آزمایش-C-Peptide

آزمایش C-Peptide

آنچه در این مطلب میخوانید :

C-Peptide در آزمایش خون

پپتید C ماده ای است که همراه با انسولین در لوزالمعده ساخته می شود. انسولین هورمونی است که سطح گلوکز (قند خون) را در بدن کنترل می کند. گلوکز منبع اصلی انرژی بدن است. اگر بدن شما مقدار مناسبی انسولین تولید نمی کند، می تواند نشانه دیابت باشد.

 

پپتید سی به شما چه می گوید؟

C-Peptide نشانه ای است که بدن شما در حال ساخت انسولین است. سطوح پایین یا کمبود C-Peptide نشان می دهد که پانکراس انسولین کمی تولید می کند یا اصلاً انسولین تولید نمی کند. سطوح پایین ممکن است طبیعی باشد اگر اخیراً غذا نخورده باشید. در این صورت، سطح قند خون و انسولین شما به طور طبیعی پایین خواهد بود.

 

چه چیزی باعث افزایش پپتید C می شود؟

سطح بالای پپتید C می تواند به معنای تعدادی از شرایط باشد. اینها شامل یک مشکل کلیوی یا یک انسولینوم، تومور سلول های انسولین ساز در پانکراس است. همچنین ممکن است به این معنی باشد که باید میزان انسولین مصرفی خود را تنظیم کنید.

 

در منزل آزمایش دهید (ویژه تهران)

بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه، در سریع ترین زمان در منزل یا محل کار خود آزمایش دهید.

سطح پپتید C در هنگام دیابت چقدر است؟

سطح پپتید C با نوع دیابت و طول مدت بیماری مرتبط است. به طور خاص سطح C-Peptide کمتر از 0.2 نانومول در لیتر با تشخیص دیابت نوع 1 (T1DM) مرتبط است.

 

محدوده نرمال پپتید C چیست؟

یک نتیجه طبیعی بین 0.5 تا 2.0 نانوگرم در میلی لیتر (ng/mL) یا 0.17 تا 0.83 نانومول در لیتر (nmol/L) است. بازه ی مقادیر متوسط ​​بین آزمایشگاه های مختلف ممکن است به طور نامحسوس متفاوت باشد. برخی از آزمایشگاه ها از اندازه گیری های مختلفی استفاده می کنند یا نمونه های مختلفی را آزمایش می کنند.

بیشتر بخوانید :   دیابت چگونه تشخیص داده می شود؟

 

آیا پپتید C در دیابت نوع 2 افزایش می یابد؟

در دیابت نوع 2، بدن انسولین تولید می کند، اما از آن به خوبی استفاده نمی کند، که می تواند باعث شود سطح پپتید C بالاتر از حد طبیعی باشد.

 

چرا پپتید سی به عنوان نشانگر انسولین استفاده می شود؟

هنگامی که انسولین از سلول های بتا در خون در پاسخ به افزایش سطح گلوکز آزاد می شود، مقادیر مساوی از پپتید C نیز آزاد می شود. از آنجایی که پپتید C با همان سرعت انسولین تولید می شود، به عنوان نشانگر تولید انسولین مفید است.

 

شرایط بیمار قبل از آزمایش C-Peptide

معمولاً 8 تا 10 ساعت ناشتا بودن قبل از آزمایش خون لازم است.
در برخی موارد، پزشک شما ممکن است بخواهد تولید پپتید C را پس از یک آزمایش تحریک رسمی که در آن مقدار استانداردی از یک وعده غذایی یا ماده ای که لوزالمعده را تحریک می کند به شما داده می شود، بررسی کند.

 

منابع : ucsfhealth

طرف قرارداد با کلیه بیمه ها

در آزمایشگاه پارس طب، ما به خود می بالیم که می توانیم دسترسی به خدمات استثنایی آزمایشگاهی خود را برای همه، صرف نظر از ارائه دهنده بیمه آنها، فراهم کنیم.

بیمه تکمیلی درمان

افسوس ...

کاش زودتر اقدام میکردم!
جمله رایج در بین همه افرادی که بیماری آنها پیشرفت کرده و درمان آنها به تاخیر افتاده است

با انجام چکاپ به موقع و منظم، سلامتی و طول عمر را به خود و خانواده تان هدیه دهید

عضویت در خبرنامه

با ثبت‌نام در خبرنامه، آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *