علائم ویروس کووید-19 با گونه امیکرون

تشخیص دیابت
دیابت چگونه تشخیص داده می شود؟
دی 18, 1400
راه های تشخیص کبد چرب الکلی
بیماری کبد چرب الکلی
دی 18, 1400

علائم ویروس کووید-19 با گونه امیکرون

امیکرون جهش جدید کرونا

در 26 نوامبر 2021، WHO بر اساس توصیه گروه مشاوره فنی سازمان بهداشت جهانی در مورد تکامل ویروس کرونا، واریانت جدید شناسایی شده را به عنوان نام امیکرون Omicron نامگذاری کردند. در اینجا خلاصه ای از آنچه در حال حاضر در مورد واریانت و سویه Omicron شناخته شده است آورده شده است:

این واریانت دارای تعداد زیادی جهش است که برخی از آنها نگران کننده هستند. شواهد اولیه حاکی از افزایش خطر ابتلا به عفونت مجدد با این نوع در مقایسه با سایر واریانت ها است. به نظر می رسد تعداد موارد این نوع تقریباً در تمام استان های آفریقای جنوبی در حال افزایش است.

قابلیت انتقال

هنوز مشخص نیست که آیا Omicron در مقایسه با انواع دیگر، از جمله جهش دلتا، قابل انتقال تر است یا خیر. تعداد افرادی که آزمایششان مثبت شده است در مناطقی از آفریقای جنوبی که تحت تأثیر این نوع قرار گرفته اند افزایش یافته است، اما مطالعات اپیدمیولوژیک در حال انجام است تا بفهمیم که آیا این به دلیل Omicron یا عوامل دیگر است.

شدت بیماری کرونا با گونه امیکرون

هنوز مشخص نیست که آیا عفونت با Omicron باعث بیماری شدیدتر در مقایسه با سایر انواع از جمله دلتا می شود یا خیر. داده های اولیه حاکی از آن است که میزان بستری شدن در بیمارستان در آفریقای جنوبی رو به افزایش است، اما این ممکن است به دلیل افزایش تعداد کلی افراد آلوده باشد، نه به دلیل عفونت خاص با Omicron. در حال حاضر هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که نشان دهد علائم مرتبط با Omicron با سایر انواع متفاوت است. به طور کلی همه انواع کووید-19، از جمله نوع دلتا که در سراسر جهان غالب است، می تواند باعث بیماری شدید یا مرگ شود، به ویژه برای آسیب پذیرترین افراد، و بنابراین پیشگیری همیشه کلیدی است.

علائم کرونا امیکرون Omicron

از نظر علائم بالینی با آنفلوانزا و سرماخوردگی شباهت دارد و اختلاف آنها به سادگی امکانپذیر نمی باشد. لذا باید محتاطانه رفتار کرد و هر فردی که علائم دارد تصور کنیم واگیری به اندازه Omicron و شدتی به اندازه دلتا دارد. صحبت هایی وجود دارد که شدت این بیماری تا اندازه ای کمتر است ولی تا زمانی که تست تشخیص PCR و بعد تست توالی یابی (sequencing) انجام دهیم نمی توانیم تشخیص قطعی دهیم و امکان انجام این تست ها برای همه افراد وجود ندارد. باید توجه داشت که سویه غالب فعلا در کشور ما دلتا است که شدت آن مانند واریانت های قبلی یا کمی بیشتر است و اینکه شدت سویه Omicron در چه حدی هست هنوز قطعی نشده و نیاز به بررسی بیشتر دارد.

بر طبق مطالب منتشر شده در دیلی اکسپرس از قول یکی از دانشمندان اپیدمیلوژیست kings college لندن به نظر می رسد: حتی کسانی که به طور کامل علیه کرونا واکسینه شده اند (یعنی حتی دوز بوستر یا تقویتی را هم دریافت کرده اند) پس از ابتلا به Omicron علائمی را تجربه کرده اند تعدادی حالت تهوع و افزایش دمای بدن، گلودرد یا احساس خارش گلو و سردرد داشته اند.

علائم امیکرون آنفلوانزا و سرماخوردگی
آبریزش بینی
تب
سرفه
سردرد
خستگی خفیف یا شدید
عطسه
گلو درد
از دست دادن چشایی و بویایی


اثربخشی عفونت قبلی
SARS-CoV-2

شواهد اولیه نشان می‌دهد که ممکن است خطر عفونت مجدد با امیکرون افزایش یابد، یعنی افرادی که قبلاً COVID-19 داشته‌اند می‌توانند راحت‌تر با Omicron مجدداً آلوده شوند. البته اطلاعات فعلی محدود است و اطلاعات بیشتر در این مورد، به مرور در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

آیا واکسن های موجود بر علیه ویروس های جهش یافته موثر هستد؟

واکسن‌ها برای کاهش بیماری‌های شدید و مرگ، از جمله در برابر نوع غالب کرونا یعنی نوع دلتا، حیاتی هستند. واکسن‌های فعلی در برابر بیماری‌های شدید و مرگ مؤثرند ولی همچنان امکان ابتلای افراد به نوع امیکرون وجود دارد.

آیا تست کرونا ابتلا به بیماری امیکرون را تشخیص میدهد؟

آزمایش‌های PCR که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، همچنان برای تشخیص عفونت، از جمله عفونت با Omicron، مفید هستند و تمام انواع این ویروس را شناسایی می کنند ولی آزمایشات اختصاصی Omicron هم وجود دارند که در حال راه اندازی در سراسر جهان هستند.

اثربخشی درمان‌های فعلی

کورتیکواستروئیدها و مسدودکننده‌های گیرنده IL6 همچنان برای درمان بیماران مبتلا به COVID-19 شدید مؤثر خواهند بود. سایر درمان‌ها برای بررسی اینکه آیا با توجه به تغییرات بخش‌هایی از ویروس در نوع Omicron هنوز به همان اندازه مؤثر هستند، ارزیابی خواهند شد.

توصیه های بهداشتی

به افراد یادآوری می شود که اقدامات لازم را برای کاهش خطر ابتلا به COVID-19 از جمله اقدامات اثبات شده بهداشت عمومی و اجتماعی مانند پوشیدن ماسک مناسب، بهداشت دست، فاصله گذاری فیزیکی، بهبود تهویه فضاهای داخلی، اجتناب از فضاهای شلوغ و واکسینه شدن انجام دهند.

 

هماهنگی و تماس جهت انجام آزمایش های کرونا :

 ابتلا به هر نوع “کرونا” با تست PCR تشخیص داده می‌شود.

پاسخگویی سریع
(سفارش و انجام آزمایش) :
اطلاع از
ساعت کار آزمایشگاه :
کارشناس آزمایشگاه:09120768894
کارشناس آزمایشگاه:09120768895
پذیرش آزمایشگاه:
021-88648137-42

 

منبع:

2 پرسش و پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  سلام من بعداز ۵روز ازمایش کرونا دادم سی تی را زده ۴۵—–۵یعنی چی من توچه مراحل بیماری هستم

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   معمولا عدد CT بالای 35 یا مشکوک هست و یا تکرار نمونه گیری بالای 40 معمولا منفی هست و قابل detect نیست
   بخاطر همین فکرمیکنم عدد CT رو شما اشتباه وارد کردید

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.