روماتیسم مفصلی

جدیدترین یافته تست Anti-CCP و بیماری های روماتیسمی

آنچه در این مطلب میخوانید :

آشنائی با تست پپتید سیترولین دار ضد حلقوی یا anti-CCP و نقش آن در ابتلا به آرتریت روماتوئید:

وجود anti-CCP در خون افراد ممکن است نشان دهنده ابتلا به آرتریت روماتوئید (RA) باشد. هنگامی که سیستم ایمنی ضد CCP تولید می کند، مجموعه ای از واکنش ها را ایجاد می کند که به بافت های مفاصل آسیب می رساند. این می تواند منجر به درد، سفتی و تورم شود.

Anti-CCP یک آنتی بادی خودکار است. این پروتئینی است که سیستم ایمنی می تواند بسازد که باعث ایجاد خودایمنی می شود، به این معنی که سیستم ایمنی به اشتباه شروع به حمله به بافت های سالم می کند. پزشکان در صورت مشکوک بودن به آرتریت روماتوئید، ممکن است آنتی سی سی پی را آزمایش کنند.

پپتید سیترولین دار ضد حلقوی (CCP) یک آنتی بادی خودکار است. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که به مبارزه با عفونت ها کمک می کنند. با این حال، آنتی بادی های خودکار پروتئین هایی هستند که باعث می شوند سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم حمله کند.

Anti-CCP به پپتیدهای خاصی در پوشش مفاصل حمله می کند و باعث التهاب می شود. این منجر به درد مفاصل، تورم و در نهایت آسیب مفاصل می شود. آرتریت روماتوئید به این صورت است که به این معنی است که افراد مبتلا به این عارضه معمولاً ضد CCP در خون خود دارند.

به طور کلی، پزشکان نتایج آزمایش‌های ضد CCP و فاکتور روماتوئید را برای غربالگری RA ترکیب می‌کنند.

آیا ضد CCP همیشه در آرتریت روماتوئید یا RA مثبت است؟

آنتی سی سی پی همیشه در موارد RA یا آرتریت روماتوئید مثبت نیست. یک بررسی قدیمی‌تر در سال ۲۰۱۶ توسط تیمی از متخصصان پزشکی و روماتولوژیست‌ها نشان داد که نتیجه مثبت ضد CCP به میزان پیشرفته بودن RA بستگی دارد. نتایج مثبت ضد CCP در موارد زیر رخ داد:

در منزل آزمایش دهید (ویژه تهران)

بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه، در سریع ترین زمان در منزل یا محل کار خود آزمایش دهید.

  • 23 درصد از افراد مبتلا به RA در مراحل اولیه
  • 50 درصد افراد در زمان تشخیص
  • 53 تا 70 درصد افراد 2 سال پس از تشخیص

این مطالعه نشان می‌دهد که زمان‌بندی بر شانس تشخیص ضد CCP تأثیر می‌گذارد. برخی از افراد مبتلا به RA ممکن است نتیجه آزمایش ضد CCP مثبت نداشته باشند.

آیا آنتی بادی CCP مختص آرتریت روماتوئید یا RA است؟

یک نتیجه مثبت ضد CCP احتمالاً به این معنی است که یک فرد مبتلا به آرتریت روماتوئید است، اما این تنها مختص آرتریت روماتوئید نیست. در یک مطالعه 2020 منبع مورد اعتماد، محققان خاطرنشان کردند که ممکن است ضد CCP در افراد مبتلا به بیماری‌های دیگر مانند سل، هپاتیت خودایمنی و لوپوس سیستمیک وجود داشته باشد.

بنابراین، یک ضد CCP مثبت به تنهایی ممکن است آرتریت روماتوئید را تایید نکند. ارزیابی بالینی نیز برای تعیین اینکه فرد مبتلا به کدام بیماری است ضروری است.

آیا ضد CCP همان فاکتور روماتوئید است؟

Anti-CCP و فاکتور روماتوئید هر دو آنتی بادی های خودکار هستند که می توانند به تشخیص آرتریت روماتوئید کمک کنند. با این حال، آنها آنتی بادی های متمایز هستند.

فاکتور روماتوئید خود آنتی بادی است که سیستم ایمنی علیه بافت های همبند در مفصل تولید می کند. وجود فاکتور روماتوئید در خون مختص آرتریت روماتوئید نیست اما ممکن است نشان دهنده یک بیماری خودایمنی باشد.

یک آزمایش فاکتور روماتوئید مثبت همراه با یک تست مثبت ضد CCP نشان می‌دهد که یک فرد احتمالاً مبتلا به آرتریت روماتوئید است.

تست ضد CCP دارای 96% ویژگی منبع معتمد است که برای تعیین اینکه چه کسی ضد CCP ندارد، بسیار دقیق است. بنابراین، کارشناسان معتقدند که آنتی سی سی پی نسبت به آزمایش فاکتور روماتوئید دقت تشخیصی بیشتری دارد.

محدوده و نتایج معمولی آنتی CCP :

سطح معمولی ضد CCP در خون کمتر از 20 واحد اندوتوکسین در میلی لیتر (EU/mL) است. افرادی که مقادیر قابل توجهی بالاتر از این محدوده مرجع دارند ممکن است آرتریت روماتوئید داشته باشند.

  • اگر نتیجه ضد CCP مثبت باشد، اما آزمایش فاکتور روماتوئید منفی باشد، ممکن است فرد در آینده به آرتریت روماتوئید مبتلا شود یا در مراحل اولیه بیماری باشد.
  • اگر هر دو مثبت باشند، این احتمال وجود دارد که فرد مبتلا به آرتریت روماتوئید باشد یا در معرض خطر ابتلا به آن باشد. اگر هر دو منفی باشند، احتمالاً به این معنی است که آرتریت روماتوئید ندارند.

آیا آزمایش ضد CCP می تواند اشتباه باشد؟

نتایج آزمایش Anti-CCP گاهی اوقات ممکن است گمراه کننده باشد. به عنوان مثال، برخی بیماری‌های دیگر وجود دارند که ممکن است باعث افزایش سطح ضد CCP شوند که می‌تواند تفسیر نتایج را دچار اشتباه کند.

همچنین ممکن است زمانی که فرد مبتلا به آرتریت روماتوئید است، تست های ضد CCP منفی باشد. این ممکن است در مراحل اولیه بیماری اتفاق بیفتد، زمانی که آزمایش کمتر احتمال دارد که منبع مطمئن دقیق باشد و سطوح ضد CCP کمتر باشد.
هرچه آرتریت روماتوئید پیشرفته تر باشد، احتمال دقیق بودن تست بیشتر است.

بعد از مثبت شدن آنتی بادی CCP چه اتفاقی می افتد؟

اگر ضد CCP مثبت باشد، پزشک ممکن است آزمایش فاکتور روماتوئید را نیز تجویز کند. آنها همچنین ممکن است تحقیقات زیر را توصیه کنند:

  • اشعه ایکس از مفاصل آسیب دیده
  • تست سرعت رسوب گلبول قرمز
  • آزمایش پروتئین واکنشی C
  • تست آنتی بادی ضد هسته ای
  • تجزیه و تحلیل مایع سینوویال

یافته های این آزمایشات برای تشخیص دقیق آرتریت روماتوئید قبل از تجویز هر گونه درمانی توسط پزشک ضروری است.

در مقابل، منفی بودن تست ضد CCP می تواند به معنای یکی از دو چیز باشد.

ممکن است به این معنی باشد که یک فرد به اندازه کافی ضد CCP در خون خود ندارد تا نتیجه مثبت ایجاد کند، حتی اگر RA دارد. از طرف دیگر، ممکن است به این معنی باشد که آنها RA ندارند و چیز دیگری باعث علائم آنها شده است.

در هر صورت، پزشک باید آزمایش‌های بیشتری را برای تعیین اینکه آیا فرد مبتلا به آرتریت روماتوئید است یا علت زمینه‌ای دیگری برای درد مفاصل او وجود دارد، تجویز کند. این ممکن است شامل تصویربرداری پزشکی، آزمایش خون و سایر آزمایش‌ها باشد.

 

منبع :

Medical News Today.com

طرف قرارداد با کلیه بیمه ها

در آزمایشگاه پارس طب، ما به خود می بالیم که می توانیم دسترسی به خدمات استثنایی آزمایشگاهی خود را برای همه، صرف نظر از ارائه دهنده بیمه آنها، فراهم کنیم.

بیمه تکمیلی درمان

آزمایش چکاپ در منزل

برای انجام آزمایشات پزشکی، بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه، نمونه خون و ادرار را در خانه انجام دهید.

عضویت در خبرنامه

با ثبت‌نام در خبرنامه، آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *