کروموزوم Y و بیماری قلبی

ارتباط بین حذف کروموزوم Y و بیماری های قلبی در مردان

آنچه در این مطلب میخوانید :

این مطالعه اولین مطالعه ای است که رابطه بین این دو وضعیت پزشکی را که به طور معمول بر مردان مسن تأثیر می گذارد، بررسی می کند.

خلاصه:

محققان دریافتند مردانی که مقدار بیشتری از سلول های خونی شان فاقد کروموزوم Y است، میزان مرگ و میر بیشتری در اثر یک علت شایع بیماری قلبی به نام آمیلوئیدوز قلبی transthyretin (ATTR-CA) دارند که به درمان آینده برای بیماران مبتلا به آمیلوئیدوز قلبی کمک می‌کند.

بررسی بیشتر این مقاله :

محققان مرکز پزشکی بوستون (BMC) و دانشکده پزشکی چوبانیان و آودیسیان دانشگاه بوستون (BU) با همکاری یک تیم بین المللی از دانشمندان، یافته های یک مطالعه جدید از نارسایی قلبی را به اشتراک گذاشتند.

یک علت شایع بیماری قلبی در مردان مسن تر به نام آمیلوئیدوز قلبی ترانس تیرتین رابطه بین از دست دادن خود به خودی کروموزوم Y (LOY) را بررسی می کند، وضعیتی در مردان مسن که در آن کروموزوم Y به طور خود به خود در سلول های خونی حذف می شود، یک بیماری پیشرونده قلبی است، باعث نارسایی قلبی و مرگ می شود. این تیم دریافت که مردانی که نسبت بیشتری از سلول‌های خونی فاقد کروموزوم‌های Y دارند، میزان مرگ و میر آمیلوئیدوز قلبی بالاتری دارند که از درمان آینده برای بیماران مبتلا به این مشکل قلبی خبر می‌دهد.

دست دادن خود به خودی کروموزوم Y شایع ترین جهش ژنتیکی اکتسابی در مردان است، به طوری که طبق گفته موسسه ملی سرطان، بیش از نیمی از مردان در اوایل دهه 90 زندگی کروموزوم Y را در برخی از سلول های خونی خود از دست داده اند.

در حالی که دست دادن خود به خودی کروموزوم Y با نرخ بقای نارسایی قلبی در مطالعات جمعیتی بزرگ مرتبط بوده است، هرگز در رابطه با آمیلوئیدوز قلبی مورد بررسی قرار نگرفته است. مطالعه حاضر نشان می دهد که مردان مبتلا به آمیلوئیدوز قلبی که دارای دست دادن خود به خودی کروموزوم Y در بیش از 21.6 درصد از سلول های خونی خود هستند، 2.6 برابر بیشتر احتمال دارد که از این نوع بیماری قلبی جان سالم به در نبرند.

در منزل آزمایش دهید (ویژه تهران)

بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه، در سریع ترین زمان در منزل یا محل کار خود آزمایش دهید.

فردریک ال. روبرگ، رئیس بخش پزشکی قلب و عروق در BMC، پروفسور پزشکی در این باره گفت: «مطالعه ما نشان می دهد که دست دادن خود به خودی کروموزوم Y در گلبول های سفید در گردش، هم به ایجاد این بیماری قلبی در مردان کمک می کند و هم بر شدت بیماری تأثیر می گذارد. دانشکده پزشکی BU چوبانیان و آودیسیان و محقق ارشد این مطالعه.

“علاوه بر این، یافته های مطالعه ما نشان می دهد که افزایش دست دادن خود به خودی کروموزوم Y ممکن است دلیل مهمی باشد که چرا برخی از بیماران به درمان این بیماری قلبی که معمولا موثر است پاسخ نمی دهند.”

درمان‌های فعلی برای آمیلوئیدز قلبی برای بسیاری از بیماران به خوبی جواب می‌دهد، اما تقریباً 30 درصد از بیماران به درمان پاسخ نمی‌دهند که منجر به بستری شدن در بیمارستان و مرگ می‌شود.

یافته های این مطالعه از افزایش دست دادن خود به خودی کروموزوم Y به عنوان یک مانع بالقوه برای پاسخ درمانی حمایت می کند.
این یافته‌ها روزی می‌تواند انتخاب یک پزشک را در طراحی یک دوره درمانی برای یک بیمار مبتلا به آمیلوئیدز قلبی و سطح بالای از دست دادن خودبخود کروموزوم Y به امید یک نتیجه سلامتی مطلوب‌تر نشان دهد.

علاوه بر این، یافته‌ها می‌تواند به توسعه درمان‌های جدید برای مبتلایان به بیماری قلبی منجر شود، از جمله آمیلوئیدوز قلبی ترانس تیرتین.

رئیس بخش پزشکی قلب و عروق گفت: تیم مطالعه ما نشان دهنده یک همکاری بین المللی است که به دنبال کشف ارتباط بین یک اختلال خونی شایع و آمیلوئیدوز قلبی است که قبلا هرگز مورد توجه قرار نگرفته است. ما شواهدی ارائه می‌دهیم مبنی بر اینکه این دو وضعیت ممکن است مرتبط باشند، و از روش جدیدی برای درک چگونگی پیشرفت آمیلوئیدوز قلبی و همچنین چگونگی توسعه اهداف بالقوه جدید برای درمان حمایت می‌کنیم.

 

تاریخ:
27 ژوئن 2024

منبع:
مرکز پزشکی بوستون
ScienceDaily

طرف قرارداد با کلیه بیمه ها

در آزمایشگاه پارس طب، ما به خود می بالیم که می توانیم دسترسی به خدمات استثنایی آزمایشگاهی خود را برای همه، صرف نظر از ارائه دهنده بیمه آنها، فراهم کنیم.

بیمه تکمیلی درمان

آزمایش چکاپ در منزل

برای انجام آزمایشات پزشکی، بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه، نمونه خون و ادرار را در خانه انجام دهید.

عضویت در خبرنامه

با ثبت‌نام در خبرنامه، آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *