پاپ اسمیر غیرطبیعی

پاپ اسمیر غیرطبیعی واقعاً به چه معناست؟

آنچه در این مطلب میخوانید :

هیچ‌کس نمی‌خواهد تماسی از متخصص زنان و زایمان خود دریافت کند که در آن توضیح می‌دهد که یک پاپ اسمیر غیرعادی داشته است.

از پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده می‌شود، ذهن شما ممکن است به طور طبیعی – و ترسناک – به این نتیجه برسد که با یک مشکل جدی سلامتی روبرو هستید. اما حقیقت این است که نتایج غیرطبیعی پاپ اسمیر، در بیشتر موارد، در واقع چیزی برای نگرانی نیست.

اگر اصل نحوه عملکرد پاپ اسمیر را می دانید اما در مورد ریزه کاری مطمئن نیستید، این چیزی است که باید بخوانید.

آزمایش پاپ اسمیر شامل برس کشیدن یا سواب زدن دهانه رحم شما برای جمع آوری نمونه هایی است که می توانند بعداً برای هر گونه تغییر در سلول های دهانه رحم که می تواند پیش سرطانی باشد بررسی شوند. روی میز معاینه دراز می کشید در حالی که پزشک از اسپکولوم یکبار مصرف برای شما استفاده می کند تا دیوارهای واژن شما را باز نگه دارد و قسمت سوابینگ یا برس کشیدن را آسان تر کند.

پس از پاک کردن دهانه رحم با ابزاری مانند برس، نمونه را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستند. سردرگمی زیادی در مورد اینکه چه کسی باید و چه کسی نباید پاپ بگیرد، به علاوه اینکه چند وقت یکبار توصیه می شود وجود دارد. کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان توضیح می دهد که برخی از این بستگی به سابقه سلامت شخصی شما دارد، اما به طور کلی، افرادی که دهانه رحم دارند و بین 21 تا 29 سال دارند باید حداقل هر سه سال یک بار پاپ اسمیر انجام دهند، در حالی که افرادی که 30 تا 65 سال دارند باید هرسال پاپ اسمیر انجام دهند. و افراد بالای 65 سال با دریافت نتیجه منفی میتوانند انجام آن را متوقف کنند.

در منزل آزمایش دهید (ویژه تهران)

بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه، در سریع ترین زمان در منزل یا محل کار خود آزمایش دهید.

اگر نتایج غیرطبیعی پاپ اسمیر دریافت کردید، پزشک ممکن است انجام آزمایش را بیشتر برایتان تجویز کند.

 

پاپ اسمیر غیرطبیعی به چه معناست؟

از آنجایی که شما در حال خواندن این بخش هستید، احتمالاً از خود می پرسید که یک پاپ اسمیر غیرطبیعی دقیقاً در مورد سلامتی شما چه می گوید.

اول از همه غیر طبیعی لزوماً به معنای سرطانی نیست. وقتی می ترسید تمرکز روی این واقعیت سخت باشد، اما سعی کنید این را به خاطر داشته باشید که اگر واقعاً ترسیده اید.

اکثر نتایج غیرطبیعی پاپ اسمیر به دلیل ویروس پاپیلومای انسانی (زگیل تناسلی) به این شکل به نظر می رسند.

بیش از 100 ویروس مختلف ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد، بنابراین جای تعجب نیست که ویروس پاپیلومای انسانی (زگیل تناسلی) به شایع‌ترین عفونت مقاربتی در دنیا معروف است.

ویروس پاپیلومای انسانی از طریق تماس پوست به پوست منتشر می‌شود، بنابراین حتی نیازی به تبادل مایعات جنسی نیست.

در اکثر مواقع، عفونت های ویروس پاپیلومای انسانی (زگیل تناسلی) به هیچ وجه به سلامت افراد آسیب نمی رساند. با این گفته، برخی هستند که می توانند باعث زگیل تناسلی شوند، و برخی دیگر می توانند انواع خاصی از سرطان مانند دهانه رحم، آلت تناسلی، واژن، فرج، مقعد و گلو را ایجاد کنند.

از آنجایی که داشتن ویروس پاپیلومای انسانی (زگیل تناسلی) به به طور خودکار منجر به سرطان نمی شود، به این معنی است که نتایج غیرطبیعی پاپ اسمیر قطعاً به طور خودکار سرطان را نشان نمی دهد. پاپ اسمیر غیرطبیعی حتی لزوماً به داشتن سلول های پیش سرطانی اشاره نمی کند. گاهی اوقات فقط به این معنی است که ویروس پاپیلومای انسانی (زگیل تناسلی) به باعث ایجاد تغییرات جزئی در سلول های گردن رحم شما می شود و خبر خوب این است که افراد اغلب ویروس پاپیلومای انسانی (زگیل تناسلی) به را در عرض شش ماه تا دو سال، به ویژه افراد زیر 30 سال، از بدن خود پاک می کنند. در مورد آنچه که آنها در حین پاپ اسمیر شما پیدا کردند و اینکه چگونه مراحل بعدی آنها را تعیین می کند.

 

چه چیزی می تواند باعث پاپ اسمیر غیرطبیعی به جز ویروس پاپیلومای انسانی (زگیل تناسلی)  شود؟

بسته به نتایج خاص، پاپ اسمیر غیرطبیعی می‌تواند به این معنی باشد که شما ویروس پاپیلومای انسانی (زگیل تناسلی) دارید (که همانطور که اشاره کردیم، واقعاً رایج است یا پزشک شما مقداری دیسپلازی دهانه رحم را شناسایی کرده است (سلول‌های غیرطبیعی روی سطح دهانه رحم، که می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد). برای آسان‌تر کردن این موضوع، در اینجا به تفکیک نتایج غیرطبیعی پاپ اسمیر بالقوه اشاره می‌کنیم: به گفته انجمن بیماری های زنان آمریکا، شایع‌ترین نتیجه غیرطبیعی پاپ اسمیر ASCUS (آسکوس) است.

 

آسکوس :

این مخفف سلول های سنگفرشی غیر معمول با اهمیت نامشخص است. کلینیک پزشکی توضیح می‌دهد که سلول‌های سنگفرشی به طور طبیعی حتی روی سالم‌ترین دهانه رحم نیز وجود دارند. یک نتیجه ASCUS اغلب نشان می‌دهد که این سلول‌ها در پاسخ به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (زگیل تناسلی) کمی تغییر کرده‌اند، اما همچنین می‌توانند در نتیجه التهاب ناشی از مشکلاتی مانند عفونت‌های مخمری و پولیپ‌ها یا کیست‌های خوش‌خیم کمی تغییر کنند.

 

 یک نتیجه غیرطبیعی پاپ اسمیر که به آن LSIL :

(ضایعه داخل اپیتلیال سنگفرشی درجه پایین) گفته می‌شود، می‌تواند به طور جدی به عنوان مرحله بعدی در نظر گرفته شود – اما حتی در آن زمان نیز لزوماً چیزی برای نگرانی نیست.

یکی دیگر از نتایج غیرطبیعی غیرطبیعی پاپ اسمیر HSIL:

(ضایعه داخل اپیتلیال سنگفرشی درجه بالا) است. سلول های HSIL تغییر جدی تری نسبت به سلول های LSIL نشان می دهند و اغلب به آنها پیش سرطانی می گویند زیرا احتمال سرطانی شدن آنها بیشتر است.

همچنین ASC-H وجود دارد (سلول‌های سنگفرشی غیر معمول، نمی‌توانند HSIL را حذف کنند)، به این معنی که تغییرات سلول‌های دهانه رحم وجود دارد که ممکن است نشان دهنده HSIL باشد.

 

 (سلول‌های غده‌ای غیر معمول) یا AGC

یکی دیگر از نتایج غیرطبیعی پاپ اسمیر است، اما به جای سلول‌های سنگفرشی، به نوع دیگری از سلول اشاره دارد که به طور طبیعی در دهانه رحم و همچنین داخل رحم وجود دارد، ACOG توضیح می‌دهد. این نوع تغییر در این سلول های غده ای همچنین می تواند نشان دهنده پیش سرطانی و بالقوه سرطان باشد. بعد از پاپ اسمیر غیرطبیعی چه اتفاقی می افتد؟ این بستگی به نتیجه شما دارد و اینکه شما و پزشکتان چقدر می خواهید محتاط باشید.

در بالا به تعدادی از موارد در آزمایش پاپ اسمیر شما اشاره شد که قطعا پزشک متخصص شما در بهترین شرایط شما را راهنمایی خواهد کرد.

اما وظیفه خود میدانیم با آگاهی شما در این زمینه و انجام بموقع تست های پاپ اسمیر سلامتی خود و زندگی شاد و سالم را برای خود هدیه بیاورید.

 

منبع :

www.self.com

طرف قرارداد با کلیه بیمه ها

در آزمایشگاه پارس طب، ما به خود می بالیم که می توانیم دسترسی به خدمات استثنایی آزمایشگاهی خود را برای همه، صرف نظر از ارائه دهنده بیمه آنها، فراهم کنیم.

بیمه تکمیلی درمان

افسوس ...

کاش زودتر اقدام میکردم!
جمله رایج در بین همه افرادی که بیماری آنها پیشرفت کرده و درمان آنها به تاخیر افتاده است

با انجام چکاپ به موقع و منظم، سلامتی و طول عمر را به خود و خانواده تان هدیه دهید

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

با ثبت‌نام در خبرنامه، آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *