روش الکتروکمی لومینسانس

روش الکتروکمی لومینسانس

آنچه در این مطلب میخوانید :

دستگاه مجهز به خوانش تست های آزمایشگاهی با روش الکتروکمی لومینسانس (ECL)

روشی نوین در تشخیص ایمونومتریک آنالیت

روش سنجش و اندازه گیری مقادیر آنالیت ها در بدن یکی از مهترین شاخص های پزشکی است و آنالیز آن در سرم و خون و مایعات بدن بسیار کمک کننده در تشخیص بیماری ها و ارزیابی مطلوب در عملکرد غدد درون ریز (اندوکرین) می باشد.

گاها با بروز شدن روش های تشخیصی و بهره بردن از آخرین متدهای روز دنیا، روشی جدید مطرح میشود که در راستای بهبود روش های قبلی و کاهش خطا و مشکلات روش های قدیمی میتواند گامی موثردر تشخیص بیماری ها وحتی نجات دادن جان بیمار نقش بسزائی داشته باشد.

بدیهی است که هر روش محاسن و معایب خاص خود را داشته و با توجه به این ویژگی‌ها، گسترش یافته و یا محدود می‌شود. گاهی روش‌های جدید الزاماً جایگزین روش‌های قبلی نیستند، بلکه به موازات آنها از محدودیت‌های موجود می‌کاهند.

در چند دهه اخیر روش های سنجش ایمنی به طور فزاینده ای برای اندازه گیری مواد و آنالیت های مختلف در مایعات بدن مورد استفاده قرار گرفته اند . اساس این روشها بر مبنای استفاده از آنتی بادی بر علیه آنالیت مورد سنجش می باشد. با توجه به ویژگی بالای آنتی بادی ها، این روش ها از اختصاصیت بالایی برخوردارند.

یکی از تفاوت های عمده روش های مختلف سنجش ایمنی ، ماده ای است که آنتی بادی ها با آن نشاندار می شوند. در این حالت اگر این ماده یک ماده رادیواکتیو باشد، در نهایت میزان اکتیویته و اگر کمپلکس آنزیم ماده رنگزا باشد، در نهایت شدت رنگ ایجاد شده مورد اندازه گیری قرار می گیرد (روش های الایزا).

در روش کمی لومینسانس ، با توجه به ایجاد نور توسط ماده نشاندار کننده شدت نور ساطع شده از آن آنالیت اندازه گیری می شود. :

آزمایشگاه پاتولوژی پارس طب مفتخر است هم گام با آزمایشگاه های معتبر کشورهای اروپایی و آمریکایی با استفاده از دستگاه Elecsys که محصول مشترک تکنولوژی پیشرفته شرکت های Roche آلمان و Hitachi ژاپن می باشد ، حداکثر ظرف مدت 24 و در مورد اورژانس مدت 6 ساعت انواع آزمایش ها را انجام دهد .

مزایای بهره بردن از این روش میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. بهره بردن از قابلیت اتوماسیون که منجر به حذف خطای تکنیکی میگردد و عدم دخالت اپراتور به هنگام خوانش تست
 2. دارای معرف های غیرایزوتوپی که موجب پایداری بالای معرف و کاربری آسان میگردد.
 3. دارای حساسیت بالا برای خوانش آنالیت حتی با مقادیر کم
 4. خوانش تست در مدت زمان کوتاه
 5. سنجش با کیفیت بالا
 6. عدم انتقال نمونه و معرف به عبارت دیگر Carry over کمتر از 0.5
 7. دارای قدرت تکرار پذیری بسیار بالا و کاهش مصرف معرف ها و در نتیجه کاهش هزینه ها و کاهش زمان
 8. برگشت سریع و آماده شدن برای سنجش دیگر

نتیجه گیری

روش الکتروکمی لومینسانس را با توجه به مزایایی که قبلاً ذکر شده از جمله دقت، صحت، قابلیت سنجش چند مولکول متفاوت به طور همزمان در نمونه مورد آزمایش، جوابدهی سریع حتی برای تست های فوق تخصصی و عدم اتلاف وقت و در نتیجه رضایت مندی هرچه بیشتر بیماران و پزشکان محترم که هدف تمامی همکاران می باشد را می توان به عنوان روشی که نسبت به سایر روش ها ارجحیت دارد در نظر گرفت.

در منزل آزمایش دهید (ویژه تهران)

بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه، در سریع ترین زمان در منزل یا محل کار خود آزمایش دهید.

 

منابع :

 •  Imai, A. Nishitani, H. Akimoto, Y. Tsukamoto, J. Biolumin. Chemilumin. ۴ (۱۹۸۹) ۵۰۰-۵۰۴.
 • ۲- Kobayashi, K.Imai, Anal. Chem. ۵۲ (۱۹۸۰) ۴۲۴- ۴۲۷.
 • ۳- H., ۱۹۹۶b.Enhancing immune-electrochemiluminescense (IECL) for sensitive bacterial detection. J. Immunol. Metods ۱۹۲ (۱-۲), ۶۳-۷۱.
 • ۴- H., ۱۹۹۸a. Comparitives studies of magnetic particle-based solid phase fluorogenic and electrochemiluminescence immunoassays. J. Immunol, Methods ۲۱۸, ۱-۸.

طرف قرارداد با کلیه بیمه ها

در آزمایشگاه پارس طب، ما به خود می بالیم که می توانیم دسترسی به خدمات استثنایی آزمایشگاهی خود را برای همه، صرف نظر از ارائه دهنده بیمه آنها، فراهم کنیم.

بیمه تکمیلی درمان

آزمایش چکاپ در منزل

برای انجام آزمایشات پزشکی، بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه، نمونه خون و ادرار را در خانه انجام دهید.

عضویت در خبرنامه

با ثبت‌نام در خبرنامه، آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *