سویه-جدید-کووید

آنچه باید در مورد ، جدیدترین نوع کووید (JN-1) بدانیم

آنچه در این مطلب میخوانید :

یک ویروس شناس از دانشگاه جانز هاپکینز می گوید که واکسن ها، آزمایش ها و ضد ویروس ها هنوز ابزار موثری در برابر جدیدترین موج کووید هستند.

سویه جدید کووید یا ورژن JN.1 چیست؟

یک نوع SARS-CoV-2 به نام BA.2.86 چند ماه پیش ظاهر شد و توجه ویروس شناسان را به خود جلب کرد، زیرا حاوی جهش های بسیار بیشتری – حدود 30 مورد از آنها – برای فرار از مصونیت نسبت به هر گونه دیگری که در آن زمان در گردش بود، داشت.

با این حال، نوع BA.2.86 هرگز در میان گروه گونه‌های SARS-CoV-2 که در اواخر تابستان/اوایل پاییز 2023 در گردش بودند، غالب نشد. توانایی انتقال موثر از طریق یک یا دو جهش اضافی. این سویه سیستم ایمنی والد خود را دارد اما اکنون برای انتقال موثرتر جهش یافته است.

چه چیزی در مورد این نوع مهم است؟

این آخرین نوع یادآوری باید باشد که ما ابزارهایی برای مبارزه با عفونت COVID و به حداقل رساندن بیماری شدید داریم: آزمایش‌ها JN.1 را شناسایی می‌کنند، واکسن‌های جدید در برابر بیماری‌های شدید محافظت می‌کنند، و ضد ویروس‌ها همچنان قادر به درمان عفونت از JN.1 هستند. فقط باید از این ابزارها موثرتر از شش ماه گذشته استفاده کنیم.

تاکنون تنها 8 درصد از کودکان و 19 درصد از بزرگسالان جدیدترین واکسن را دریافت کرده اند، بنابراین بسیاری از مردم از محافظت در برابر این ویروس محروم هستند.

در منزل آزمایش دهید (ویژه تهران)

بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه، در سریع ترین زمان در منزل یا محل کار خود آزمایش دهید.

جدول زمانی انتقال برای JN.1 چگونه است؟

دوره عفونی برای JN.1 بسیار شبیه به سایر واریانت های omicron است که در سال گذشته در گردش بوده اند: شما یک تا دو روز قبل از شروع علائم خود مسری هستید و حداقل برای دو تا سه هنوز مسری هستید. چند روز پس از شروع علائم شما – اگرچه برخی از افراد می توانند تا یک هفته پس از شروع علائم به ویروس زنده قابل تشخیص ادامه دهند. پس از قرار گرفتن در معرض، ممکن است پنج روز یا بیشتر طول بکشد تا علائم شروع شود.

آیا افرادی که واکسن قدیمی‌تری داشته‌اند یا مبتلا به کووید از نوع دیگری هستند، احتمالاً به JN.1 آلوده می‌شوند؟

واکسن‌های قدیمی‌تر مبتنی بر انواع SARS-CoV-2 بودند که بسیار متفاوت از واکسن‌های موجود در حال حاضر هستند. این، همراه با این واقعیت که ایمنی شما در برابر واکسیناسیون یا عفونت به مرور زمان کاهش می‌یابد، به این معنی است که اگر به واکسن‌هایی که تقریباً یک سال پیش دریافت کرده‌اید متکی باشید، محافظت زیادی در برابر COVID-19 نخواهید داشت. این بسیار شبیه به این است که چرا ما واکسن‌های سالانه آنفولانزا داریم: ویروس در حال تغییر است، بنابراین ما باید واکسن را تغییر دهیم تا مطمئن شویم که با انواع ویروس‌هایی که در حال حاضر باعث عفونت می‌شوند مطابقت دارد.

آیا هنوز می دانیم که واکسن های پاییزی کووید-19 چقدر در برابر این سویه کووید کار می کنند؟

در حالی که نوع JN.1 دارای تعدادی جهش است که به جلوگیری از مصونیت کمک می کند، مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که واکسن به روز شده COVID-19 مقدار آنتی بادی هایی را افزایش می دهد که می توانند JN.1 را تشخیص دهند و همچنان در محافظت در برابر بیماری شدید موثر است. شما واقعاً به جدیدترین فرمولاسیون واکسن COVID-19 نیاز دارید تا از بیماری شدید JN.1 و سایر انواع اخیر محافظت کنید.

تعداد ابتلا به کووید چند هفته است که در حال افزایش است.

آیا برای تزریق واکسن دیر شده است؟

خیر. واکسیناسیون در حال حاضر می تواند در طول این افزایش محافظت ایجاد کند. منتظر نباش این امر به ویژه برای کسانی که در گروه های پرخطر قرار دارند مهم است، اما برای همه افراد واجد شرایط اعمال می شود.

آیا Paxlovid در برابر JN.1 موثر است؟

Paxlovid هنوز هم بسیار خوب عمل می کند، به ویژه در جمعیت های پرخطر، اما آن طور که باید به دفعات تجویز نمی شود. مهم است که به یاد داشته باشید که Paxlovid باید در اسرع وقت پس از شروع علائم مصرف شود، در عرض پنج روز پس از شروع علائم کمک کننده است، اما هر چه زودتر، بهتر است. به ویژه مهم است که در هنگام شروع احساس بیماری آزمایش کنید و در صورت مثبت بودن آزمایش، نسخه دریافت کنید.

در چند هفته آینده از میزان گسترش این سویه چه انتظاری داریم؟

میزان گسترش احتمالاً افزایش خواهد یافت. ما در حال گذار از دوره ای هستیم که به دلیل افزایش سفر و تجمعات تعطیلات، انتظار داریم که انتقال این سویه افزایش یابد.

اکنون زمان آن است که واکسینه شوید، اگر قبلاً واکسینه نشده اید.
آزمایشات کووید-19 را با مراجعه به آزمایشگاه پارس طب میتوانید براحتی انجام داده و از وضعیت ابتلا خود مطلع گردید.

 

 

منبع :

https://hub.jhu.edu/2024/01/12/jn1-dominant-variant-covid-surge/

طرف قرارداد با کلیه بیمه ها

در آزمایشگاه پارس طب، ما به خود می بالیم که می توانیم دسترسی به خدمات استثنایی آزمایشگاهی خود را برای همه، صرف نظر از ارائه دهنده بیمه آنها، فراهم کنیم.

بیمه تکمیلی درمان

افسوس ...

کاش زودتر اقدام میکردم!
جمله رایج در بین همه افرادی که بیماری آنها پیشرفت کرده و درمان آنها به تاخیر افتاده است

با انجام چکاپ به موقع و منظم، سلامتی و طول عمر را به خود و خانواده تان هدیه دهید

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

با ثبت‌نام در خبرنامه، آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *