تشخیص زگیل تناسلی با آزمایش HPV

زگیل تناسلی
علائم و علت ایجاد زگیل تناسلی
بهمن 18, 1399
آزمایش های اجباری قبل از ازدواج
آزمایش های اجباری پیش از ازدواج
بهمن 18, 1399

تشخیص زگیل تناسلی با آزمایش HPV

آزمایش HPV

روش های مختلفی برای تشخیص HPV (Human Papillomavirus) مانند پاپ اسمیر و روش های مولکولی وجود دارد. روش‌های مولکولی دقت، حساسیت و سرعت بالاتری دارند. می توان از آن برای تعیین اینکه آیا یک فرد ناقل است یا نه استفاده کرد.

برخی از انواع HPV تناسلی (ویروس پاپیلومای انسانی) می توانند باعث زگیل تناسلی شوند، در حالی که برخی دیگر می توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند. حداقل 14 ژنوتایپ HPV پرخطر و همچنین چندین نوع کم خطر HPV وجود دارد.

با استفاده از تست HPV Genotyping (آزمایش HPV) علاوه بر تشخیص وجود یا عدم وجود ویروس در نمونه بیمار، در صورت مثبت بودن آن، ژنوتایپ ویروس را نیز می توان تعیین کرد که در پیگیری و درمان بیماری بسیار مهم است.

 

آمادگی قبل از آزمایش

قبل از انجام آزمایش HPV نیازی به آمادگی خاصی نیست. با این حال، از آنجایی که آزمایش HPV اغلب همزمان با آزمایش پاپ انجام می‌شود، می‌توانید موارد زیر را انجام دهید تا هر دو آزمایش تا حد امکان دقیق باشند:

 • به مدت دو روز قبل از انجام آزمایش از آمیزش، دوش و یا استفاده از داروهای واژینال یا فوم ها، کرم ها یا ژل های اسپرم کش خودداری کنید.
 • سعی کنید آزمایش را در طول دوره قاعدگی خود برنامه ریزی نکنید. آزمایش را می توان انجام داد، اما پزشک می تواند در زمان دیگری از چرخه، نمونه بهتری از سلول ها را جمع آوری کند.

 

روش انجام آزمایش

آزمایش HPV معمولاً همزمان با آزمایش پاپ اسمیر انجام می شود – آزمایشی که سلول های دهانه رحم را جمع آوری می کند تا ناهنجاری ها یا وجود سرطان را بررسی کند.
تست HPV را می توان با استفاده از همان نمونه از تست پاپ یا با جمع آوری نمونه دوم از کانال دهانه رحم انجام داد.
آزمایش ترکیبی پاپ HPV در مطب پزشک و یا آزمایشگاه انجام می شود و تنها چند دقیقه طول می کشد. ممکن است از شما خواسته شود که لباس را به طور کامل یا فقط از کمر به پایین درآورید. با زانوهای خمیده روی میز به پشت دراز می کشید. پاشنه های شما در تکیه گاه هایی به نام رکاب قرار می گیرند.
پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را به آرامی وارد واژن شما می‌کند. اسپکولوم دیواره های واژن را از هم جدا نگه می دارد تا پزشک به راحتی دهانه رحم شما را ببیند. قرار دادن اسپکولوم ممکن است باعث احساس فشار در ناحیه لگن شما شود. گاهی اوقات زمانی که اسپکولوم برای اولین بار وارد می شود احساس سردی می کند.
سپس پزشک با استفاده از یک برس نرم و یک دستگاه خراش دادن مسطح به نام اسپاتول از سلول های دهانه رحم شما نمونه برداری می کند. این کار ضرری ندارد و حتی ممکن است نمونه گیری را احساس نکنید.

 

آمادگی بعد از آزمایش

پس از آزمایش، می توانید بدون هیچ محدودیتی به فعالیت های عادی روزانه خود بپردازید. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید انتظار دریافت نتایج آزمایش خود را داشته باشید.

 

نتایج آزمایش HPV

تست HPV مثبت: نتیجه آزمایش مثبت به این معنی است که شما یک نوع HPV دارید که با سرطان دهانه رحم مرتبط است. این بدان معنا نیست که شما در حال حاضر سرطان دهانه رحم دارید، اما این یک علامت هشدار دهنده است که سرطان دهانه رحم ممکن است در آینده ایجاد شود. احتمالاً پزشک شما یک آزمایش بعدی را در یک سال توصیه می کند تا ببیند آیا عفونت از بین رفته است یا برای بررسی علائم سرطان دهانه رحم.
تست HPV منفی: نتیجه آزمایش منفی به این معنی است که شما هیچ یک از انواع HPV که باعث سرطان دهانه رحم می شود ندارید.

 

تفسیر آزمایش HPV

ژنوتیپ DNA HPV

(HPV پرخطر) HPV High Risk

 (HPV کم خطر) HPV Low Risk

16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 69, 73, 82 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 62, 67, 70, 71, 72, 74, 81, 83, 84, 91

 

روش های پیگیری

بسته به نتایج آزمایش شما، پزشک ممکن است یکی از موارد زیر را به عنوان مرحله بعدی توصیه کند:

نظارت معمولی: اگر سن شما بیش از 30 سال است و تست HPV شما منفی است و تست پاپ شما نرمال است، از برنامه توصیه شده کلی برای تکرار هر دو آزمایش در پنج سال پیروی خواهید کرد.

کولپوسکوپی: در این روش پیگیری، که در صورت غیرطبیعی بودن تست پاپ توصیه می‌شود، پزشک از یک لنز بزرگ‌نمایی مخصوص (کولپوسکوپ) برای بررسی دقیق‌تر دهانه رحم استفاده می‌کند.

بیوپسی: در این روش که معمولاً همزمان با کولپوسکوپی انجام می شود، پزشک نمونه ای از سلول های دهانه رحم (بیوپسی) را برای بررسی دقیق تر زیر میکروسکوپ می گیرد.

حذف سلول های غیر طبیعی دهانه رحم: برای جلوگیری از تبدیل سلول‌های غیرطبیعی به سلول‌های سرطانی، پزشک ممکن است روشی را برای برداشتن مناطقی از بافت حاوی سلول‌های غیرطبیعی پیشنهاد کند.

مراجعه به متخصص: اگر نتایج تست پاپ یا HPV غیرطبیعی باشد، احتمالاً پزشک شما را برای معاینه کولپوسکوپی به متخصص زنان ارجاع می دهد. اگر نتایج آزمایش نشان دهد که شما ممکن است سرطان داشته باشید، ممکن است برای درمان به یک پزشک متخصص در درمان سرطان های دستگاه تناسلی زنان (متخصص انکولوژیک زنان) ارجاع داده شوید.

66 پرسش و پاسخ

 1. ناشناس گفت:

  سلام وقتتون بخير
  امروز جواب پاپ و اچ پى وى گرفتم.خودم خواستى بودم براى اطمينان hpv بدم.هيچ زگيلي ندارم و هيچ گونه مشكلى هم ندارم.امروز پاپ اسميرم منفى بود،با التهاب خفيف و قسمت ارگانيسم كانديدا تيك خورده.اماhpvمثبت و از نوع١٦
  چكار بايد كنم ؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   نوع ذکر شده از انواع high risk می باشد یعنی شما در تماس با ویروس بوده اید اگر علائم زگیل تناسلی ندارید احتمال دارد رفع شود یا بعد دچار علائم شوید
   بسته به سیستم ایمنی شما دارد بهتر است چند ماه بعد ازمایش تکرار و با پزشک زنان مشاوره کنید

 2. ناشناس گفت:

  ممنون از مطالب بسیار خوبتون،تست hpv من مثبت سد و نوع 70 هست،در توضیحات شما این نوع کم خطر هست ولی در جواب تست من جز تیپ هایی در نظر گرفته شده که احتمال پرخطر شدن داره و جز کم خطرها نیست،ممنون میشم در این خصوص پاسخ بدید که الان این نوع 70 کم خطر هست یا نه و آیا نیاز به درمان و پیگیری های خاصی داره یا نه،چون پزشکم فقط برام پاورفیت تجویز کردن

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   هر فردی که تماس جنسی داشته باشه در معرض ابتلا به انواع ویروس hpv قرار می گیره ولی دلیل ابتلا نیست
   نوع ذکر شده از انواع کم خطر می باشد

 3. ناشناس گفت:

  سلام وقت بخیر،من دچار عفونت قارچی مکرر شدم و هرچه دارو استفاده کردم در 4 ماه دوباره مبتلا شدم ،به متخصص که مراجعه کردم بجز پاپ اسمیر برام تست hpv نوشتن با وجود اینکه هیچ ضایعه ای نداشتم به گفته ی خودشون و گفتن فقط بابت چکاپ هست،البته کپسول پاورفیت هم نوشتن که گفتن برای تقویت سیستم ایمنی هست،ولی خیلی استرس دارم و آزمایشمم زمان می بره آماده بشه،می خوام بدونم این عفونت های مکرر می تونه مربوط به hpv باشه ؟ و اینکه پاورفیت رو فقط برای تقویت نوشتن واقعا؟ چون خوندم که این دارو برای زگیل تناسلی هم هست.

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   عفونت قارچی مکرر در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا داروهای سرکوبگر ایمنی مانند کورتن می خورند ایجاد می شود برای HPV باید منتظر نتیجه ازمایش بود

 4. ناشناس گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  زگیل تناسلی درمان قطعی داره؟ یا تا آخر عمر فرد مبتلا درگیر هست؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   بسته به وضع سیستم ایمنی ضایعه ایجاد شده و نوع ویروس دارد گاهی خودبخود از بین رفته ودر موارد پر خطر در صورت عدم پیگیری و درمان ممکن به سرطان تبدیل بشه

 5. ناشناس گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ممکنه از کسی که زگیل پوستی روی گردن و بازو داره زگیل تناسلی بگیریم؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   خیر عوامل ویروسی زگیل پوستی با زگیل تناسلی متفاوت اند ولی اگر فرد آلوده به ویروس باشد احتمال سرایت از طریق رابطه جنسی هست

 6. ناشناس گفت:

  تست hpv من ۶/۱۱بوده زگیل درناحیه مقعد داشتم واکسن بزنم تاثیر داره؟درمانش چطوره چیکار کنم؟ بعداز طلاق شریک جنسیم تعییر کرد الان نمیدونم از کدوم گرفتم احتمال قوی دومین ک قراره ازدواج کنیم میترسم هم قبول نکنه چیکار باید کنم؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   تمامی اشخاصی که دچار زگیل مقعدی می شوند بهتر است از نظر زگیل در ناحیه راست روده و بخش انتهایی کانال مقعدی نیز معاینه شوند.
   در موارد بسیار نادر این زگیل می تواند از طریق انتشار با تماس پوستی با زگیل آلوده نیز منتقل شود.
   با انجام ازمایش PCR hpv نوع ویروس باید ابتدا شناسایی و پروتکل درمان بر آن اساس باشد.

 7. ناشناس گفت:

  سلام ممنونم بابت سایت خوبتون.من سه سال پیش متوجه شدم زگیل تناسلی دارم و با تشخیص دکتر آزمایش پاپ اسمیر دادم و دکترم نشون دادم گف کم خطر و الان دو سالی هست که زگیل کلا از بدنم پاک شده البته بعد اینکه واکسن گارداسیل زدم متوجه شدم کلا پاک شده و دوباره بعد سه سال آزمایش دادم که تو جدول این حروف نوشته genotype(s 45(hrنوشته میشه معنیش بگید.واینکه میخواستم بدونم جواب آزمایش همونیه که داخل جدول نوشته؟چون آخه پایین یه جدول دیگه هم بقیه تیپارو نوشته

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   خوشحالیم که برای شما مفید بوده.
   جواب همون نوعی هست که گزارش شده و از انواع کم خطر هست.

 8. ناشناس گفت:

  ممنون از اطلاعات شما بزرگوار و راهنمایی خوبتون

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   از همراهی و ثبت نظر شما سپاسگذاریم
   با ارزوی سلامتی برای شما

 9. ناشناس گفت:

  سلام ببخشید برای من جواب تست نوشته های ریسک ۱۶ و ۳۹
  میشه بگید یعنی چه؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   شما مبتلا به انواع پرخطر hpv هستید و باید برای پیگیری های بیشتر حتما به پزشک مراجعه داشته باشید

 10. ناشناس گفت:

  با سلام جواب تست hpv 6 میشه تفسیر کنید

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   HPV نوع 6 معمولاً یک نوع کم خطر و Low Risk است
   در صورت عدم وجود ضایعات زگیل تناسلی در ناحیه مقعد و تناسلی، نیازی به انجام کار خاصی نیست.
   اما اگر انواع پرخطر با ضایعات پوستی و زگیل همراه باشد، حتما نیاز به پیگیری و درمان است.

 11. ناشناس گفت:

  سلام
  من نمونه از مقعد برداشتن که تو جواب پاتولوژی
  Compatible with wart
  این یعنی اون زائده زگیل هست

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   جواب اسیب شناسی شما مطابق با ضایعه زگیل مانند است
   اما در صورتی که شک به زگیل تناسلی همراه با ابتلا به hpv باشد،
   باید از انجام ازمایش pcr برای ضایعات اون نواحی استفاده شود و نوع و تایپ ویروس از نظر پرخطر و کم خطر مشخص شود.

 12. ناشناس گفت:

  سلام امروز دکتر به من گفتن مبتلا به Hpv پر خطر هستم و گفتن باید کولپوسکوپی بدم ولی زیگیل‌ گفتن ندارم یعنی چین این هیچ هلائمی ندارم ولی گفتن ۵نوع عفونت فعاله تو بدنم این یعنی سرطان دارم

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   اگر آزمایش PCR نشان داد که انواع پرخطر HPV دارید، بهتر است با توجه به سابقه و سن خود تحت نظر پزشک کولپوسکوپی انجام دهید.
   در واقع ضایعات سرویکس یا دهانه رحم از این طریق بررسی می شوند
   در صورت وجود ضایعات مشکوک در این ناحیه نمونه برداری و برای آزمایش پاتولوژی ارسال می شود
   این در واقع راهی برای جلوگیری از ضایعات بدخیم و سرطان دهانه رحم است.

 13. ناشناس گفت:

  سلام من امروز متوجه شدم تو آزمایش نوشت مثبت های ریسک ۶۸ و لو ریسک ۸۹ یعنی چی ‍

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   نتایج آزمایش شما نشان می دهد که بر اساس ژنوتیپ HPV، مبتلا به نوع های ریسک و پرخطر شده اید.
   ممکن است در صورت عدم درمان و یا پیگیری بعد از سالها ضایعات بدخیم یا پیش بدخیمی ایجاد شود.
   بنابراین، بهتر است نتایج آزمایش خود را برای درمان و پیگیری با پزشک متخصص در میان بگذارید.

 14. ناشناس گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  برای اگاهی از اینکه ویروس توی بدن هست یا نه چجوری تستی انجام میشه
  و اینکه ویروس توی بدن افراد زیر سال از بین میره؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   از آنجایی که بدن ما در معرض ویروس های زیادی قرار دارد، جای هیچ گونه نگرانی برای بروز علائم و ضایعات پوستی وجود ندارد و در این موارد امکان شک وجود ندارد.
   در آزمایش خون نمی توان آن را تعیین کرد و ترجیحاً نمونه برداری از ضایعات و استفاده از آزمایش PCR با تشخیص مولکولی است.
   گاهی اوقات به دلیل تماس با ویروس یا قرار گرفتن در معرض سیستم ایمنی، ممکن است این ویروس ها از بین رفته و علائم بیماری یا زگیل تناسلی در فرد ایجاد نشود.

 15. ناشناس گفت:

  سلام
  من با وجود ی ضایعات شبیه به زگیل تست دادم نمیدونم pcr بود یا نه اما بکارتم دارم و دکتر روی نمونه pcr نوشت بود اما توی برگه ازمایش نوشته که hpv DAN حالا باید چیکار کنم ؟ پس اگ hpv ندارم ضایعات چ هستند ؟ ازمایشمم خیلی گرونه دیگه نمیتونم انجامش بدم

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   اگر ضایعات پوستی زگیل مانند در ناحیه تناسلی وجود داشته باشد، احتمالاً HPV دارید
   برای بررسی و تعیین ژنوتیپ ویروس اگر از نوع پرخطر باشد نیاز به پیگیری و درمان دارد و باید آزمایش بدهید
   در صورت وجود مشکل در هزینه آزمایش می توانید به آزمایشگاه پارس طب مراجعه و با هماهنگی از درصدی تخفیف برای آزمایش بهره مند شوید.

 16. ناشناس گفت:

  سلام.
  آیا ممکن هست که از راهی بجز رابطه‌ی جنسی به این ویروس مبتلا شویم؟ مثلا از طریق استفاده از حوله در هتل‌ها؟!
  و اینکه آیا وجود هر ضایعه‌ی زگیل مانند در اندام تناسلی نشان‌دهنده‌ی زگیل تناسلی است؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   رایج ترین راه برای ابتلا به زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی است
   اما جدای از آن، استفاده مشترک از وسایل بهداشتی شخصی مانند تیغ یا لیف و یا در مواردی که ویروس در سونا پخش شده باشد یا حتی تماس پوست به پوست بین فرد سالم و فرد مبتلا علیرغم نداشتن روابط جنسی باعث انتقال ویروس شده است.
   بهترین راه پیشگیری، به اشتراک نگذاشتن وسایل بهداشتی شخصی، نداشتن روابط خارج از ازدواج و واکسیناسیون به موقع است.
   وجود هر گونه ضایعه زگیل مانند در ناحیه تناسلی می تواند نشانه HPV باشد و باید در این زمینه آزمایش انجام شود.
   براساس تعیین رده ی ویروس، اگر از نوع پرخط باشد، پیگیری و درمان ضروری است.

 17. ناشناس گفت:

  سلام و خسته نباشید اگه جواب hpv ۴۵،۵۲،۶۶ باشه احتمال درمان وجود داره؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   بررسی ها و تشخیص ها در این ناحیه به تعداد ضایعات و مدت زمانی که از ایجاد ضایعات می گذرد بستگی دارد و درمان متفاوت است.
   اما با ادامه و تکمیل درمان می توانید از شدت تغییرات بدخیم و مشکلاتی که ممکن است در آینده با آن مواجه شوید بکاهید و با پیگیری به موقع از عوارض آن جلوگیری کنید.

  • ناشناس گفت:

   منم اين مشكل رو داشتم اما خداروشكر درمان شد
   واقعاً ويروس بديه اينكه خانوادت هم در معرضش قرار ميگيرن خيلى بد و بايد خيلى زود درمان بشه
   خداروشكر كه تونستم بعد از ٣ سال به طور كلى از بين ببرمش

 18. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید خواستم بپرسم اگه جواب آزمایش اچ پی وی hr:۳۱ و lr:۶ باشه نوعش کم خطر یا پر خطر هست ؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   معمولاً در گزارش های ژنوتیپینگ، HPV یا علت زگیل تناسلی به انواع مختلفی دسته بندی می شود.
   نوع 6 یک نوع کم خطر و نوع 31 معمولاً یک نوع پرخطر است
   البته تفسیر نتایج و انتخاب روش درمانی و پیگیری باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

 19. ناشناس گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من ۲۳سالمه و مجردم و قبل از داشتن رابطه بخاطر قاعدگی نامنظم سونوگرافی دادم و پولیپ احتمالی رحم نشون داده شد قاعدگیم بعد یمدت درست شد اما دوباره سونوگرافی نرفتم
  بعد از رابطم اخیرا آزمایش پاپ‌اسمیر دادم و hpvمثبت شد
  گفته شد بازم باید آزمایش بدم سوزش و خارش داشتم و همزمان عفونت و قارچ داشتم که با دارو کمتر شده
  الان یه خطی که فکر میکنم زگیل باید باشه در دهانه رحم هست چکاری باید بکنم؟و ممکنه بخاطر استخر باشه یا فقط رابطه جنسیه؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   شما باید به متخصص زنان مراجعه کنید و ضایعات ناحیه تناسلی معاینه شود و برای آن ضایعات یک تشخیص مولکولی یا آزمایش PCR تجویز شود.
   بر اساس نوشته و تشخیص نوع ویروس باید پیگیری و درمان انجام شود
   اغلب از طریق روابط جنسی منتقل می شود
   احتمال انتقال زگیل تناسلی از استخر، حمام و موارد مشابه نادر است و همچنین در استفاده مشترک از وسایل و حوله یا لوازم مربوط به استخر می باشد
   اما این انتقال معمولا انجام نمی شود

 20. ناشناس گفت:

  سلام وقت بخیر
  من رابطه جنسی با کاندوم با فرد مبتلا داشتم و رابطه دهانی
  یک ماا بعدش رفتم ازمایش hpv دادم از رحمم نمونا ررداشتن جواب منفی شد ؟ به نظرتون من مبتلا هستم و ازمایش اشتباه نشون داده ؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   اگر ضایعات پوستی در ناحیه تناسلی، کشاله ران یا هر قسمتی از زیر شکم دیده شد، بهتر است دوباره آزمایش HPV انجام دهید.

 21. ناشناس گفت:

  میشه ژنو تیپ های مشابه ۱۶و۱۸و۶و۸روبگید چه عددهایی هستند(چه نوعی هستید)این ژنو تیپ های موجوددرواکسن چون توگوگل زده واکسن ازژنوتیپ های مشابه هم پیشگیری میکند.ممنونم میشم توضیح بدید.

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   این ژنوتیپ ها معمولاً پرخطر (High Risk) هستند.
   همانطور که می دانید، خطر ابتلا به HPV در انواع پرخطر این است که ضایعات پوستی یا زگیل تناسلی به سرطان دهانه رحم یا تومورهای بدخیم دهانه رحم تبدیل می شوند.
   معمولاً در انواع کم خطر این اتفاق نمی افتد، اما در انواع پرخطر بخش زیادی از آنها به ضایعات بدخیم تبدیل می شوند و نیاز به پیگیری و درمان دارند.
   در جدول موجود در همین مقاله انواع ژنوتیپ های High Risk یا پرخطر قرارداده شده است.

 22. ناشناس گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  بنده مشکل واژینیسموس دارم برای انجام پاپ اسمیر این امکان وجود داره که با بی حسی انجام شه؟
  انجام معاینه با اسپکولوم هم برام غیر ممکنه، مرکزی هست که با بی حسی پاپ اسمیر انجام بده؟
  خیلی ممنون میشم راهنمایی کنین

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   بسته به مهارت فردی که نمونه پاپ اسمیر را می گیرد، راه حل هایی برای این مشکل وجود دارد و می توانند شما را راهنمایی کنند.
   قبل از گرفتن نمونه باید به کلینیک زنان مراجعه کنید و با پزشک مشورت کنید.

 23. ناشناس گفت:

  سلام
  ایا تایپ های کم خطر هم زیگیل ایجاد میکنند؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   اهمیت انواع پرخطر این است که زگیل تناسلی می تواند به سرطان دهانه رحم تبدیل شود
   ولی انواع کم خطر، حتی اگر فردی زگیل داشته باشد، احتمال تبدیل به شرایط بدخیم کمتر است

 24. ناشناس گفت:

  ‌جواب‌ژنوتیپ‌۵۱‌و‌۵۸‌هشت‌یعنی‌چه‌.‌میشه‌لطفا‌جواب‌بدین؟؟؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   وقتی آزمایش HPV مثبت می شود، به این معنی است که ویروس HPV در بدن شما وجود دارد
   سپس با تعیین ژنوتیپ انواع ویروس تعیین می شود
   این دو نوع ژنوتایپی که گفتید پرخطر هستند، یعنی ویروس هایی که در صورت عدم پیگیری و درمان ممکن است برای بیمار مشکل ایجاد کنند.
   بنابراین بهتر است نتیجه معاینه به پزشک متخصص ارائه شود و از نظر پیگیری های بعدی تحت نظر او باشد.

 25. ناشناس گفت:

  سلام مرسی بابت سایت خوبتون.من دوسال پیش مشکوک بودک که مبتلا هستم به زگیل.پیش خانوم دکتری رفتم که بعد از تست به من گفتن قبل از پرده بکارت چند تا زگیل دارم و نتیجه تستم که اومد گفتن نرمالی و هیچ مشکلی نداری من اون موقع توی شرایط روحیه خوبی نبودم و پیگیری نکردم…بنظر شما پاپ اسمیرم اصلا hpv رو نشون نداده یا اینکه واقعا مشکلی نداشتم آیا قبل از پرده هم با لیزر برداشته میشه و آیا درد داره و زخم میشه..ممنونم از شما

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   ممنون از نگاه و لطف شما به سایت مجموعه ی پارس طب .
   عفونت HPV معمولاً از طریق PCR و تشخیص مولکولی تشخیص داده می شود که گاهی اوقات با آزمایش پاپ اسمیر ترکیب می شود.
   آزمایش پاپ اغلب برای بررسی ضایعات دهانه رحم و سرطان و همچنین برخی از بیماری های مقاربتی انجام می شود.
   اما تشخیص HPV بر اساس آزمایشات مولکولی است
   گاهی ممکن است افراد علائم زگیل تناسلی را داشته باشند و برخی افراد ممکن است پس از عفونت دچار ضایعات زگیل نشوند و فقط ناقل زگیل باشند.
   بنابراین، اگر در این زمینه شک دارید، ازمایش co-testing که ترکیبی از تست PAP و HPV است انجام دهید.
   اگر تشخیص HPV شما تایید شود، انواع آن در یک آزمایش تشخیصی مولکولی مشخص می شود که در صورت مبتلا بودن به انواع پرخطر نیاز به پیگیری و درمان هست

 26. ناشناس گفت:

  سلام برای دختر باکره که رابطه داشته اما دخول کامل نداشته باشه امکان انتقال ویروس هست؟ اگر هست با این شرایط ( بکارت) امکان آزمایش پاپ اسمیر هستش؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   با تماس جنسی و فیزیکی در روابط جنسی، احتمال انتقال ویروس وجود دارد
   با استفاده از کاندوم می توان از یک سری ویروس ها جلوگیری کرد، اما متاسفانه نمی توان از یک سری ویروس ها مانند HPV جلوگیری کرد.
   برای پیشگیری از زگیل تناسلی در صورت امکان بهتر است واکسن گارداسیل تزریق شود
   واکسن گارداسیل اگر قبل از ازدواج تزریق شود می تواند به پیشگیری از بیماری های ویروسی کمک زیادی کند.

 27. ناشناس گفت:

  من امروز متوجه شدم که مبتلا هستم و های ریسک هست .الان اگه رابطه داشته باشم با کاندوم ایا منتقل میشه ؟
  یا نه اصلا نباید رابطه داشته باشم ؟

  و این که الان من باید افراد یا فردی و که باهاش خوابیدم و مطلع کنم ،؟ درمانش برای آقایون چی هست ؟

  کلا این مسئله درمان میشه ؟ و چقدر زمان میبره ؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   عفونت HPV یا زگیل تناسلی معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود و بهترین راه برای پیشگیری از آن تزریق واکسن گارداسیل است. ( برای مطالعه بیشتر در رابطه با واکسن گارداسیل کلیک کنید)
   یا انجام رابطه جنسی ایمن و استفاده از کاندوم یا محافظ دهانی، که ممکن است به کاهش خطر رابطه جنسی کمک کند.
   بسته به سیستم ایمنی فرد، ویروس ممکن است از طریق تماس جنسی وارد بدن شود، اما ضایعات پوستی ایجاد نکند یا با تاخیر در فرد ایجاد شود
   و بسیار سریع منتقل می شود و حتی می تواند به یکباره از طریق تماس جنسی سرایت کند، مگر در افرادی که قبلا واکسینه شده اند.

 28. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشین
  ممکنه ویروس hpv چند سال داخل بدن باشه ولی هیچ علائمی نشون نده؟

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   مانند هر بیماری ویروسی دیگری، HPV نیز پس از انتقال و ورود به بدن انسان، ممکن است توسط سیستم ایمنی فعال شود و علائمی نداشته باشد و بسته به شرایط، نهفته یا پس از مدتی ظاهر شود.

 29. ناشناس گفت:

  جواب ژنوتیپ 62 یعنی چی

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   تست HPV شما مثبت است، اما نوع مشخص شده توسط ژنوتیپ، نوع 62 است که یک نوع کم خطر است.
   به همین دلیل است که نشان می دهد که شما به ویروس مبتلا هستید، اما خوشبختانه خطر زیادی ندارد
   جای نگرانی نیست، اما در صورت بروز علائم و معاینه طبق دستور پزشک، ممکن است لازم باشد آزمایش را تکرار کنید.
   و اگر در سنین باروری هستید، می توانید از واکسن گارداسیل طبق نظر پزشک خود برای محافظت در برابر HPV استفاده کنید.

 30. جانبزرگي گفت:

  سلام اگر جواب پاتولوژي پاپ اسيمير 18 و 39 باشد تا چه حدمطمئن شويم كه ريسك پر خطر است ممنونم اگر راهنمايي بفرماييد

  • آزمایشگاه پارس طب گفت:

   اگر در ازمایش انجام شده برای HPV این دو نوع ژنوتیپ مشخص شده است جزو انواع high risk یا پرخطر است
   پیگیری و مشاوره با پزشک حتما لازم است
   اگر علائم ظاهر شد، باید آن را درمان کنید

   • ناشناس گفت:

    سلام جواب آزمایش من
    HPVOtherHighRisktypes51/82یعنی چه

    • آزمایشگاه پارس طب گفت:

     در جواب شما از انواع high risk ویروس مثبت شده یعنی شما با ویروس HPV با زگیل تناسلی تماس داشته اید اگر در حال حاضر ضایعه زگیل مانند در نواحی تناسلی ندارید ممکن سیستم ایمنی امرا سرکوب کند و مشکلی پیش نیایدولی در صورت ایجاد زگیل درمان کنید

پرسش و پاسختان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.