تشخیص وضعیت بیماری کرونا از خفیف به شدید

قارچ ناخن
علت و علائم قارچ ناخن چیست؟
خرداد 20, 1400
آزمایش هلیکوباکتر پیلوری تشخیص زخم معده
تشخیص زخم معده با آزمایش H.Pylori
خرداد 20, 1400

تشخیص وضعیت بیماری کرونا از خفیف به شدید

تشخیص وضعیت بیماری کرونا از خفیف به شدید با آزمایش اینترلوکین-6

آزمایش اینترلوکین-6 یا IL-6 سایتوکاینی با خواص پیش التهابی و همچنین ضد التهابی است. ترشح IL-6 در بیماری‌هایی مانند تصلب شرایین، آلزایمر، لوپوس اریتماتوز سیستمیک، مالتیپل میلوما، آرتریت روماتوئید، بیماری‌های خود ایمنی، بیماری‌های التهابی مزمن و انواع مختلف سرطان و… مشاهده می‌شود. بنابراین، کنترل میزان IL-6 در طول بیماری خصوصاً فعال شدن آنها پس از فعال سازی پاسخ ایمنی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

عفونت ویروسی و اینترلوکین-6:

بعد از ورود ویروس به بدن و ابتلا به عفونت ویروسی، ماکروفاژ ها (یکی از انواع سلول‌های سیستم ایمنی) برای دفاع در برابر ویروس فعال شده و IL-6 تولید می‌کنند. تحریک تولید IL-6 و ترشح سایر سایتوکاین ها باعث ایجاد واکنش شدید سیستم ایمنی می‌شود و همچنین طوفان سایتوکاینی نیز به دلیل فعال شدن سلول‌های T و افزایش ترشح IL-6 و دیگر سایتوکاین های پیش التهابی مشاهده می‌شود. بنابراین، تشخیص و کنترل پاسخ‌های پیش التهابی در مراحل اولیه عفونت ویروسی بسیار مهم است.

اهمیت آزمایش اینترلوکین-6 در بیماری Covid-19:

در بیماری کرونا نیز پاسخ التهابی تهاجمی با تولید مقدار زیادی سایتوکاین های پیش التهابی (طوفان سایتوکاینی) همراه است که موجب شدت یافتن بیماری شده و موجب التهاب ریوی، آسیب به ریه و دیگر ارگان‌ها می‌شود.

افزایش میزان سایتوکاین های پیش التهابی در سرم مانند IL1β، IL6، IL12، IFNγ، IP10 و MCP1 با التهاب ریوی در بیماران مبتلا به کووید-19 مرتبط می‌باشد.

سطح بالایی از IL1β، IFNγ، IP10 و MCP1 در سرم بیماران مبتلا به کرونا که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بودند گزارش شده است، که احتمالاً به دلیل پاسخ سلول T-helper-1 (Th1) فعال شده، است. علاوه بر این، سطوح TNF-α، IL-6 و IL-10 با شدت بیماری کووید-19 ارتباط مستقیم دارد.

از آنجایی که IL-6 عامل اصلی ایجاد طوفان سایتوکاین است، بنابراین می‌توان با سنجش IL-6 وخامت بیماری کرونا را بررسی کرد.
سنجش سطح IL-6 در بیماران مبتلا به کووید-19 می‌تواند به عنوان یکی از فاکتورهای مهم برای پیش بینی تغییر وضعیت بیماری از خفیف به شدید استفاده شود.
و ممکن است برای شناسایی زود هنگام بیمارانی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان را دارند، به کار رود.

در مطالعهٔ دیگر نشان داده شد که در بیماران مبتلا به کرونا که در بخش مراقبت های ویژه بستری بوده‌اند، تعداد سلولهای +T CD8 کاهش یافته و همچنین تعداد سلولهای
(+CD8 و +CD4)T ای بیماران نیز با میزان TNF-α و IL-6 ارتباط منفی دارد.

علاوه بر این، سطوح بالاتر IL-6، CRP و IL-10 نسبت به سایر سایتوکاین ها در بیماران کووید-19 که در وضعیت بحرانی بوده‌اند گزارش شده است.

در نتیجه اندازه گیری میزان IL-6 می‌تواند به ارزیابی اولیه بیماران کووید-19 و همچنین نظارت بر بهبود و یا وخامت و بدتر شدن شرایط بیمار کمک کند.

در واقع آزمایش اینترلوکین-6، مارکرهای پیش آگهی بسیار مفیدی در مدیریت بیماران مبتلا به کرونا می‌باشد.


هماهنگی و تماس جهت انجام آزمایش های کرونا :

پاسخگویی سریع
(سفارش و انجام آزمایش) :
اطلاع از
ساعت کار آزمایشگاه :
کارشناس آزمایشگاه:09120768894
کارشناس آزمایشگاه:09120768895
پذیرش آزمایشگاه:
021-88648137-42

 

منابع:

  • https://www.futuremedicine.com
  • https://bmcinfectdis.biomedcentral.com
  • Richardson S, Hirsch JS, Narasimhan M, et al. Presenting Characteristics, Comorbidities, and Outcomes Among 5700 Patients Hospitalized with COVID-19 in the New York City Area. JAMA. 2020;323(20):2052–2059.
  • Huang C, Wang Y, Li X, et al. Clinical features of patients infected with 2019 novel coronavirus in Wuhan, China. Lancet 2020; 395: 497–506.

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.