آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید و نقش تست Anti-CCP در تشخیص به موقع آن

آنچه در این مطلب میخوانید :

آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خودایمنی سیستمیک است که با التهاب مزمن مفاصل و التهاب بافت سینوویال مشخص می‌شود که منجر به درد، تورم، فرسایش استخوان و ناتوانی می‌شود. تقریباً دو سوم بیماران آرتریت روماتوئید آنتی بادی های پروتئین ضد سیترولینه (Anti-CCP) 2،3 تولید می کنند.

این اتوآنتی‌بادی‌ها ممکن است سال‌ها قبل از شروع علائم بالینی وجود داشته باشند، که بر دخالت احتمالی آنها در پاتوژنز اولیه آرتریت روماتوئید تاکید می‌کند و ممکن است به عنوان نشانگرهای زیستی اولیه عمل کنند.

بر اساس وجود آنتی بادی های ضد CCP، آرتریت روماتوئید را می توان به دو زیر مجموعه تقسیم کرد:

آرتریت روماتوئید ضد CCP مثبت و آرتریت روماتوئید ضد CCP منفی، دارای عوامل خطر ژنتیکی و محیطی متمایز و پاتوژنزهای مختلف. تشخیص زودهنگام و دقیق آرتریت روماتوئید کلید مدیریت به موقع و مناسب بیماری است. آنتی‌بادی‌های ضد CCP را می‌توان در مراحل اولیه آرتریت روماتوئید، زمانی که علائم خفیف‌تر و حتی در ابتدای بیماری یا حتی زمانی که وجود ندارد، شناسایی کرد، که این اتوآنتی‌بادی‌ها را به یک نشانگر سرولوژیکی مفید برای تشخیص زودهنگام تبدیل می‌کند.

علاوه بر این، وجود آنتی بادی های ضد CCP می تواند گسترش فرسودگی مفاصل را پیش بینی کند.

از این رو، بیماران آرتریت روماتوئید با دوره بالقوه شدید ممکن است برای درمان تهاجمی اولیه انتخاب شوند، که ممکن است آسیب ساختاری مفاصل را کاهش دهد. علاوه بر این، آنتی بادی های ضد CCP یک نشانگر زیستی مفید برای نظارت بر پیشرفت بیماری و پاسخ درمانی در نظر گرفته می شوند.

در منزل آزمایش دهید (ویژه تهران)

بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه، در سریع ترین زمان در منزل یا محل کار خود آزمایش دهید.

تظاهرات بالینی آرتریت روماتوئید به طور قابل توجهی از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. علاوه بر این، بیماران به داروهای مختلف پاسخ متفاوتی می دهند. بنابراین نیاز مبرمی به شناسایی ابزارهای تشخیصی جدید برای کمک به طبقه بندی بیماران برای پزشکی دقیق وجود دارد. مشخص کردن واکنش‌پذیری آنتی‌بادی Anti-CCP ممکن است یافته جدیدی در این زمینه ارائه دهد.

آزمایشگاه پارس طب با به کارگیری بهترین تجهیزات و تیم مجرب در انجام این تست و ارائه خدمات به شما عزیزان آماده خدمت رسانی می باشد.

تفسیر نتایج تست Anti-CCP:

نتایج مثبت به احتمال قوی مؤید ابتلا به بیماری آرتریت روماتوئید می باشد. این تست دارای حساسیت ۷۸ درصدی ( با ۵ درصد نتایج مثبت کاذب در گروه کنترل سالم ) و اختصاصیت ۹۸ درصدی می باشد.

Anti-CCP همچنین در حدود ۴۰٪ از بیماران باRF منفی، یافت شده است.

نتایج مثبت بالا Anti-CCP به احتمال زیاد نشاندهنده یک دوره مخرب یا فرسایشی بیماری آرتریت روماتوئید می باشد. سطوح Anti-CCP ممکن است با شدت فعالیت بیماری در آرتریت روماتوئید مرتبط باشد اما مطالعات بیشتری جهت اثبات آن مورد نیاز است.

با انجام تست RF (روماتوئید فاکتور) و Anti-MCV همراه با تست Anti-CCP اختصاصیت به بالای ۹۹ درصد افزایش می یابد. Anti-CCP در ارزیابی روماتیسم پالیندرومیک (نوعی آرتریت روماتوئید التهابی )نیز کاربرد دارد.

 

عوامل مداخله گر که ممکن است بر نتیجه تست تاثیر گذارد :

  •  نتایج مثبت پپتید آنتی سیکلیک سیترولینه (Anti CCP) ممکن است در برخی بیماران مبتلا به لوپوس اریتماتوز سیستمیک و یا دیگر بیماریهای خود ایمنی بافت همبند مشاهده گردد ( تقریباً ۱۰ درصد موارد).
  •  نمونه های لیز یا ایکتروس (زرد) و همچنین میزان چربی تری گلیسیرید بالا بر نتایج تست موثر است .

    توضیحات:

  •  درمان ضد روماتیسمی نباید صرفاً بر اساس نتایج مثبت Anti CCP آغاز نمود و نیز تغییر در درمان بیماری نباید صرفاً بر اساس داده سطح Anti CCP باشد.
  •  تستهای Anti-MCV و RF نیز همراه با تست Anti CCP جهت تشخیص بیماری RA مورد استفاده قرار می گیرند.
  • پپتید آنتی سیکلیک سیترولینه را می توان سالها قبل از شروع بیماری RA و بندرت پس از پیشرفت بیماری مشاهده کرد. بنابراین حضور آن در سرم نشاندهنده این است که این پپتید تنها در نتیجه التهاب ایجاد نمی گردد.

 

منابع :

۱. Jacobs S. D, DeMott R. W, Oxley K. D, Laboratory test handbook, ۳ rd,Lexi comp,۲۰۰۴,P: ۱۶۹-۱۷۰
Scott DL, Wolfe F, Huizinga TW. Rheumatoid arthritis. Lancet. 2010;376:1094–108. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(10)60826-4

van Delft MAM, Huizinga TWJ. An overview of autoantibodies in rheumatoid arthritis. J Autoimmun. 2020;110:102392. https://doi.org/10.1016/j.jaut.2019.102392..

طرف قرارداد با کلیه بیمه ها

در آزمایشگاه پارس طب، ما به خود می بالیم که می توانیم دسترسی به خدمات استثنایی آزمایشگاهی خود را برای همه، صرف نظر از ارائه دهنده بیمه آنها، فراهم کنیم.

بیمه تکمیلی درمان

افسوس ...

کاش زودتر اقدام میکردم!
جمله رایج در بین همه افرادی که بیماری آنها پیشرفت کرده و درمان آنها به تاخیر افتاده است

با انجام چکاپ به موقع و منظم، سلامتی و طول عمر را به خود و خانواده تان هدیه دهید

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

با ثبت‌نام در خبرنامه، آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *