سرطان کورکتال یا سرطان روده

سرطان کورکتال و آزمایش خون مخفی

آنچه در این مطلب میخوانید :

آگاهی نسبت به سرطان کورکتال یا سرطان روده (Colon Cancer)
پس از سرطان های ریه و پروستات، سرطان کولورکتال (CRC) سومین سرطان شایع در مردان و دومین سرطان شایع در زنان پس از سرطان سینه در سراسر جهان است. هر ساله بیش از یک میلیون نفر در سراسر جهان به سرطان کولورکتال مبتلا می شوند و نیمی از این بیماران بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند و آن را چهارمین عامل مرگ و میر در جهان می کند. این بررسی سیستماتیک با هدف ارزیابی اثربخشی دو تست تشخیصی کولورکتال FOBT (آزمایش خون مخفی مدفوع) و FIT (آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع) از نظر عملکرد فنی انجام شد.

 

آزمایش خون مخفی مدفوع چیست؟

آزمایش خون مخفی مدفوع (FOBT) نمونه‌ای از مدفوع شما را برای بررسی وجود خون بررسی می‌کند.
خون مخفی به این معنی است که شما نمی توانید آن را با چشم غیر مسلح ببینید و ممکن است از طریق گوارش دفع نمایید و متوجه آن نشوید. این خونریزی ممکن است ناشی از شرایط مختلفی باشد، از جمله:
پولیپ: رشد غیر طبیعی در پوشش روده بزرگ یا رکتوم
هموروئید: وریدهای متورم در مقعد یا راست روده شما
دیورتیکولوز: بیماری با کیسه های کوچک در دیواره داخلی روده بزرگ
زخم: زخم در پوشش داخلی دستگاه گوارش
کولیت: نوعی بیماری التهابی روده
سرطان کولورکتال: نوعی سرطان که از روده بزرگ یا رکتوم شروع می شود.

 

ارزیابی این تست چه کمکی به بیمار میکند ؟

آزمایش خون مخفی مدفوع یا همان FOBT معمولاً به عنوان یک آزمایش غربالگری برای تشخیص به موقع سرطان کولورکتال قبل از بروز علائم استفاده می شود.
این تست کاربردهای دیگری نیز دارد، ممکن است زمانی انجام شود که نگرانی در مورد خونریزی در دستگاه گوارش ناشی از شرایط دیگر وجود داشته باشد.
در موارد خاص، این آزمایش برای کمک به یافتن علت کم خونی استفاده می‌شود و می‌تواند به تفاوت بین سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) که معمولاً باعث خونریزی نمی‌شود و بیماری التهابی روده (IBD) که احتمالاً باعث خونریزی می‌شود کمک کند.

 

در منزل آزمایش دهید (ویژه تهران)

بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه، در سریع ترین زمان در منزل یا محل کار خود آزمایش دهید.

شرایط آمادگی آزمایش

مزیت این روش نسبت به بررسی دفع خون به روش آزمایش خون مخفی ساده، این است که شرایط رژیم غذایی خاص و محدودیت مصرف غذایی در طی جمع آوری نمونه را ندارد.
لازم به ذکر است برای این تست نیاز به ناشتایی وجود ندارد و بیمار میتواند در هر زمان که اجابت مزاجش صورت گرفت نمونه خود را جمع آوری نموده و با حفظ زنجیره سرد به آزمایشگاه منتقل نماید.

آزمایشگاه پارس طب با دارا بودن تیم علمی قوی جهت انجام این تست از برترین متد یعنی روش ایمنواسی کروماتوگرافی به نام FOBT Test جهت انجام این تست بهره برده است.
این روش اولین بار در برنامه تست مهارتی پاتولوژی در ایالات متحده در سال 2014 برای تشخیص پولیپ های آدماتوز پیشرفته (AAP) و یا سرطان کولورکتال (CRC) مورد ارزیابی قرار گرفت. این روش با دارا بودن حساسیت کلی 99.1% و ویژگی 99.2% مورد تایید قرار گرفت.

طرف قرارداد با کلیه بیمه ها

در آزمایشگاه پارس طب، ما به خود می بالیم که می توانیم دسترسی به خدمات استثنایی آزمایشگاهی خود را برای همه، صرف نظر از ارائه دهنده بیمه آنها، فراهم کنیم.

بیمه تکمیلی درمان

افسوس ...

کاش زودتر اقدام میکردم!
جمله رایج در بین همه افرادی که بیماری آنها پیشرفت کرده و درمان آنها به تاخیر افتاده است

با انجام چکاپ به موقع و منظم، سلامتی و طول عمر را به خود و خانواده تان هدیه دهید

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

با ثبت‌نام در خبرنامه، آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *