تیروئید

آیا بدن انسان میتواند علیه تیروئید خود واکنش دهد

آنچه در این مطلب میخوانید :

بله آنتی بادی های پراکسیداز تیروئید (TPO) نوعی آنتی بادی علیه تیروئید بدن هستند. آنتی بادی های تیروئید می توانند در بیماری خودایمنی تیروئید تشکیل شوند. بدن به اشتباه سلول ها و بافت های تیروئید را غیر خود تشخیص می دهد. این بدان معناست که بدن ما سلول‌ها و بافت‌های خود را یک بیگانه می‌بیند و به آنها حمله می‌کند.دو بیماری خودایمنی اصلی تیروئید بیماری گریو و تیروئیدیت هاشیموتو هستند.

آنتی بادی های تیروئید پراکسیداز چیست؟

آنتی بادی های پراکسیداز تیروئید (TPO) نوعی آنتی بادی تیروئید هستند. پراکسیداز تیروئید آنزیمی است که به ساخت هورمون های تیروئید (T3، T4 و TSH) کمک می کند. سیستم ایمنی بدن در پاسخ به پروتئین‌های غیرخودی آنتی‌بادی می‌سازد. این پروتئین های غیر خود را آنتی ژن می نامند. ساخت آنتی بادی برای محافظت از ما در برابر بیماری ها مهم است. با این حال، گاهی اوقات سیستم ایمنی پروتئین‌های ما را غیرخودی تشخیص می‌دهد و اتوآنتی‌بادی‌ها را می‌سازد.

سپس سیستم ایمنی به اشتباه به پروتئین های بدن خودمان حمله می کند. این به عنوان یک بیماری خود ایمنی شناخته می شود. آنتی بادی های تیروئید زمانی ایجاد می شوند که سیستم ایمنی سلول ها و بافت های تیروئید خود را به عنوان غیر خود شناسایی کند. این می تواند باعث التهاب شود و بر عملکرد تیروئید تأثیر بگذارد.

آنتی بادی های تیروگلوبولین چیست؟

آنتی بادی های تیروگلوبولین (Tg Ab) نوع دیگری از آنتی بادی تیروئید هستند. تیروگلوبولین پروتئینی است که توسط سلول های تیروئید ساخته می شود. به ساخت هورمون های تیروئید کمک می کند. آنتی بادی های تیروگلوبولین (Tg Ab) زمانی ساخته می شوند که بدن به تیروگلوبولین خود حمله می کند. آنتی بادی های تیروگلوبولین را می توان در تیروئیدیت هاشیموتو ایجاد کرد .آنها همچنین در 10-15٪ از جمعیت عمومی رشد می کنند.

آیا محدوده آنتی بادی پراکسیداز تیروئید نرمال است؟

محدوده طبیعی آنتی بادی‌های TPO کمتر از 30 واحد بین‌المللی در میلی‌متر (IU/ml) است. آنتی بادی‌های پراکسیداز تیروئید اگر بالاتر از این مقدار باشد، افزایش یافته در نظر گرفته می‌شوند. توجه داشته باشید که محدوده نرمال مورد استفاده در آزمایشگاه های مختلف بر اساس کیت و روش اندازه گیری آنالیت می تواند متفاوت باشد. ممکن نیست که آنتی بادی پراکسیداز تیروئید خیلی کم باشد.

چه چیزی باعث افزایش آنتی بادی پراکسیداز تیروئید می شود؟

اختلالات خودایمنی تیروئید باعث آنتی بادی های پراکسیداز تیروئید بالا می شود. دو اختلال اصلی تیروئید خود ایمنی عبارتند از بیماری گریو و تیروئیدیت هاشیموتو که در بالا نیز به آن اشاره شد.

در منزل آزمایش دهید (ویژه تهران)

بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه، در سریع ترین زمان در منزل یا محل کار خود آزمایش دهید.

آنتی بادی های ضد TPO در موارد زیر وجود دارند:

  • 80 تا 95 درصد موارد تیروئیدیت هاشیموتو
  • 65 تا 80 درصد موارد بیماری گریو
  • 10-20 درصد موارد سرطان تیروئید.

10 تا 15 درصد از افرادی که هیچ گونه اختلال تیروئیدی ندارند، می توانند آنتی بادی TPO افزایش یافته داشته باشند. آنتی بادی‌های TPO بالا ممکن است خطر ابتلا به اختلال تیروئید را در آینده افزایش دهد.

تفاوت بین آنتی بادی های پراکسیداز تیروئید و آنتی بادی های تیروگلوبولین چیست؟

آنتی بادی های تیروئید پراکسیداز و تیروگلوبولین دو نوع مختلف از آنتی بادی های تیروئید هستند. بدن برای ساخت هورمون های تیروئیدی به تیروگلوبولین و پراکسیداز تیروئید نیاز دارد. هر دو نوع آنتی بادی تیروئید اغلب در اختلالات خودایمنی تیروئید ایجاد می شوند. آنتی بادی های پراکسیداز تیروئید افزایش یافته در درصد بیشتری از افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی تیروئید یافت می شود.

آیا آنتی بادی های TPO بالا به معنای سرطان است؟

آنتی بادی های TPO بالا لزوماً به معنای سرطان نیست. آنتی بادی های TPO در 1-20 درصد از افرادی که سرطان تیروئید دارند ایجاد می شود و می توان آن را در افراد سالم نیز افزایش داد.

علائم اصلی سرطان تیروئید یک توده بدون درد گردن است. اگر فکر می‌کنید سرطان تیروئید یا هر بیماری تیروئید دیگری دارید، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید.

در سطح جمعیت، افزایش سطح آنتی بادی TPO به تنهایی خطر ابتلا به سرطان تیروئید را افزایش نمی دهد. افزایش سطح آنتی بادی TPO باید همراه با سایر آزمایش‌های خون و ارزیابی‌های بالینی در نظر گرفته شود. معنی یک تست آنتی بادی TPO افزایش یافته به صورت جداگانه تفسیر دشوار است و ممکن است به تحقیقات بیشتری نیاز باشد.

چگونه آنتی بادی های TPO را به طور طبیعی کاهش دهیم؟

شواهد محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد مکمل سلنیوم می‌تواند آنتی‌بادی‌های ضد TPO را کاهش دهد. تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است. نقش مکمل ویتامین D در کاهش آنتی بادی های TPO در نظر گرفته شده است و قطعا داشتن رژیم غذائی سالم در کاهش تولید این آنتی بادی در بدن بسیار مهم است .

 

منبع : Ada.com

طرف قرارداد با کلیه بیمه ها

در آزمایشگاه پارس طب، ما به خود می بالیم که می توانیم دسترسی به خدمات استثنایی آزمایشگاهی خود را برای همه، صرف نظر از ارائه دهنده بیمه آنها، فراهم کنیم.

بیمه تکمیلی درمان

آزمایش چکاپ در منزل

برای انجام آزمایشات پزشکی، بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه، نمونه خون و ادرار را در خانه انجام دهید.

عضویت در خبرنامه

با ثبت‌نام در خبرنامه، آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *