلال و عقب افتادن پریود ایجاد بشه منتهی اول از همه باید امکان بارداری رد بشه
   شما میتونید از تست های بارداری رپید که به صورت نواری هست و نوع مطمئنش، تهیه کنید
   ولی برای حصول اطمینان باید به ازمایشگاه مراجعه کنید و ازمایش بارداری از طریق خون یا BetaHCG انجام بدید
   در صورت تست منفی بارداری باید به پزشک برای تشخیص علت های دیگر مراجعه کنید

 21. ناشناس گفت:

  سلام من ۲٠سالمه و مجرد هستم الان دو ماهه پریود نشدم چیکار کنم ولی تو این مدت افزایش وزن در حد سه چهار کیلو داشتم

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   عقب افتادن پریود شما میتونه به دلایل متعدد زیادی از جمله استرس، مسافرت، رژیم غذایی، تغییر آب و هوا، شرایط کاری و روحی باشه
   ولی در صورتیکه طول کشیده بشه و در چندین دوره این اتفاق بیوفته حتما باید از نظر ازمایشات هورمونی و انجام سونوگرافی رحم و تخمدان، ضایعات کیستیک تخمدان یا بیماری های زنان بررسی بشه
   و براساس اون تصمیم گیری بشه

 22. ناشناس گفت:

  مجرد هستم بعداز عید هر ماه 15روز پریودیم طول می کشید . بعداز چند ماه الان مدتی است دو ماه یکبار پریود میشوم . علت چیست؟
  با تشکر

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   تا شرح حال کاملی از بیمار، شواهد سونوگرافی و همچنین نتیجه ازمایشاتی که مربوط به وضعیت هورمونی و سلامت فرد هست رو نداشته باشیم
   نمیشه علت مشخصی برای تاخیر در پریود ذکر کرد

 23. ناشناس گفت:

  سلام من ورزش میکنم چیکار کنم که برگرده به حالت طبیعی پریودیم حدود دو هفته عقب افتاده

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   با انجام ورزش مرتب و رژیم غذایی مناسب و خواب کافی و دوری از استرس دوران پریود به حالت قبل و منظم برمیگردد

  • ناشناس گفت:

   ببخشید پریود در 11سالگی است چون من یسری از علائم پریود دارم ولی 11سالم هست البته وزنم به سنم کم هست

   • آزمایشگاه پارس طب گفت:

    سلام وقت بخیر
    سن بلوغ در دختران معمولا 9 تا 12 سال هست و بسته به نژاد ژنتیکی، شرایط محیطی، تغذیه و فاکتورهای دیگه داره
    در صورتی که علائمی از بلوغ زودرس یا مشکلاتی از اختلال قاعدگی در شما وجود داره حتما باید به پزشک مراجعه کنید و ضروری هست که ازمایشات مربوط به سیستم هورمونی بدن و غدد جنسی رو حتما انجام بدید

 24. ناشناس گفت:

  سلام من مجردم 20 سالمه امروز داشتم چیز سنگین بلند میکردم به زیر دلم فشار وارد شد از خمونجا درد زیر شکمم شروع شد بعد به مرور یهو تا قسمت تناسلی هم میرفت این درد… چند ساعت بعدش بهتر شدم و فقط وقتی میرفتم دسشویی و از جام تکون میخوردم درد میگرفت صاف هم نمیتونم راه برم درد میگیره موقع راه رفتن. اولای ماه هم باید عادت میشدم نشدم. کل امروز همینطور بودم تا الانم همینه وضعیتم تکون میخوره درد میگیره. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  داروی خاصی مصرف نمیکنم به جز ویتامین

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   باتوجه به سن شما و درد در ناحیه شکم و زیرشکم حتما باید با یک پزشک اورژانس داخلی مشورت کنید و تحت معاینه قرار بگیرید
   و چندین مورد باید بررسی بشه تا امکان تشخیص دقیق وجود داشته باشد
   و حتما به معاینه پزشک هست

 25. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید بنده ۱۶سالمه و دو ماهه که عقب افتادگی قائدیگی دارنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   بسته به شرایط شما و سابقه ی رابطه ی جنسی یا بیماری های زمینه ایی یا تغییر محل زندگی، رژیم غذایی، استرس همه ی این موارد در عقب افتادن پریود دخالت دارند
   و نیاز به شرح حال کامل شما هست که در این مورد بشه راهکاری ارائه داد

 26. ناشناس گفت:

  سلام من 20 روز پیش کلی مورفین مصرف کردم به خاطر سنگ کلیه الان 1 هفته از دوره پریودیم گذشته هنوز پریود نشدم ممکنه حاملگی باشه؟؟؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   در عقب افتادن پریود و اختلال قاعدگی هرموقع که شک هست بهتر هست که شما ازمایش حاملگی انجام بدید و اول مطمئن بشید که باردار نیستید و بعد به سراغ سایر علل از جمله علل فیزیولوژیک و یا اختلالات دیگر برید که برای بررسی اون میشه ازمایشات مربوط به اون هارو انجام داد

   • ناشناس گفت:

    سلام ۱۸ سالمه رابطه نداشتم اما اسپرم خوردم امکان حاملگی وجود داره؟ دوروز پریودم عقب افتاده

    • آزمایشگاه پارس طب گفت:

     سلام وقت بخیر
     خیر امکان حاملگی وجود نداره
     استرس میتونه دوره رو به تاخیر بندازه

 27. ناشناس گفت:

  سلام من سه و نیم ماهه که پریود نشدم متاهل هستم ولی امکان حاملگی صفره چون ما طبیعی جلوگیری کردیم و اینکه حتی برای اطمینان بیبی چک هم انجام دادم ک منفی بود موقع حاملگی قبلی ام تیروئید هم داشتم خواستم بگم اگر تیروئید داشته باشیم میشه سه ماه عقب بیافته.!

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله در مورد اختلالات غده تیروئید به خصوص کم کاری تیروئید میتونه باعث تاخیر در قاعدگی و نامنظمی اون بشه
   و اگر تیروئید شما کم کار هست باید تحت درمان قرار بگیرید و برای کنترل اون ازمایشاتی که مربوط به عملکرد غده تیروئید هست انجام بدید
   و در صورتیکه از عدم وجود بارداری مطمئن هستید میتونید با پزشک زنان و زایمان مشورت کنید و ازمایشاتی که مربوط وضعیت هورمونی و وضعیت جنسی شما هست درخواست بدید و اون ازمایشات رو هم انجام بدید

 28. ناشناس گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من نامزدی هستم … برج 7 دوز اول واکسن رو زدم تا الان ک پنج ماه گذشته هر ماه ک پریود میخام بشم پنج تا شش روز عقب میندازم … و اینکه برج 7 سونوگرافی دادم و گفتن چن تا کیست ریز دارم ک تا سه ماه قرص Ld مصرف کردم میشه راهنمایی کنید برا چیه ک من هرماه عقب میندازم

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   معمولا در انجام سونوگرافی خیلی از موارد کیست های ریز فولیکولار یا این ها به صورت فیزولوژیک هست و شاید نیاز به کار خاصی نباشه
   و درصورتیکه تاخیر در پریود دارید علل مختلفی میتونه از جمله بیماری ها یا استرس یا تغییر رژیم غذایی و فعالیت فیزیکی باشه
   و گاهی موارد استرس ناشی از ابتلا به بیماری های ویروسی مثل کرونا هم میتونه باعث ایجاد نامنظمی در قاعدگی بشه

 29. ناشناس گفت:

  سلام وقت بخیر
  من الان دو ماه است که پریودی نامنظم دارم
  سونوگرافی دادم گفتن هیچ مشکلی نداری لطفاً راهنمایی کنید

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   نامنظمی پریود در اغلب موارد میتونه طبیعی باشه یا وابسطه به تغییر محیط کار، مسافرت، استرس، رژیم غذایی، فعالیت های فیزیکی باشه
   و در بسیاری از موارد نیاز به کار خاصی نیست اگر در بررسی های سونوگرافی مشکلی مشاهده نشده میتونید با انجام دادن ازمایشات چکاپ و ازمایشات هورمونی از وضعیت هورمونی بدن خودتون هم مطمئن بشید و برای اینکار حتما با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید

 30. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشین ۱۰روزی هست ک پریودم عقب افتاده ماه قبل با شوهرم رابطه داشتم ک هیچ دخول و انزالی صورت نگرفت (عقدم) استرس بشدت دارم ک نکنه باپیش اب حامله شده باشم …بنظرتون استرسم باعث تاخیر شده یا ن شاید واقع حامله شدم باکره هستم ..

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   در صورتیکه تماس جنسی داشتید یا مشکوک هستید در این مورد بهتر هست که حتما ازمایش بارداری رو انجام بدید
   و اگر ازمایش منفی بود به سراغ سایر علل به تاخیر افتادن پریود و بررسی اونها باید رفت
   ولی انجام ازمایش حتما ضروری هست

 31. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید من چندروزه رژیم سنگین گرفتم با ورزش و الان ۲ روزه پریودیم عقب افتاده و متاهل هم هستم . از ورزش و رژیمم میتونه باشه ؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله به صورت قطعی همین طور هست رژیم غذایی و فعالیت های فیزیکی به خصوص فعالیت های ورزشی سنگین و استرس در تاخیر در پریود و اختلال در اون نقش موثری دارد

 32. ناشناس گفت:

  سلام‌ من ۵ ماهه ک زایمان‌ کردم
  از روزی ک چله تموم شد پریود شدم ماه ب ماه ولی این‌ماه پریود نشدم

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   بعد از زایمان و در دوران شیردهی به دلیل تغییرات هورمونی که در بدن فرد ایجاد میشه قطعا قاعدگی به صورت روال سابق و منظم نخواهد بود ممکنه که چندین دوره قطع بشه یا نامنظم بشه
   و در اغلب موارد این طبیعی هست و بسته به رژیم غذایی فرد و مصرف داروها میتونه به اونها هم وابسطه باشه
   در هرصورت جای نگرانی نیست ولی اگر که در دوره های بعد تکرار شد و مشکلاتی برای شما ایجاد کرد بهتر هست که با پزشک خودتون مشورت کنید

 33. ناشناس گفت:

  سلام وقت بخیر من عادت ماهیانه دوماهی یکبار میشدم و دکتر گفت که مشکلی ندارم ولی الان نزدیک به سه ماه که پریود نشدم و در ماه گذشته هم درگیر امیکرون بودم و مجرد هستم

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   ابتلا به بیماری کرونا یا امیکرون مانند هر بیماری دیگه ایی ممکنه که بخاطر استرس و اضطراب ناشی از اون، باعث اختلال در جریان قاعدگی بشه
   در صورتیکه طول کشید میتونید ازمایشات هورمونی لازم در این زمینه رو انجام بدید و با پزشک متخصص زنان مشورت بفرمایید

 34. ناشناس گفت:

  سلام روزتون بخير
  من ماه پيش بعد از زدن دز سوم واكسن سينوفارم پريودم چند روز جلو افتاد همراه با خون ريزى خيلى خيلى شديد،طبق تاريخ ماه قبل اين ماه بايد ١-٢ اسفند پريود ميشدم،اما تا امروز نشدم،دو بار هم صبح ناشتا از تست بيبى چك استفاده كردم و هر دو با جوابش منفى بوده،امكانش هست همچنان از عوارض واكسن كرونا باشه؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   قطعا نمیشه گفت که اختلال قاعدگی یا نامنظمی اون مربوط به تزریق واکسن کرونا هست
   ممکنه علل دیگری داشته باشد و واقعا اطلاعات دقیقی در مورد عوارض واکسن ها هنوز جمع اوری نشده و به اثبات نرسیده

 35. ناشناس گفت:

  سلام
  من در طول عادت خیلی درد دارم و خون ریزی خیلی شدید بعضی وقتا عادت منظم نیس دلیلش چیه ؟؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما حتما باید با پزشک زنان و زایمان مشورت بفرمایید و بررسی های لازم در این مورد صورت بگیرد
   با انجام سونوگرافی و بررسی رادیولوژیک میشه از اختلالاتی که در این مورد میتونه ایجاد بشه شبیه آندومتریوز یا مشکلاتی که در سیستم رحم یا تخمدان ممکنه ایجاد بشه اطلاع پیدا کرد
   و با انجام ازمایشات هورمونی در این مورد هم بررسی هایی صورت گیرد
   در صورت عدم مراجعه و عدم پیگیری ممکن هست که مشکلات شما شدید تر بشه و منجر به کم خونی یا عوارضی بشه که بعدا جبران ناپذیر باشه

 36. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید
  من الان حدود ده روزه که عقب افتادگی دارم و توی این ده روز چون امتحان زیاد داشتم و استرس زیادی کشیدم و کم‌خوابی کشیدم ممکنه که برای این باشه
  چجوری میتونم دوباره تنظیمش کنم؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله قطعا همین طوره بیخوابی، تغییر محل زندگی، تغییر آب و هوا، استرس و اضطراب از شایع ترین عللی هست که روی نامنظمی و عقب افتادن پریود تاثیر داره
   چون علل مختلفی هست که با توجه به ترشح یکسری از هورمون ها در بدن که از غده هیپوفیز ترشح میشه و اون هم تحت نظر یکسری فاکتورها و هورمون های سیستم عصبی هست میتونه باعث ایجاد اختلال بشه
   و با رفع استرس و استراحت و خواب کافی و تغذیه مناسب امکان داره که مشکل رفع بشه
   در صورتیکه نگرانی در این مورد دارید یا اختلالی که طول کشیده هست حتما با پزشکتون مشورت بفرمایید و ازمایشاتی که مربوط به این مورد هست رو انجام بدید

 37. ناشناس گفت:

  سلام از وقتی ک اقدام ب بارداری کردم پریودیم نامنظم شده ،ماه قبل ۸روز زودتر از موعد پریود شدم ،این ماه ده روز دیر شدم قبلش تست دادم خط کمرنگ اوفتاد ولی متاسفانه امروز پریود شدم ،میخواستم بدونم دلیل چی میتونه باشه

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   اختلال در قاعدگی به صورت عقب افتادن یا نامنظم شدن پریود علل مختلفی میتونه داشته باشه که بسته به سن فرد و سابقه ی بیماری ها باید بررسی بشه
   ولی شایع ترین علل اون میتونه به دلیل تغییر آب و هوا، مسافرت، استرس یا ناراحتی های روحی باشه و گاهی اوقات مصرف یک سری از داروها میتونه باعث اون بشه
   با مشاوره با پزشک اگر این اختلال یا نامنظمی ادامه پیدا کنه شاید نیاز باشه که یکسری ازمایش خون از نظر بررسی هورمون های زنانگی و جنسی انجام بدید
   یا در صورتی که نیاز هست مبادرت به انجام سونوگرافی از رحم، تخمدان ها و بررسی بیشتر از این نظر صورت بگیرد

 38. ناشناس گفت:

  من آزمایش هم دادم منفی بوده فقط دندان پزشکی به صورت فشرده رفتم ممکنه علت این باشه یا با سونوگرافی مشخص میشه لطفاً راهنماییم کنین تقریبا نزدیک به دو ماه هست عقب افتاده

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   هرگونه استرس یا بیماری ممکنه که باعث ایجاد تاخیر در پریود ماهیانه بشه در هرصورت اگر ازمایشات و سونوگرافی هم انجام بدید برای بررسی اون میتونه مفید باشه
   و گاهی اوقات هم بخاطر ابتلا به بیماری کرونا یا سایر بیماری ها ممکنه که این اتفاق بیوفته
   در صورتیکه چند دوره طول بکشه حتما با پزشک معالج مشورت بفرمایید و اگر لازم هست ازمایشات هورمونی یا بررسی بیشتر در این زمینه صورت گیرد

 39. ناشناس گفت:

  سلام من مجرد هستم هر ماه پریود می شدم ولی این ماه کم شدم و دیگه قطع شد علت چیست

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   عقب افتادن قاعدگی یا تاخیر در اون ممکنه علل متفاوتی داشته باشه هرگونه استرس، مصرف دارو، بیخوابی، تغییر محل زندگی، مسافرت و همچنین بیماری ممکنه که باعث اون باشه
   موارد بسیاری هم دیده شده که بخاطر ابتلا به کرونا دچار اختلال در قاعدگی می شوند که ممکن هست پس از چند دوره خود به خود رفع شود
   در هرصورت اگر که طول کشید حتما باید برای انجام ازمایشات هورمونی که مربوط به ارزیابی این مشکل هست با پزشک خود مشورت و اقدام نمایید

 40. ناشناس گفت:

  سلام وقت بخیر من روز سوم و چهارم پریودم بود کرونا گرفتم و الان حدود ۱۰ رو میشه که تاخیر داشتم از موعد چه کار باید بکنم

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   نیاز به انجام کار خاصی نیست
   در بسیاری از موارد پس از ابتلا به کرونا دچار عقب افتادگی و نامنظمی عادت ماهانه میشه که این خیلی شایع هست
   و به تدریج با تقویت سیستم ایمنی، مصرف داروها، ورزش، مواد غذایی و ضروری و لازم بدن این مشکل رفع میشه
   اگر پس از یک ماه این مشکل ادامه پیدا کرد میتونید با نظر پزشک ازمایش انجام بدید و یا تحت درمان دارویی قرار بگیرید

   • ناشناس گفت:

    سلام من به مدت ۶ روز ال دی مصرف کردم که پریودم بخاطر مسافرت عقب بندازم و بعدش قطع کردم خوردن ال دی رو ولی الان تقریبا ۲۰ روزی میشه پریود نشدم ممکنه حامله باشم ؟

    • آزمایشگاه پارس طب گفت:

     سلام وقت بخیر
     معمولا مصرف قرص های جلوگیری به دلیل محتوای هورمونی که داره اثرات اون ممکنه که پس از قطع مصرف هم تا مدتی ادامه پیدا کنه
     ولی در صورتیکه شک به وجود حاملگی هست حتما ازمایش بارداری انجام بدید و از عدم وجود بارداری مطمئن بشید
     پس از اون میتونید برای اطمینان خاطر مدتی صبرکنید و یا با پزشک مشورت بفرمایید
     ولی انجام ازمایش بارداری حتما توصیه میشود

   • ناشناس گفت:

    سلام من ۳۵ساله که هرماه پریود به تعویق میوفته وزن من ۴۲کیلو هست خیلی دکتر رفتم هرکی یه حرف بهم میزنه و یه نوع قرص بهم‌ میده بخدا نمیدونم دیگه چی کار کنم الانم درد شکم دارم علت رو بهم‌ میگین ممنون میشم

    • آزمایشگاه پارس طب گفت:

     سلام وقت بخیر
     عقب افتادن پریود یا تاخیر در قاعدگی علت های متفاوتی میتونه داشته باشه. در برخی افراد ممکنه که ژنتیکی باشه یا گاهی اوقات در میانسالی به دلیل یائسگی زودرس باشه
     افرادی که اضافه وزن دارند و یا کاهش وزن خیلی شدید دارند و اختلالات همراه اون میتونه باعث تاخیر در قاعدگی بشه
     و اگر همراه با دردهای کولیکی یا دردناحیه شکم باشه حتما باید به پزشک مراجعه کنید و نیاز به انجام سونوگرافی از رحم و تخمدان ها، ازمایشات خون و هورمون های مربوط به قاعدگی و زنانگی هست
     باید این اطلاعات و شواهد کامل بشه تا امکان تجویز دارو و درمان وجود داشته باشه و باتوجه به نبودن نتیجه ازمایشات نمیشه علت رو به طور قطعی تشخیص داد

 41. ناشناس گفت:

  سلام وقتتون بخير
  من ٣٠ دي عمل جراحي قلب باز انجام دادم و تا الان پريود نشدم
  امكانش هست دليلش كم خوني بعد از عملم باشه يا دليل ديگه اي داره؟ ممنون

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   از علل عقب افتادن پریود هرگونه استرس، بستری شدن، مسافرت، تغییر وضعیت اب و هوایی و از جمله عمل جراحی هست
   باتوجه به عمل جراحی که شما متذکر شدید خود این بستری شدن در بیمارستان و تحت عمل جراحی قرار گرفتن باعث اختلال و نامنظمی در روند عادت ماهیانه می شود
   و اگر سابقه کم خونی هم داشته باشید و یا علائمی از اون هم وجود داشته باشه ممکنه که مقداری این علائم رو تشدید بکنه
   بهتره که ازمایشاتی که لازم هست پس از انجام عمل جراحی و مراقبت هایی که نیاز هست رو به دقت انجام بدید و با پزشک خودتون مشورت کنید

 42. ناشناس گفت:

  سلام کسی که تنبلی تخمدان داره و با وجود مصرف پروژسترون حدود یک ماه پریود نشه ممکنه کیست داشته باشه
  میشه با مصرف ال دی برطرفش کرد

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک، بیماری هست که بیشتر جنبه ژنتیکی داره و انواع مختلفی داره که در اون ممکنه که فولیکول ها رشد میکنند در تخمک ولی تخمک گذاری انجام نمیشه
   که یکی از علائم اون میتونه عقب افتادگی پریود باشه و براساس تشخیص و ازمایشاتی که پزشک درخواست میکنه و انجام سونوگرافی درمان میشه
   و باید کاملا تشخیص مسجل بشه که این بیماری وجود داره و از کدام نوع هست
   ایا علائم افزایش هورمون های اندروژن یا مردانه در فرد وجود دارد یا ندارد
   که براساس اون پزشک باید تصمیم گیری بکند و مریض تحت درمان قرار گیرد

 43. ناشناس گفت:

  سلام
  تاخیر در قاعدگی تا چه مدت طبیعی است؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   در مورد تاخیر یا عقب افتادن قاعدگی بسته به سن و شرایط شما باید حتما با پزشک خودتون مشورت کنید
   گاهی اوقات ممکنه که علل فیزولوژیک باشه یعنی فرض کنید بخاطر استرس، بیماری، مسافرت
   گاهی اوقات هم ممکنه یکسری علل هورمونی مثل اختلالات هورمونی باشه که براساس نتایج ازمایشات باید بررسی و تصمیم گیری بشه

 44. ناشناس گفت:

  سلام وقت بخیر
  همسرم سوم ماه پیش دوره پریودیش بوده و تا امشب که سوم ماه بعد شده هنوز پریود نشدن آیا جای نگرانی داره برای حاملگی؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   تاخیر در قاعدگی دلایل متعددی داره و گاهی اوقات بخاطر مسافرت، استرس، مصرف دارو و یکسری بیماری ها میتونه در خانم ها نامنظمی و تاخیر در قاعدگی ایجاد کنه
   در صورتی که طول بکشه حتما باید به پزشک مراجعه کنید یا ازمایش بارداری انجام بشه
   یا اگر که تکرار بشه در ماه های بعد نیاز به انجام ازمایشات هورمونی یا سونوگرافی هست که باید زیر نظر پزشک انجام بشه

   • ناشناس گفت:

    سلام من ۱۷روز از پریودیم گذشته .بی بی چک ام منفی بود. چرا پریود نشدم

    • آزمایشگاه پارس طب گفت:

     سلام وقت بخیر
     شما باید اول احتمال بارداری رو رد کنید با ازمایش حاملگی از طریق خون
     و عوامل دیگری همچون استرس، رژیم غذایی، تغذیه، مصرف دارو میتونه باعث تاخیر بشه

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.