کرونا با جهش انگلیسی، آفریقایی، برزیلی، هندی

آزمایش اختیاری ازدواج
آزمایش های اختیاری قبل از ازدواج
اسفند 9, 1399
علائم کرونا
علائم کرونا با شیوع کمتر
اسفند 9, 1399

کرونا با جهش انگلیسی، آفریقایی، برزیلی، هندی

انواع کرونا جهش یافته:کرونا انگلیسی، برزیلی، آفریقایی، هندی

ویروس ها به طور مداوم از طریق جهش تغییر می کنند و انتظار می رود انواع مختلف ویروس با گذشت زمان ایجاد شود. گاهی انواع جدیدی پدیدار می شوند که بعد از مدتی از بین می روند. همچنین گاهی، انواع جدید پدیدار می شوند و ادامه می یابند.

ویروس عامل بیماری COVID-19 از خانواده ویروس کرونا است، دانشمندان تغییراتی که در اثر جهش در این ویروس اتفاق می افتد، از جمله تغییراتی که در سطح ویروس رخ می دهد را کنترل می کنند. این مطالعات، که شامل تجزیه و تحلیل ژنتیکی ویروس است، به دانشمندان کمک می کند تا تغییرات ویروس را که می تواند بر نحوه انتشار و عملکرد آن در بدن افراد مبتلا تأثیر بگذارد را درک کنند.

انواع مختلف ویروس کرونا در سطح جهان :


1- کرونا انگلیسی ( کرونا آلفا )

انگلستان (کرونا انگلیسی) گونه ای به نام B.1.1.7 در پاییز سال 2020 شناسایی کرد که دارای 23 جهش است. چندین مورد از این جهش ها در پروتئین S یا همان پروتئین های اسپایک (spike proteins) وجود دارد که ویروس برای اتصال خود به سطح سلول های انسانی از این پروتئین استفاده می کند.
این نوع راحت تر و سریعتر از انواع دیگر گسترش می یابد. در ژانویه 2021، متخصصان در انگلیس گزارش کردند که نوع کرونا انگلیسی ممکن است با افزایش خطر مرگ همراه باشد، اما برای تأیید این یافته مطالعات بیشتری لازم است. نوع کرونا انگلیسی اولین بار در اواخر دسامبر سال 2020 در ایالات متحده شناسایی شد.

شایع ترین علائم ویروس کرونا انگلیسی

تحقیقات انجام شده در انگلیس نشان می دهد افرادی که به نوع جهش یافته ویروس کرونا (کرونا انگلیسی) مبتلا شدند، علائم اصلی شامل سرفه، خستگی، دردهای عضلانی، گلو درد و تب را دارند.
شدت علائم کرونا انگلیسی در مقایسه با افرادی که به نوع اصلی مبتلا شده اند بیشتر می باشد.
علائمی مانند از دست دادن حس چشایی یا بویایی در بیماران مبتلا به نوع جهش یافته ( کرونا انگلیسی ) کمتر است.

یکی از متخصصین بیماری های عفونی در موسسه واکسن Duke Human در مرکز پزشکی دانشگاه دوک، گفت تعجب آور نیست که نوع جدید جهش یافته تا حدودی علائم متفاوت ایجاد کند. وی گفت: “انواع جهش یافته تغییراتی در کد ژنتیکی خود دارند که موجب ساخت پروتئین های متفاوت و در نتیجه تغییر نحوه برخورد و تعامل ویروس با بدن خواهد شد.”

مقایسه علائم نوع اصلی COVID-19 با کرونا انگلیسی
علائم
نوع اصلی COVID-19 
نوع جهش یافته انگلیسی COVID-19
سرفه 28% 35%
خستگی و ضعف 29% 32%
سردرد 30% 32%
درد عضلانی 21% 25%
گلو درد 19% 22%
تب 20% 22%
از دست دادن حس چشایی 19% 16%
از دست دادن حس بویایی 19% 15%


2- کرونا آفریقای جنوبی ( کرونا بتا)

در خلیج نلسون ماندلا آفریقای جنوبی ، نوع دیگری به نام B.1.351 به طور مستقل از B.1.1.7 ظهور کرد. این نوع در ابتدا در اوایل اکتبر سال 2020 شناسایی شد و دارای جهش های متعدد در پروتئین S است. B.1.351 جهش هایی با B.1.1.7 مشترک دارد. موارد ابتلا ناشی از این نوع در اواخر ژانویه 2021 در ایالات متحده گزارش شده است.


3- کرونا برزیلی ( کرونا گاما )

در برزیل ، گونه ای به نام P.1 ظهور کرد که اولین بار در اوایل ژانویه 2021 در چهار مسافر از برزیل که در طی غربالگری معمول در یک فرودگاه در ژاپن آزمایش می شدند، شناسایی شد. این نوع برای اولین بار در اواخر ژانویه 2021 در ایالات متحده کشف شد.
با توجه به مقالات اخیر، نوع P.1 دارای 17 جهش منحصر به فرد است از جمله سه مورد که در ارتباط با اتصال پروتئینS ( K417T, E484K ,N501Y ) است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد برخی از جهش ها در نوع P.1 ممکن است توانایی آنتی بادی ها (تولید شده چه از طریق ابتلا به بیماری و یا واکسیناسیون) را در شناسایی و خنثی سازی ویروس تحت تأثیر قرار دهد، اما مطالعات بیشتری برای تایید این یافته لازم است.

یک جهش خاص به نام D614G وجود دارد که در این سه نوع مشترک است و موجب ایجاد توانایی انتقال سریعتر نسبت به ویروسهای بدون جهش و افزایش موارد ابتلا به COVID-19 می شود.


4- کرونا هندی ( کرونا دلتا )

براساس یافته های موجود در افراد مبتلا به ویروس کووید-19 با جهش دلتا غالبا علائم شبیه سرماخوردگی مانند سردرد، گلودرد و آبریزش بینی می باشد.
علائمی مثل از دست دادن حس بویایی و چشایی در این جهش کمتر دیده می شود.
در همه ی افراد علائمی مانند تنگی نفس، تب و سرفه مداوم، مشاهده نشده است.
این واریانت از ویروس کووید-19 نسبت به جهش های دیگر این ویروس، کودکان را نیز درگیر می کند. شدت علائم کرونا با جهش دلتا در کودکان متفاوت می باشد و از فرم بدون علائم تا نوع شدید ایجاد می شود.
در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، امکان انتقال کرونا دلتا در کمتر از یک دقیقه وجود دارد.

5- کرونا امیکرون ( Omicron )

به نظر می رسد حتی کسانی که به طور کامل علیه کرونا واکسینه شده اند (یعنی حتی دوز بوستر یا تقویتی را هم دریافت کرده اند) پس از ابتلا به جهش Omicron علائمی را تجربه کرده اند تعدادی حالت تهوع و افزایش دمای بدن، گلودرد یا احساس خارش گلو و سردرد داشته اند.

آزمایش‌های PCR که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، همچنان برای تشخیص عفونت، از جمله عفونت با Omicron، مفید هستند و تمام انواع این ویروس را شناسایی می کنند


آیا واکسن های موجود بر علیه ویروس های جهش یافته موثر هستد؟

فواید و عوارض واکسن کرونا

حتی درصورت تزریق دو دوز واکسن امکان ابتلا به نوع جهش یافته (کرونا دلتا) وجود دارد با این تفاوت که شدت علائم کمتر خواهد بود.
پس از واکسیناسیون، رعایت فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک، برای محدود کردن شیوع ویروس کرونا و محافظت از سلامت عمومی همچنان ضروری است.
آنتی بادی های تولید شده از طریق واکسیناسیون با واکسن های مجاز فعلی، در برابر ویروس کرونا موثر هستند. اما باید توجه داشته باشید اثربخشی آنها در جهش های جدید کمتر از سویه های قبل می باشد.


آیا تست های PCR در حال حاضر قابلیت تشخیص
ویروس کرونا انگلیسی و سایر انواع آن را دارند؟

آزمایش کرونا - آزمایش PCR

بله ابتلا به هر نوع “کرونا” با تست PCR (در این ازمایش، با کمک سوآپ از حلق و یا بینی بیمار نمونه گرفته می‌شود) تشخیص داده می‌شود.
تست تشخیصی مبتنی بر RT-PCR از چندین ژن هدف برای شناسایی ویروس COVID-19 استفاده می کند، به طوری که حتی اگر جهش بر یکی از اهداف تأثیر بگذارد، سایر اهداف RT-PCR همچنان قابلیت تشخیصی خواهند داشت.

 

هماهنگی و تماس جهت انجام آزمایش های کرونا :

پاسخگویی سریع
(سفارش و انجام آزمایش) :
اطلاع از
ساعت کار آزمایشگاه :
کارشناس آزمایشگاه:09120768894
کارشناس آزمایشگاه:09120768895
پذیرش آزمایشگاه:
021-88648137-42

 

منابع :

4 پرسش و پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  کرونا انگلیسی دارم چیکار کنم درد عضلانی زیادی در ناحیه کمر دارم

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   علائم عمومی ضعف و یا بدن درد ناشی از ابتلا به کرونا معمولا در همه ی انواع این بیماری وجود داره و در برخی سویه ها بسته به وضعیت سیستم ایمنی و فیزیکی فرد ممکنه که شدیدتر باشه
   درمان های حمایتی و در صورت تشدید نیاز به مراجعه به پزشک می باشد

 2. هلن گفت:

  عالییییییس🤩😘😍🥰🤩😘😍🥰💩

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.