تاثیر گروه خونی در ابتلا به ویروس کرونا

آزمایش HbA1c
آزمایش هموگلوبین A1c
فروردین 21, 1400
آزمایش پاپ اسمیر
آزمایش پاپ اسمیر
فروردین 21, 1400

تاثیر گروه خونی در ابتلا به ویروس کرونا

تاثیر گروه خونی در ابتلا به ویروس کرونا

نوع گروه خونی بر خطر ابتلا به بیماری COVID-19 تأثیر نمی گذارد

در تازه‌ترین نتایج مطالعات انجام‌شده ثابت‌شده است که :

گروه خونی شما (A,B,O,AB) ارتباطی با افزایش خطر ابتلا به کرونا ندارد.

در اوایل همه‌گیری کرونا، برخی گزارش‌ها حاکی از آن بوده است که افراد دارای گروه خونی A، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. درحالی‌که احتمال ابتلا در افرادی که دارای گروه خونی O هستند، کمتر می‌باشد.
اما مطالعه جامع و بررسی نزدیک به 108000 بیمار در شبکه بهداشتی در سه ایالت آمریکا هیچ ارتباطی بین گروه خونی و خطر ابتلا به بیماری COVID-19 پیدا نکرده است.
با توجه به این مطالعه گسترده، به نظر می‌رسد که هیچ ارتباطی بین گروه خونی و میزان حساسیت یا شدت ابتلا به بیماری کووید-19 وجود ندارد.
در نتایج اولیه مطالعه انجام‌شده در کشور چین گزارش شد که گروه خونی ممکن است خطر ابتلا به COVID-19 را تحت تأثیر قرار دهد. و همچنین نتایج مطالعات بعدی در ایتالیا و اسپانیا نیز از این نتیجه پشتیبانی کرد. بااین‌حال، مطالعات دیگری که در کشورهای دانمارک و ایالات‌متحده آمریکا انجام شد نتایج متناقضی را ارائه داند.
برای روشن شدن این موضوع، محققان به سرپرستی دکتر جفری اندرسون، از مرکز پزشکی Intermountain Medical Institute آمریکا داده‌های ده‌ها هزار بیمار را تجزیه‌وتحلیل کردند و سرانجام در 16 فروردین 1400 (5th April,2021) گزارش کردند، گروه خونی نقش قابل‌توجهی در افزایش خطر ابتلا به بیماری کرونا در افراد ندارد.
این محققان توضیح قطعی در مورد نتایج قبلی به‌دست‌آمده ندارند بااین‌حال تفاوت‌های ژنتیکی، جغرافیایی و… را به‌عنوان عامل مؤثر و مداخله‌گر در نتایج مطالعات قبلی بیان کرده‌اند.


منابع :
webmd

2 پرسش و پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  سلام. یک سوال بپرسم. اینکه میگید ابتلا در گروه خونی O+کمتره. حامدهمایون گروه خونی+Oداره و تا الان سه بار مبتلا شده. دلیل دیگه ای داره؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   مقاله نشان می دهد که این فرضیه و این گفته ها اشتباه بوده است
   بر اساس این گزارش علمی، «گروه خونی هیچ نقشی در افزایش خطر ابتلا به بیماری کرونا در افراد ندارد».

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.