زگیل تناسلی
علائم و علت ایجاد زگیل تناسلی
بهمن 18, 1399
آزمایش اجباری ازدواج
آزمایش های اجباری پیش از ازدواج
بهمن 18, 1399

آزمایش HPV (تشخیص زگیل تناسلی)

تست hpv

برای تشخیص ویروس HPV (Human Papillomavirus) روش‌های مختلفی مانند پاپ اسمیر و روش‌های مولکولی وجود دارد. روش‌های مولکولی دقت، حساسیت و سرعت بالاتری دارند. می‌توان با استفاده از آن به‌طور قطعی ناقل بودن یا نبودن فرد را مشخص کرد.

برخی از انواع HPV (اچ پی وی، ویروس پاپیلومای انسانی) دستگاه تناسلی می‌توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند، درحالی‌که برخی دیگر می‌توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند. حداقل 14 نوع ژنوتایپ HPV پرخطر و همچنین تعداد بسیاری از نوع کم‌خطر این ویروس وجود دارند.

با استفاده از تست HPV Genotyping (آزمایش HPV) می‌توان علاوه بر تشخیص وجود یا عدم وجود ویروس در نمونه فرد مراجعه‌کننده در صورت مثبت بودن، ژنوتایپ ویروس را نیز مشخص کرد که این امر در پیگیری و درمان بیماری بسیار مهم می‌باشد.


آمادگی قبل از آزمایش

قبل از انجام آزمایش HPV هیچ آمادگی خاصی لازم نیست. با این حال، از آنجایی که آزمایش HPV اغلب همزمان با آزمایش پاپ انجام می‌شود، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید تا هر دو آزمایش تا حد امکان دقیق باشند:

 • به مدت دو روز قبل از انجام آزمایش از آمیزش، دوش و یا استفاده از داروهای واژینال یا فوم ها، کرم ها یا ژله های اسپرم کش خودداری کنید.
 • سعی کنید آزمایش را در طول دوره قاعدگی خود برنامه ریزی نکنید. آزمایش را می توان انجام داد، اما پزشک می تواند در زمان دیگری از چرخه ، نمونه بهتری از سلول ها را جمع آوری کند.


روش انجام
آزمایش

آزمایش HPV معمولاً همزمان با آزمایش پاپ اسمیر انجام می شود – آزمایشی که سلول های دهانه رحم را جمع آوری می کند تا ناهنجاری ها یا وجود سرطان را بررسی کند.
تست HPV را می توان با استفاده از همان نمونه از تست پاپ یا با جمع آوری نمونه دوم از کانال دهانه رحم انجام داد.

آزمایش ترکیبی پاپ HPV در مطب پزشک و یا آزمایشگاه انجام می شود و تنها چند دقیقه طول می کشد. ممکن است از شما خواسته شود که لباس را به طور کامل یا فقط از کمر به پایین درآورید. با زانوهای خمیده روی میز به پشت دراز می کشید. پاشنه های شما در تکیه گاه هایی به نام رکاب قرار می گیرند.

پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را به آرامی وارد واژن شما می‌کند. اسپکولوم دیواره های واژن را از هم جدا نگه می دارد تا پزشک به راحتی دهانه رحم شما را ببیند. قرار دادن اسپکولوم ممکن است باعث احساس فشار در ناحیه لگن شما شود. گاهی اوقات زمانی که اسپکولوم برای اولین بار وارد می شود احساس سردی می کند.

سپس پزشک با استفاده از یک برس نرم و یک دستگاه خراش دادن مسطح به نام اسپاتول از سلول های دهانه رحم شما نمونه برداری می کند. این کار ضرری ندارد و حتی ممکن است نمونه گیری را احساس نکنید.


آمادگی بعد از آزمایش

پس از آزمایش، می توانید بدون هیچ محدودیتی به فعالیت های عادی روزانه خود بپردازید. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید انتظار دریافت نتایج آزمایش خود را داشته باشید.


نتایج آزمایش
HPV

تست HPV مثبت: نتیجه آزمایش مثبت به این معنی است که شما یک نوع HPV دارید که با سرطان دهانه رحم مرتبط است. این بدان معنا نیست که شما در حال حاضر سرطان دهانه رحم دارید، اما این یک علامت هشدار دهنده است که سرطان دهانه رحم ممکن است در آینده ایجاد شود. احتمالاً پزشک شما یک آزمایش بعدی را در یک سال توصیه می کند تا ببیند آیا عفونت از بین رفته است یا برای بررسی علائم سرطان دهانه رحم.
تست HPV منفی: نتیجه آزمایش منفی به این معنی است که شما هیچ یک از انواع HPV که باعث سرطان دهانه رحم می شود ندارید.


تفسیر آزمایش HPV

HPV DNA Genotyping

(HPV پرخطر) HPV High Risk

 (HPV کم خطر) HPV Low Risk

16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 69, 73, 82 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 62, 67, 70, 71, 72, 74, 81, 83, 84, 91

 

روش های پیگیری

بسته به نتایج آزمایش شما، پزشک ممکن است یکی از موارد زیر را به عنوان مرحله بعدی توصیه کند:

 • نظارت معمولی: اگر سن شما بیش از 30 سال است و تست HPV شما منفی است و تست پاپ شما نرمال است، از برنامه توصیه شده کلی برای تکرار هر دو آزمایش در پنج سال پیروی خواهید کرد.
 • کولپوسکوپی: در این روش پیگیری، که در صورت غیرطبیعی بودن تست پاپ توصیه می‌شود، پزشک از یک لنز بزرگ‌نمایی مخصوص (کولپوسکوپ) برای بررسی دقیق‌تر دهانه رحم استفاده می‌کند.
 • بیوپسی: در این روش که معمولاً همزمان با کولپوسکوپی انجام می شود، پزشک نمونه ای از سلول های دهانه رحم (بیوپسی) را برای بررسی دقیق تر زیر میکروسکوپ می گیرد.
 • حذف سلول های غیر طبیعی دهانه رحم: برای جلوگیری از تبدیل سلول‌های غیرطبیعی به سلول‌های سرطانی، پزشک ممکن است روشی را برای برداشتن مناطقی از بافت حاوی سلول‌های غیرطبیعی پیشنهاد کند.
 • مراجعه به متخصص: اگر نتایج تست پاپ یا HPV غیرطبیعی باشد، احتمالاً پزشک شما را برای معاینه کولپوسکوپی به متخصص زنان ارجاع می دهد. اگر نتایج آزمایش نشان دهد که شما ممکن است سرطان داشته باشید، ممکن است برای درمان به یک پزشک متخصص در درمان سرطان های دستگاه تناسلی زنان (متخصص انکولوژیک زنان) ارجاع داده شوید.

8 پرسش و پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  من امروز متوجه شدم که مبتلا هستم و های ریسک هست .الان اگه رابطه داشته باشم با کاندوم ایا منتقل میشه ؟
  یا نه اصلا نباید رابطه داشته باشم ؟

  و این که الان من باید افراد یا فردی و که باهاش خوابیدم و مطلع کنم ،؟ درمانش برای آقایون چی هست ؟

  کلا این مسئله درمان میشه ؟ و چقدر زمان میبره ؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   ابتلا به ویروس hpv یا زگیل تناسلی معمولا با تماس جنسی منتقل میشه و بهترین راه پیشگیری از اون یکی تزریق واکسن گارداسیل ( برای مطالعه بیشتر در رابطه با واکسن گارداسیل کلیک کنید) هست که از اکثر سویه های ویروس جلوگیری میکنه
   یا رابطه ی جنسی ایمن و استفاده از کاندوم یا محافظ های دهانی که تا حدی ممکنه کمک کننده باشه در کاهش ریسک ابتلا به طرف مقابل
   براساس سیستم ایمنی فرد ممکنه که فرد ویروس وارد بدنش بشه از طریق تماس جنسی ولی ضایعات پوستی رو ایجاد نکنه یا با تاخیر زمانی در اون فرد ایجاد بشه
   و بسیار سریع منتقل میشه و حتی ممکنه بایکبار تماس جنسی هم امکان سرایت وجود داره به جز در افرادی که از قبل واکسن زده باشند

 2. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشین
  ممکنه ویروس hpv چند سال داخل بدن باشه ولی هیچ علائمی نشون نده؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   مثل هر بیماری ویروسی دیگه ویروس hpv هم بعد از سرایت و ورود به بدن فرد ممکنه که تحت فعالیت سیستم ایمنی بدن قرار بگیره و علائمی نشون نده و به صورت نهفته باشه یا بعد از مدتی بروز بکنه که بسته به شرایط متفاوت هست

 3. ناشناس گفت:

  جواب ژنوتیپ 62 یعنی چی

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   نتیجه ازمایش HPV شما نتیجش مثبت شده ولی نوعی که از روی ژنوتیپ میشخص شده تایپش 62 هست از انواع با ریسک پایین هست
   بخاطر همین نشان دهنده ی تماس شما با ویروس هست ولی خوشبختانه دچار ریسک بالا نیست
   نیازی به نگرانی نیست ولی شاید نیاز باشه که درصورت بروز علائم و برای چکاپ با دستور پزشک ازمایش رو تکرار کنید
   و اگر در سنین باروری باشید که میتونید از واکسن گارداسیل طبق نظر پزشک برای محافظت از ابتلا به ویروس hpv استفاده بفرمایید

 4. جانبزرگي گفت:

  سلام اگر جواب پاتولوژي پاپ اسيمير 18 و 39 باشد تا چه حدمطمئن شويم كه ريسك پر خطر است ممنونم اگر راهنمايي بفرماييد

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   سلام وقت بخیر
   اگر در ازمایش انجام شده برای HPV این دو نوع ژنوتیپ مشخص شده جزو انواع high risk یا پرخطر هست
   و پیگیری و مشاوره با پزشک حتما الزامی هست
   و درصورت بروز علایم هم باید تحت درمان قرار بگیرید

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.