آزمایش اینترلوکین-6 برای تشخیص کرونا

قارچ ناخن
علل و علائم قارچ ناخن چیست؟
خرداد 20, 1400
آزمایش هلیکوباکتر پیلوری
تشخیص زخم معده با آزمایش H.Pylori
خرداد 20, 1400

آزمایش اینترلوکین-6 برای تشخیص کرونا

آزمایش اینترلوکین-6

آزمایش اینترلوکین-6 یا IL-6 سایتوکاینی با خواص پیش التهابی و همچنین ضد التهابی است.
ترشح IL-6 در بیماری هایی مانند تصلب شرایین، بیماری آلزایمر، لوپوس اریتماتوز سیستمیک، مولتیپل میلوما، آرتریت روماتوئید، بیماری های خود ایمنی، بیماری های التهابی مزمن و انواع سرطان و غیره مشاهده می شود.
بنابراین، کنترل سطح IL-6 در طول بیماری، به ویژه فعال شدن آن پس از فعال شدن پاسخ ایمنی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

عفونت ویروسی و اینترلوکین-6:

پس از ورود ویروس به بدن و بروز عفونت ویروسی، ماکروفاژها (نوعی سلول سیستم ایمنی بدن) برای دفاع در برابر ویروس فعال می شوند و IL-6 تولید می کنند.
تحریک تولید IL-6 و ترشح سایر سایتوکاین ها باعث ایجاد واکنش شدید سیستم ایمنی می‌شود و همچنین طوفان سایتوکاینی نیز به دلیل فعال شدن سلول‌های T و افزایش ترشح IL-6 و دیگر سایتوکاین های پیش التهابی مشاهده می‌شود.
بنابراین، تشخیص و کنترل پاسخ‌های پیش التهابی در مراحل اولیه عفونت ویروسی بسیار مهم است.

 

اهمیت آزمایش اینترلوکین-6 در بیماری کووید ۱۹:

در بیماری کرونا، یک پاسخ التهابی تهاجمی با تولید مقدار زیادی سایتوکاین های پیش التهابی (طوفان سایتوکاینی) همراه است که بیماری را تشدید می کند و باعث التهاب ریه و آسیب به ریه ها و سایر اندام ها می شود.

افزایش میزان سایتوکاین های پیش التهابی در سرم مانند IL1β، IL6، IL12، IFNγ، IP10 و MCP1 با التهاب ریوی در بیماران مبتلا به کووید-19 مرتبط است.

سطح بالایی از IL1β، IFNγ، IP10 و MCP1 در سرم بیماران مبتلا به کرونا که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بودند گزارش شده است، که احتمالاً به دلیل پاسخ سلول T-helper-1 (Th1) فعال شده، است. علاوه بر این، سطوح TNF-α، IL-6 و IL-10 با شدت بیماری کووید-19 ارتباط مستقیم دارد.

از آنجایی که IL-6 عامل اصلی ایجاد طوفان سایتوکاین است، می توان با اندازه گیری IL-6 شدت بیماری کرونا را مشخص کرد.
اندازه گیری سطح IL-6 در بیماران مبتلا به کووید-19 می تواند به عنوان یکی از عوامل مهم برای پیش بینی تغییر وضعیت بیماری از خفیف به شدید مورد استفاده قرار گیرد.
می توان از آن برای شناسایی زودهنگام بیمارانی که نیاز به بستری شدن دارند استفاده کرد.

در مطالعهٔ دیگر نشان داده شد که در بیماران مبتلا به کرونا که در بخش مراقبت های ویژه بستری بوده‌اند، تعداد سلولهای +T CD8 کاهش یافته و همچنین تعداد سلولهای
(+CD8 و +CD4)T ای بیماران نیز با میزان TNF-α و IL-6 ارتباط منفی دارد.

علاوه بر این، سطوح بالاتر IL-6، CRP و IL-10 نسبت به سایر سایتوکاین ها در بیماران کووید-19 که در وضعیت بحرانی بوده‌اند گزارش شده است.

در نتیجه، اندازه گیری سطح IL-6 می تواند به ارزیابی اولیه بیماران کووید-19 و همچنین نظارت بر بهبود یا وخامت وضعیت بیمار کمک کند.

در واقع، آزمایش اینترلوکین-6 یک نشانگر پیش آگهی بسیار مفید در مدیریت بیماران کرونایی است.

 

منابع : biomedcentral

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.