کرونا و علائم COVID-19

Zinc
روی (Zinc) چیست؟
مارس 8, 2019
آزمایش-کرونا
آزمایش کرونا و تفسیر نتایج آن
سپتامبر 14, 2020

کرونا و علائم COVID-19

Covid19

بیماری COVID-19

کرونا از اواخر بهمن‌ماه 1398 وارد ایران شد. کشور چین و به‌ویژه شهر ووهان به‌عنوان مبدأ پیدایش این بیماری از دسامبر 2019 (آذر 1398) شناخته شد. فرضیه‌های مطرح‌شده بیان می‌کند که ویروس در ابتدا در چین و از خفاش‌ها به یک‌گونه واسط و درنهایت به انسان منتقل شد و سپس به‌صورت ویرانگر و مداوم در سرتاسر جهان انتشار یافت (پاندمی)

بیماری کووید 19

در اصطلاح عام از این بیماری به‌عنوان بیماری کرونا نام‌برده می‌شود. نام علمی این بیماری عفونی COVID-19 است. این بیماری در اثر آلودگی به ویروس SARS-CoV-2 ایجاد می‌شود.
کرونا خانواده بزرگی از ویروس‌ها می‌باشد که ممکن است باعث ایجاد بیماری در حیوانات یا انسان شود. در انسان چندین نوع ویروس از این خانواده باعث عفونت‌های تنفسی می‌شوند. بیماری‌هایی مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS)، سندرم تنفسی حاد (SARS) و ویروس اخیراً کشف‌شده SARS-CoV-2 سبب بیماری COVID-19 می‌شود.

 تاریخچه مطالعات انجام شده در ارتباط با ویروس های خانواده کرونا

مطالعات در مجله معتبر JEM در سال 2020 میلادی چاپ‌شده است. خانه‌های طوسی رنگ یافته‌های مهم در ارتباط با این خانواده ویروسی را نشان می‌دهد. خانه‌های قرمزرنگ نشان‌دهنده شناسایی کرونا ویروس‌های انسانی است.

مجله JEM

علائم بیماری COVID-19

بیشتر افراد آلوده به این ویروس، بیماری تنفسی خفیف تا متوسطی را تجربه می‌کنند. برخی افراد بدون نیاز به درمان خاص، بهبود می‌یابند. ابتلا به فرم شدید بیماری در افراد مسن و افراد با مشکلات پزشکی اساسی بیشتر است. بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، بیماری مزمن تنفسی، سرطان و افراد با اضافه‌وزن بالا باید مراقبت بیشتری داشته باشند.

شایع‌ترین علائم این بیماری تب، خستگی و سرفه خشک است. برخی بیماران ممکن است آبریزش بینی، احتقان بینی، سردرد، گلودرد یا علائم گوارشی مانند اسهال داشته باشند. این علائم معمولاً خفیف است و به‌تدریج شروع می‌شود. افرادی که به ویروس آلوده هستند ولی علامتی ندارند ناقل هستند. افراد ناقل برای اطرافیان بسیار خطرناک هستند و به‌عنوان ناقل، ویروس را به سایرین منتقل می‌کنند.

علائم بیماری کرونا

 

توصیه سازمان جهانی بهداشت

علائم خفیف: علائمی مانند تب مختصر و سرفه‌های کم حداقل 2 هفته قرنطینه خانگی انجام شود. استفاده از مایعات فراوان، مسکن‌های معمولی و میزان کافی استراحت توصیه می‌شود.
علائم تنفسی: علائمی مانند تنگی نفس، احساس سنگینی و درد قفسه سینه مراجعه به مراکز درمانی جهت آزمایش کرونا توصیه می‌شود.

کند کردن راه انتقال بیماری کرونا 

بهترین راه برای جلوگیری و انتقال، آگاهی کامل در مورد ویروس SARS-CoV-2، بیماری COVID-19 و نحوه شیوع آن است. مهم‌ترین راه انتقال این ویروس از طریق تماس فرد به فرد است. در بسیاری از کشورهای درگیر به منظور کاهش حضور افراد در جوامع، قوانین مختلفی برای کنترل رفت و آمد وضع شده است. در بسیاری از کشورها مردم مجبور به رعایت قرنطینه خانگی شدند. قوانین فاصله گذاری با گذشت زمان و کاهش اندک در تعداد افراد مبتلا اندکی تعدیل می‌شود. برخی کشورها درصورت تخطی از قوانین منع رفت و آمد جریمه‌های سنگینی برای افراد وضع می‌کنند. تقریباً در تمامی کشورهای درگیر با بیماری از جمله ایران برای جلوگیری از ابتلا به رعایت فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک توصیه می‌شود.

در زمان سرفه و عطسه چه باید کرد ؟

ویروس COVID-19، در صورت سرفه یا عطسه، از طریق قطرات بزاق یا ترشحات از بینی گسترش می‌یابد. بنابراین مهم است که افراد جامعه اصول بهداشتی را در هنگام عطسه و سرفه رعایت کنند (به‌طور مثال در هنگام سرفه یا عطسه از دستمال‌کاغذی استفاده کنند و سپس آن را به‌صورت بهداشتی حذف کنند). این بیماری می‌تواند با قطرات کوچک منتشر از بینی یا دهان در هنگام سرفه یا بازدم بر روی سطوح فرود آید و افراد با لمس این سطوح آلوده و سپس تماس دست با دهان، چشم و بینی، بیمار شوند. به همین دلیل است که از ابتدای پیدایش و به‌ویژه شیوع این بیماری در جهان، سازمان جهانی بهداشت تأکید زیادی بر شست و شوی دست‌ها به‌عنوان عامل مهم انتقال بیماری دارد. با شستن مکرر دست‌ها یا استفاده از شوینده‌ها  یا ضدعفونی آن‌ها با ضدعفونی‌کننده‌های الکلی، می‌توان تا حدی از خود و دیگران در برابر ابتلا به این بیماری محافظت نمود.

توصیه بیماری کرونا

واکسن COVID-19

در حال حاضر هیچ واکسن یا درمان خاصی برای بیماری کرونا وجود ندارد. پروتکل‌های درمانی که در بیمارستان‌ها به کار گرفته می‌شود بسته به تشخیص پزشک معالج شامل مجموعه‌ای از داروها و مراقبت‌های پزشکی است. بااین‌حال، کارآزمایی‌های بالینی بسیاری برای رسیدن به واکسن یا درمان مناسب در حال انجام است.

پارس طب را دنبال کنید

 

:Reference

  • gov
  • Xiang F,Wang X, He X, et al. Antibody detection and dynamic characteristics in patients with COVID-19. Clin Infect Dis. 2020;ciaa461. Published online April 19, 2020. doi:1093/cid/ciaa461
  • Xiao AT, Gao C, Zhang S. Profile of specific antibodies to SARS-CoV-2: the first report. J Infect. 2020;S0163-4453(20)30138-9. Published online March 21, 2020. doi:1016/j.jinf.2020.03.012