تب دنگی

آنچه که باید راجع به تب دنگی بدانید

آنچه در این مطلب میخوانید :

تقریباً 4.7 میلیون نفر تاکنون در سال 2024 به تب دنگی مبتلا شده اند، انفجاری از موارد در آمریکای لاتین و کارائیب که کارشناسان هشدار می دهند ممکن است افزایش یابد.

دکتر گونزالو وازکز پروکوپک، استاد دانشگاه اموری که در مورد تلاقی اکولوژی، اپیدمیولوژی و سلامت جهانی تحقیق می کند، گفت: «ما شاهد روند نگران کننده گسترش و افزایش گردش ویروس در مقیاس جهانی هستیم.

بارش شدید ال نینو و اثرات مداوم تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان، شرایطی را ایجاد کرده است که پشه‌های حامل این بیماری می‌توانند در آن رشد کنند. وازکوئز-پروکوپک گفت که جمعیت مناطق بیشتری از جهان در معرض ابتلا به تب دنگی قرار می‌گیرند، زیرا تابستان‌ها طولانی‌تر و تابستان‌های گرم‌تر می‌شوند، به‌ویژه در مناطق شهری که خانه Aedes aegypti است، نوعی پشه که ویروس را منتقل می‌کند.

در اواخر مارس، پورتوریکو پس از تایید ابتلای حدود 600 نفر به تب دنگی که منجر به بستری شدن صدها نفر در بیمارستان شد، یک اورژانس بهداشت عمومی صادر کرد.

افرادی که در این مناطق زندگی می کنند و به آنها سفر می کنند می توانند اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض و انتقال بیشتر انجام دهند. در حالی که واکسن هایی برای جلوگیری از بدترین پیامدهای تب دنگی وجود دارد، اگر کسی بیمار شود، هیچ درمانی وجود ندارد.

چند مورد در این شیوع شناسایی شده است؟

تایس دوس سانتوس از سازمان بهداشت پان-آمریکایی (PAHO) گفت که تاکنون تنها در چهار ماه اول سال 2024، بیش از 4.6 میلیون نفر در قاره آمریکا به تب دنگی مبتلا شده اند. او گفت که این تعداد موارد بیشتر از موارد ثبت شده در کل سال 2023 است.

در منزل آزمایش دهید (ویژه تهران)

بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه، در سریع ترین زمان در منزل یا محل کار خود آزمایش دهید.

تب دنگی چگونه منتقل می شود؟

ویروس دنگی در روده پشه های ماده حمل می شود. هنگامی که حشره یک فرد مبتلا را نیش می زند و سپس از شخص دیگری تغذیه می کند، می تواند عفونت را به آن فرد منتقل کند.

مردم نمی توانند مستقیماً دنگی را به یکدیگر سرایت کنند.

مکان‌هایی که دسترسی نامطمئن به آب آشامیدنی تمیز دارند، تا حدی آسیب‌پذیر هستند، زیرا ممکن است مردم نیاز به جمع‌آوری و ذخیره آب در کشتی‌ها داشته باشند، که محیط مناسبی برای تولید مثل پشه‌ها می‌شود.

 

علائم تب دنگی چیست؟

پزشک این پروژه تحقیقاتی گفت : تقریباً دو سوم افرادی که به تب دنگی مبتلا هستند هیچ نشانه ای از بیماری نشان نمی دهند.
اما برای کسانی که این کار را انجام می‌دهند، علائم معمولاً طی دو هفته ظاهر می‌شوند. مردم بیشتر از تب بالا و سردرد ناگهانی شکایت دارند. به گفته پزشک پروژه این بیماری می تواند دردناک باشد و وضعیت فرد می تواند به سرعت بدتر شود. علائم شامل درد عضلات و مفاصل، خستگی، حالت تهوع و استفراغ است.

در موارد شدیدتر، درد شدید شکم و خونریزی لثه می تواند نشانه نشت پلاسما باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

 

چه کسانی در معرض خطر عفونت شدید دنگی هستند؟

چهار سروتیپ یا سویه شناخته شده از ویروس دنگی وجود دارد. مدیر مرکز تحقیقات ایمن سازی در دانشگاه جانز هاپکینز، گفت که عفونت با یک سویه معمولاً باعث می شود که فرد بیمار دارای ایمنی مادام العمر باشد، اما فقط از آن سویه.

مدیر مرکز تحقیقات گفت، اگر فرد دوباره با سویه دیگری آلوده شود، می‌تواند فرآیندی به نام تقویت وابسته به آنتی‌بادی را راه‌اندازی کند، جایی که مجموعه آنتی‌بادی‌های سیستم ایمنی «به‌عنوان یک همراه عمل می‌کند» و ویروس را در سراسر بدن همراهی می‌کند.

ممکن است فرد به شدت بیمار شود و نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد.

از آنجایی که عفونت های بار اول اغلب منجر به موارد ناشناخته بدون علائم یا موارد خفیف می شود، بسیاری از مردم متوجه نمی شوند که در معرض آن قرار گرفته اند. وازکز-پروکوپک گفت که با دومین نیش و معرفی یک نوع متفاوت است که مردم واقعاً بیمار می شوند.

او گفت: اگر شیوعی در حال وقوع است، بهترین کار برای جلوگیری از تب شدید این است که به محض احساس علائم به پزشک مراجعه کنید.

چه درمانی برای تب دنگی وجود دارد؟

در حالی که هیچ درمانی برای تب دنگی وجود ندارد، افرادی که علائم عفونت را تجربه می کنند می توانند با پزشک متخصص خود برای مدیریت آنها همکاری کنند. این ممکن است شامل مصرف دارو برای تسکین درد، افزایش مصرف مایعات برای جلوگیری از کم آبی بدن و استراحت زیاد باشد.

 

برای پیشگیری از تب دنگی چه باید کرد؟

پزشک این پروژه تحقیقاتی گفت: از مواد دافع پشه استفاده کنید و پیراهن های آستین بلند و شلوارهای بلند را در مناطقی که تب دنگی در حال گسترش است بپوشید. پشه‌هایی که دنگی را منتقل می‌کنند گزنده‌های روز هستند، بنابراین پشه‌بند روی تخت‌ها یک اقدام پیشگیری موثر کمتر است (اگرچه این توری‌های ریز برای کاهش سرعت گسترش سایر بیماری‌های منتقله از طریق پشه، مانند مالاریا توصیه می‌شوند).

دوس سانتوس گفت: مطمئن شوید که آب راکد در داخل یا اطراف خانه‌تان جمع نمی‌شود.

به گفته این پزشک علاوه بر حذف آب ساکن در صورت امکان، مهم است که جوامع برای پشه‌ها سمپاشی کنند و خانواده‌ها از کویل‌های دافع پشه برای جلوگیری از تغذیه حشرات از ساکنان استفاده کنند.

وی افزود که هنگام سفر به منطقه ای که تب دنگی در آن بومی است، ایده خوبی است که برای جلوگیری از معرفی این بیماری به جامعه خود، برای سه یا چهار روز آینده پس از بازگشت به خانه از مواد دافع پشه استفاده کنید.

یکی از روش‌های پیشگیری که مورد توجه قرار گرفته است، معرفی پشه‌های نر آلوده به باکتری Wolbachia است. هنگامی که این پشه ها با پشه های ماده جفت می شوند، تخم های حاصل از تخم خارج نمی شوند، بنابراین از گسترش احتمالی بیماری هایی که حشرات ممکن است حامل باشند، جلوگیری می کند.

 

منبع:

PBS.News

طرف قرارداد با کلیه بیمه ها

در آزمایشگاه پارس طب، ما به خود می بالیم که می توانیم دسترسی به خدمات استثنایی آزمایشگاهی خود را برای همه، صرف نظر از ارائه دهنده بیمه آنها، فراهم کنیم.

بیمه تکمیلی درمان

آزمایش چکاپ در منزل

برای انجام آزمایشات پزشکی، بدون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه، نمونه خون و ادرار را در خانه انجام دهید.

عضویت در خبرنامه

با ثبت‌نام در خبرنامه، آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *