کرونا-دلتا

علائم ویروس کووید-19 با جهش دلتا

آنچه در این مطلب میخوانید :

نوع دلتای کووید-19 چیست؟

در حالی که مرگ و میر جهانی بیماری COVID-19 از ابتدای سال 2021 به دلیل واکسیناسیون به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، اما انواع جهش یافته ویروس از طریق همه گیری کووید-19 در حال ظهور و انتقال در سراسر جهان می باشد.

Andrew Pekosz، استاد میکروب شناسی و ایمونولوژی در دانشکده بهداشت جان هاپکینز می گوید: همه ویروس ها جهش می یابند. اما گاهی اوقات این جهش ها رفتار ویروس را تغییر می دهند به طوری که ویروس نسبت به نسخه های قبلی مسری تر یا کشنده تر می شود.

 

آیا نوع جهش دلتا نگران کننده است؟

جهش دلتا گونه‌ی جدیدی از ویروس کرونا، باعث تکثیر سریعتر و فرار ویروس از سیستم ایمنی بدن می شود. WHO اعلام کرده است که ویروس COVID-19 با جهش دلتا 50-60 درصد بیشتر از ویروس آلفا کرونا قابل انتقال است. در نتیجه بسیار بیشتر از سویه اصلی (بدون جهش) COVID-19 قابل انتقال می باشد.
بر اساس نتایج موجود، در صورت عدم رعایت فاصله فیزیکی و عدم استفاده از ماسک، امکان انتقال این نوع ویروس کووید-۱۹ (کرونا دلتا) در کمتر از یک دقیقه وجود دارد.

 

علائم ویروس COVID-19 با جهش دلتا چیست؟

بر اساس نتایج، علائم مشابه سرماخوردگی مانند سردرد، گلودرد و آبریزش بینی اغلب در افراد مبتلا مشاهده می‌شود، بدون اینکه علائم خاص کووید-19 مانند از دست دادن چشایی و بویایی وجود داشته باشد.
علائمی مانند تنگی نفس، تب و سرفه مداوم در برخی از افراد مبتلا به واریانت دلتا رخ داده است و در برخی دیگر مشاهده نشده است.

بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه، در سریع ترین زمان در منزل یا محل کار خود آزمایش دهید.

 

آیا واکسن کرونا از ابتلا دوباره به کرونا جلوگیری می کند؟

بله، امکان ابتلای افراد واکسینه به نوع دلتا وجود دارد با این تفاوت که شدت علائم در آن ها کمتر خواهد بود. در صورت عدم تزریق واکسن حتما در اولین فرصت اقدام کنید. همچنان باید افراد واکسینه از ماسک استفاده و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

 

جهش دلتا آخرین جهش کرونا نخواهد بود!

واکسیناسیون به جلوگیری از عفونت و کاهش مرگ و میر ناشی از کووید-19 نوع دلتا یا سایر جهش‌های موجود کمک می‌کند. واکسیناسیون همچنین به جلوگیری از ظهور سویه های جدید و بالقوه خطرناک کمک می کند.

زیرا هر بار که ویروس وارد بدن یک فرد جدید می شود، احتمال جهش افزایش می یابد. در صورت حذف چرخه انتقال و کاهش تعداد عفونت ها در جامعه، از تشکیل سویه های جدید و جهش یافته ویروس نیز جلوگیری می شود.

 

منابع : aarp

طرف قرارداد با کلیه بیمه ها

در آزمایشگاه پارس طب، ما به خود می بالیم که می توانیم دسترسی به خدمات استثنایی آزمایشگاهی خود را برای همه، صرف نظر از ارائه دهنده بیمه آنها، فراهم کنیم.

بیمه تکمیلی درمان

افسوس ...

کاش زودتر اقدام میکردم!
جمله رایج در بین همه افرادی که بیماری آنها پیشرفت کرده و درمان آنها به تاخیر افتاده است

با انجام چکاپ به موقع و منظم، سلامتی و طول عمر را به خود و خانواده تان هدیه دهید

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

با ثبت‌نام در خبرنامه، آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *