علائم ویروس کووید-19 با جهش دلتا

علائم غلظت خون
علائم غلظت خون و تشخیص آن
تیر 19, 1400
ازمایش منیزیم
آزمایش منیزیم
تیر 19, 1400

علائم ویروس کووید-19 با جهش دلتا

ویروس کووید-19 با جهش دلتا

واریانت دلتای کووید-19 چیست؟

در حالی که موارد مرگ و میر بیماری COVID-19 در جهان، از ابتدای سال 2021 تاکنون به دلیل واکسیناسیون به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، اما انواع جهش یافته ویروس از طریق همه گیری بیماری کووید-19 در حال ظهور و انتقال در سراسر جهان می باشد.

Andrew Pekosz، استاد میکروب شناسی و ایمونولوژی در دانشکده بهداشت جان هاپکینز می گوید: همه ویروس ها دچار جهش می شوند. اما گاهی این جهش ها باعث تغییر رفتار ویروس می شود به طوری که ویروس مسری تر یا کشنده تر از نسخه های قبلی می شود.


آیا نوع جهش دلتا نگران کننده است؟

جهش دلتا گونه‌ی جدیدی از ویروس کرونا، باعث تکثیر سریعتر و فرار ویروس از سیستم ایمنی بدن می شود. WHO اعلام کرده است که ویروس COVID-19 با جهش دلتا 50-60 درصد بیشتر از نوع کرونا آلفا قابل انتقال است. در نتیجه بسیار بیشتر از سویه اصلی (بدون جهش) COVID-19 قابل انتقال می باشد.

براساس یافته های موجود در صورت عدم رعایت فاصله فیزیکی و عدم استفاده از ماسک، امکان انتقال این نوع ویروس کووید-19 ( کرونا دلتا ) در کمتر از یک دقیقه وجود دارد.


علائم ابتلا به ویروس کووید-19 با جهش دلتا چیست؟

براساس یافته های موجود در افراد مبتلا غالبا علائمی شبیه سرماخوردگی مانند سردرد، گلودرد و آبریزش بینی، بدون علائم مشخص کووید-19 مانند از دست دادن حس چشایی و بویایی ظاهر شده است.
علائمی مانند تنگی نفس، تب و سرفه مداوم در برخی از افراد مبتلا به واریانت دلتا ایجاد شده و در برخی دیگر از افراد مشاهده نشده است .

 

در صورت تزریق واکسن باز هم به کرونا مبتلا می شویم؟

بله، امکان ابتلای افراد واکسینه به نوع دلتا وجود دارد با این تفاوت که شدت علائم در آن ها کمتر خواهد بود. در صورت عدم تزریق واکسن حتما در اولین فرصت اقدام کنید. همچنان باید افراد واکسینه از ماسک استفاده و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.


جهش دلتا آخرین جهش کرونا نخواهد بود!

واکسیناسیون به جلوگیری از ابتلا به عفونت و کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-19 از نوع دلتا و یا سایر جهش های موجود کمک می کند. همچنین واکسیناسیون به جلوگیری از ظهور انواع جدید و بالقوه خطرناک نیز کمک می کند.

زیرا هر بار که ویروس وارد بدن فرد جدیدی می شود، احتمال جهش در آن بیشتر می شود. اگر چرخه انتقال از بین برود و تعداد عفونت ها در یك جامعه كاهش یابد، از ایجاد گونه های جدید و جهش یافته ویروس نیز جلوگیری می شود.


هماهنگی و تماس جهت انجام آزمایش های کرونا :

 ابتلا به هر نوع “کرونا” با تست PCR تشخیص داده می‌شود.

پاسخگویی سریع
(سفارش و انجام آزمایش) :
اطلاع از
ساعت کار آزمایشگاه :
کارشناس آزمایشگاه:09120768894
کارشناس آزمایشگاه:09120768895
پذیرش آزمایشگاه:
021-88648137-42

 

 

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.