سرطان معده

با آزمایش هلیکوباکتر پیلوری چگونه از زخم معده جلوگیری کنیم

آنچه در این مطلب میخوانید :

عفونت هلیکوباکتر پیلوری زمانی رخ می دهد که باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) معده شما را آلوده کند. این معمولا در دوران کودکی اتفاق می افتد. یکی از علل شایع زخم معده (زخم معده)، عفونت هلیکوباکتر پیلوری ممکن است در بیش از نیمی از مردم جهان وجود داشته باشد.

سرطان معده ششمین سرطان شایع تشخیص داده شده و چهارمین علت مرگ ناشی از سرطان در سراسر جهان است.  هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) یکی از عوامل خطر اصلی این نوع نئوپلازی است. مکانیسم‌های سرطان‌زایی مرتبط با هلیکوباکتر پیلوری از یک سو بر شروع التهاب مزمن و از سوی دیگر بر عوامل بیماری‌زایی خاص باکتریایی استوار است که می‌تواند به DNA سلول‌های اپیتلیال معده آسیب برساند و بی‌ثباتی ژنومی را افزایش دهد. در اینجا، مکانیسم‌های پاتوژنتیک اصلی که عفونت هلیکوباکتر پیلوری به شروع و توسعه سرطان معده کمک می‌کند، بررسی و بحث می‌کنیم.

هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) در کنار مصرف الکل و سیگار، عامل خطر اصلی سرطان معده است.  سایر عادات غذایی مرتبط با افزایش خطر ابتلا به این بیماری، مصرف غذاهای نگهداری شده با نمک و رژیم غذایی کم میوه است.

هلیکوباکتر پیلوری یک باکتری گرم منفی، مارپیچ شکل و میکروآئروفیل (کم هوازی)است که به طور خاص اپیتلیوم معده را کلونیزه می کند و باعث شایع ترین عفونت باکتریایی در جهان می شود.  اگرچه اکثر بیماران مبتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری بدون علامت هستند، همه دیر یا زود دچار گاستریت می شوند که در دراز مدت ممکن است منجر به ظهور زخم معده و در نهایت کارسینوم معده و لنفوم بافت لنفاوی مرتبط با مخاط شود . اگرچه دلایل چنین پاسخ‌های ناهمگنی مشخص نیست، سرنخ‌ها به دخالت عامل باکتریایی و میزبان اشاره می‌کنند.

با ساختمان این باکتری بیشتر آشنا شویم :

هلیکوباکتر پیلوری اصولاً باکتری مارپیچی به طول ۳ و قطر حدوداً نیم میکرومتر است ، اما می‌تواند به شکل کروی هم تغییر شکل پیدا کند که این شکل هم قابل زیستن و بیماری زاست، اما غیرقابل کشت (در محیط آزمایشگاهی) می‌باشد و به مخاط معده متصل می‌شود (در کل در هر دو شکل قابل زیست و بیماری زاست).

در منزل آزمایش دهید (ویژه تهران)

بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه، در سریع ترین زمان در منزل یا محل کار خود آزمایش دهید.

 

اکثر مردم متوجه نمی شوند که به عفونت هلیکوباکتر پیلوری مبتلا هستند زیرا هرگز از آن بیمار نمی شوند. اگر علائم و نشانه‌های زخم گوارشی در شما ایجاد شود، احتمالاً پزشک شما را برای عفونت هلیکوباکتر پیلوری آزمایش می‌کند. زخم معده زخمی است که در پوشش معده (زخم معده) یا قسمت اول روده کوچک (زخم اثنی عشر) قرار دارد.

اما جای نگرانی نیست، ابتلا به این باکتری در مراحل اولیه با آنتی بیوتیک قابل درمان است.

علائم

بیشتر افراد مبتلا به عفونت H. پیلوری هرگز هیچ نشانه ای نخواهند داشت. هنوز مشخص نیست که چرا بسیاری از افراد علائمی ندارند. اما برخی از افراد ممکن است با مقاومت بیشتری در برابر اثرات مضر H. pylori متولد شوند.

هنگامی که علائم یا علائم با عفونت H. پیلوری رخ می دهد ، آنها به طور معمول مربوط به گاستریت یا زخم معده است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:
درد یا درد سوزش در معده شما (شکم)
درد معده که ممکن است در هنگام خالی بودن شکم بدتر باشد
حالت تهوع
از دست دادن اشتها
آروغ زدن مکرر
نفخ
کاهش وزن ناخواسته

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشاهده علائم و نشانه هایی که ممکن است گاستریت یا زخم معده باشد، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. در صورت داشتن موارد زیر فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید:

درد شدید یا مداوم معده (شکم) که ممکن است شما را از خواب بیدار کند

مدفوع قیری خونی یا سیاه رنگ

استفراغ خونی یا سیاه یا استفراغی که شبیه تفاله قهوه است.

علل ابتلا به این عفونت

عفونت H. Pylori هنگامی رخ می دهد که باکتری های H. pylori معده شما را آلوده می کنند. باکتری های H. Pylori معمولاً از طریق تماس مستقیم با بزاق ، استفراغ یا مدفوع از فرد به فرد دیگر منتقل می شوند. H. پیلوری همچنین ممکن است از طریق مواد غذایی آلوده یا آب پخش شود. روش دقیقی که باکتری هلیکوباکتر پیلوری باعث گاستریت یا زخم معده در برخی افراد می‌شود هنوز ناشناخته است.

عوامل خطر

افراد غالباً در دوران کودکی به عفونت H. پیلوری مبتلا می شوند. عوامل خطر برای عفونت H. پیلوری مربوط به شرایط زندگی در دوران کودکی است ، مانند:

زندگی در شرایط شلوغ. زندگی در خانه با افراد زیادی می تواند خطر ابتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری را افزایش دهد.

زندگی بدون منبع مطمئن آب تمیز. داشتن منبع مطمئن آب تمیز و جاری به کاهش خطر ابتلا به هلیکوباکتر پیلوری کمک می کند.

زندگی در یک کشور در حال توسعه. افرادی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری هستند. این ممکن است به این دلیل باشد که شرایط زندگی شلوغ و غیربهداشتی ممکن است در کشورهای در حال توسعه رایج تر باشد.

زندگی با فردی که دارای عفونت هلیکوباکتر پیلوری است. اگر با فردی که عفونت هلیکوباکتر پیلوری دارد زندگی کنید، احتمال ابتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری بیشتر است.

عوارض

عوارض مرتبط با عفونت هلیکوباکتر پیلوری عبارتند از:

  •  زخم ها: هلیکوباکتر پیلوری می‌تواند به پوشش محافظ معده و روده کوچک آسیب برساند. این می تواند به اسید معده اجازه دهد تا یک زخم باز ایجاد کند. حدود 10 درصد از افراد مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری به زخم مبتلا خواهند شد.
  •  التهاب پوشش معده: عفونت هلیکوباکتر پیلوری می‌تواند معده را تحت تأثیر قرار دهد و باعث تحریک و تورم (گاستریت)شود.
  •  سرطان معده: عفونت هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر قوی برای انواع خاصی از سرطان معده است.

نکته ای که به تازگی کشف شده است:

محققان دریافته اند افرادی که به عفونت هلیکوباکتر پیلوری مبتلا هستند،11 درصد بیشتر در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر هستند.

پس با انجام آزمایش خون برای تست هلیکو باکتر پیلوری در آزمایشگاه پارس طب از این بیماری خود مطلع شوید و در کوتاهترین زمان ممکن از عوارض پیچیده آن آگاهی داشته باشید.

 

جلوگیری

در مناطقی از جهان که عفونت هلیکوباکتر پیلوری و عوارض آن شایع است، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی گاهی افراد سالم را برای هلیکوباکتر پیلوری آزمایش می کنند. اینکه آیا آزمایش عفونت هلیکوباکتر پیلوری در زمانی که هیچ علامت یا نشانه‌ای از عفونت ندارید، فایده‌ای دارد یا خیر، در میان کارشناسان بحث‌برانگیز است.

اگر نگران عفونت هلیکوباکتر پیلوری هستید یا فکر می کنید ممکن است در معرض خطر بالای سرطان معده باشید، با پزشک خود صحبت کنید. با هم می توانید تصمیم بگیرید که آیا ممکن است از آزمایش هلیکوباکتر پیلوری بهره مند شوید یا خیر.

 

 

منبع :

http://doi.org/10.1002/alz.13561

AskMayoExpert. Helicobacter pylori (adult). Mayo Clinic; 2021.

Chey WD, et al. ACG clinical guideline: Treatment of Helicobacter pylori infection. American Journal of Gastroenterology. 2017; doi:10.1038/ajg.2016.563.

Helicobacter pylori infection. Merck Manual Professional Version.

https://www.merckmanuals.com/professional/gastrointestinal-disorders/gastritis-and-peptic-ulcer-disease/helicobacter-pylori-infection. Accessed Jan. 31, 2022.

Bittencourt de Brito B, et al. Pathogenesis and clinical management of Helicobacter pylori gastric infection. World Journal of Gastroenterology. 2019; doi:10.3748/wjg.v25.i37.5578.

Peptic ulcer disease. American College of Gastroenterology. https://gi.org/topics/peptic-ulcer-disease/. Accessed Jan. 31, 2022.

H. pylori. American College of Gastroenterology. https://gi.org/topics/h-pylori/. Accessed Jan. 31, 2022.

Piscione M, et al. Eradication of Helicobacter pylori and gastric cancer: A controversial relationship. Frontiers in Microbiology. 2021; doi:10.3389/fmicb.2021.630852.

طرف قرارداد با کلیه بیمه ها

در آزمایشگاه پارس طب، ما به خود می بالیم که می توانیم دسترسی به خدمات استثنایی آزمایشگاهی خود را برای همه، صرف نظر از ارائه دهنده بیمه آنها، فراهم کنیم.

بیمه تکمیلی درمان

افسوس ...

کاش زودتر اقدام میکردم!
جمله رایج در بین همه افرادی که بیماری آنها پیشرفت کرده و درمان آنها به تاخیر افتاده است

با انجام چکاپ به موقع و منظم، سلامتی و طول عمر را به خود و خانواده تان هدیه دهید

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

با ثبت‌نام در خبرنامه، آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *