بررسی آلرژی

تستهای بررسی آلرژی در آزمایشگاه چیست

آنچه در این مطلب میخوانید :

RAST در تست آلرژی مخفف چیست؟

RAST مخفف تست radioallergosorbent است. ممکن است به جای تست های پوستی برای تشخیص حساسیت غذایی در گروه های خاص، از جمله افراد مبتلا به اگزما شدید و کسانی که نیاز به مصرف داروهای آنتی هیستامین دارند، استفاده شود. همچنین می توان از آن برای نظارت بر سطح IgE در افرادی که قبلاً تشخیص آلرژی غذایی دارند استفاده کرد.

تست آلرژی RAST ، سطح آنتی بادی های IgE اختصاصی آلرژن (ماده حساسیت زا برای بدن شما)را در خون شما اندازه گیری می کند. به عبارت ساده، تست RAST واکنش سیستم ایمنی بدن شما را به یک ماده غذایی حساسیت زا اندازه گیری می کند.

بسیاری از پزشکان از تست های پوستی برای غربالگری آلرژی استفاده می کنند.

 

RAST چگونه انجام می شود؟

یکی از نقش‌های اصلی سیستم ایمنی تولید پروتئین‌هایی به نام آنتی‌بادی برای مبارزه با هر ماده یا ارگانیسمی است که آن را تهدید می‌داند. هنگامی که شما آلرژی دارید، سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه یک ماده بی ضرر (آلرژن) را به عنوان یک تهدید در نظر می گیرد و آنتی بادی های یا ایمونوگلوبولینE (IgE) مخصوص آن آلرژن تولید می کند.

هنگامی که پزشک شما آزمایش RAST را درخواست میکند، از شما خواسته می شود که یک نمونه خون ارائه دهید. سپس آزمایشگاه از فناوری RAST برای جستجوی آنتی بادی های IgE مخصوص آلرژن استفاده می کند. این کار با افزودن آلرژن های خاص به نمونه خون انجام می شود تا ببینیم آیا IgE در پاسخ تولید می شود یا خیر.

در منزل آزمایش دهید (ویژه تهران)

بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه، در سریع ترین زمان در منزل یا محل کار خود آزمایش دهید.

سپس، سطح IgE در نمونه خون شما اندازه گیری می شود. این مقادیر در لیست تست RAST در گزارش آزمایشگاه شما ثبت می شود.

تست آلرژی RAST چقدر دقیق است؟

هرچقدر هم که تست RAST ساده به نظر می رسد، محدودیت های مشخصی دارد. در حالی که تست RAST می تواند غلظت آنتی بادی های IgE را در خون شما تشخیص دهد، نمی تواند پیش بینی کند که چگونه به آلرژن مرتبط با آن واکنش نشان می دهید. که این مورد قطعا مربوط به واکنش سیستم ایمنی شما و سابقه مواجهه شما با آن آلرژن دارد.

همه افراد با غلظت یکسان از آنتی بادی ها نیز به یک شکل واکنش نشان نمی دهند. در برخی موارد، فردی با غلظت نسبتاً پایین ممکن است در مواجهه با یک آلرژن واکنش شدیدی نشان دهد.

یا، فردی با غلظت بالا ممکن است واکنش خفیفی نشان دهد یا اصلاً واکنش نشان ندهد. افرادی که دارای غلظت پایین آنتی بادی های خاص آلرژن هستند، شانس کمی برای واکنش به یک آلرژن احتمالی در زندگی روزمره دارند، به خصوص اگر تست پوستی پریک نیز منفی باشد.

 

 

تست های RAST در مقابل تست های پوستی

ممکن است تعدادی از تست های پوستی برای تشخیص آلرژی به جای تکیه بر تست RAST استفاده شود.

آزمایش پوست اغلب توسط متخصصان آلرژی استفاده می شود، زیرا دقیق ترین آنها در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال، کودکان خردسال ممکن است کمتر با آزمایش پوستی همکاری کنند.

تست های پوستی شامل:

تست پریک یا تست خراش پوست، با قرار گرفتن در معرض آلرژن از طریق خراش های خفیف پوستی که در پشت یا بازو بیمار ایجاد میگردد.

 

 

تست آتوپی یا آزمایش داخل پوستی، با تزریق یک آلرژن به لایه عمیق‌تر پوست برای بررسی واکنش حساسیت بدن.

 

تست پچ، با بانداژ حاوی آلرژن که برای آزمایش روی پوست اعمال می شود.

 

اگر تست پوستی مثبت باشد، ناحیه قرمز و برجسته ای را خواهید یافت که در آن واکنش به آلرژن رخ داده است.

پزشک شما آزمایشی را بر اساس شک کردن به نوع خاصی از غذا یا سایر آلرژی ها انتخاب می کند. این تصمیم تا حدی بر اساس سابقه کلی سلامت، علائم و یافته‌های معاینه فیزیکی شما خواهد بود.

به خاطر داشته باشید که همه آزمایش‌ها برای انواع مشابهی از واکنش‌های آلرژیک استفاده نمی‌شوند.

به عنوان مثال، تست خراش پوست معمولاً برای تشخیص حساسیت به غذا، دارو یا محرک های محیطی مانند گرده گل و گیاهان استفاده می شود.

تست پچ هنگام تشخیص حساسیت های ناشی از تماس پوستی (درماتیت های تماسی)، داروهای خاص یا حساسیت به برخی از فلزها مانند نیکل و قلع و ….حتی دستگاه های قابل کاشت مورد استفاده در جراحی های تعویض زانو مفید است.

پزشک شما همچنین به شما در درک مزایا و معایب هر آزمایش کمک می کند. به عنوان مثال، تست های پوستی نسبت به آزمایش خون هزینه کمتری دارند. (هزینه های شما به پوشش بیمه شما بستگی دارد.) با این حال، آنها همچنین نسبت به آزمایش خون برای آلرژن های کمتری آزمایش می کنند.

 

تفسیر نتایج آزمایش آلرژی شما

غذاهای مختلف دارای سطوح IgE خاصی هستند که در تست RAST در نظر گرفته می شوند. این را می توان با مقایسه غلظت IgE با یک پاسخ آلرژیک واکنشی در چالش غذایی تعیین کرد.

از دسته غذاهای آلرژی زا میتوان به بادمجان، خربزه، توت فرنگی و انگور و …. اشاره کرد.

انجام این کار می تواند تعیین کند که در کدام سطح یک فرد بیشتر احتمال دارد به یک آلرژن خاص حساسیت داشته باشد.

این مقادیر مراجع عددی را در اختیار آزمایشگاه ها قرار می دهد که برای تفسیر نتیجه آزمایش خون نیاز دارند. هر آلرژن مقدار مرجع خود را دارد که آزمایشگاه به صورت جداگانه تفسیر می کند.

تست RAST مثبت چیست؟

اکثر آزمایشگاه ها یافته های RAST را در مقیاس 0 تا 5 یا بیشتر گزارش می کنند. مقدار صفر نشان دهنده احتمال کم آلرژی است. مقادیر مثبت به این معنی است که احتمال آلرژی وجود دارد، که با تعداد بالاتر افزایش می یابد. برخی از آزمایشگاه ها مقادیر IgE را بر حسب میکروگرم در میلی لیتر (μg/mL) گزارش می کنند. یک متخصص آلرژی باتجربه می داند که این به چه معناست.

لازم به ذکر است که آزمایشگاه پارس طب با بهره بردن از متد روز دنیا ، قادر به گزارش نتایج تست آلرژی شما به صورت عددی یا (کمی) می باشد.

چه نوع تست های آلرژی موجود است؟

ملاحظات تست RAST

تست RAST می تواند برای هدایت برخی از جنبه های درمان آلرژی استفاده شود. به عنوان مثال، آنها گاهی اوقات می توانند به تعیین اینکه آیا کودک نشانه هایی از واکنش بیش از حد آلرژی غذایی را نشان می دهد یا خیر کمک کنند.

 

سخن پایانی

تست های RAST تنها یکی از راه های آزمایش آلرژی غذایی است. آنها ممکن است سرنخ هایی در مورد علائم شما ارائه دهند، اما متخصص آلرژی شما احتمالاً از آنها در ترکیب با سایر آزمایش های آلرژی استفاده می کند. اگر سوال خاصی در مورد تست RAST خود دارید، متخصص آلرژی یا ایمونولوژیست بهترین فردی است که می توانید از ایشان بپرسید.

جهت انجام آزمایش و هرگونه سوال برای آمادگی انجام این تست میتوانید با بخش پذیرش و جوابدهی آزمایشگاه در تماس باشید.

 

 

منبع مقاله :

https://www.verywellhealth.com/how-to-interpret-the-rast-test-results-1324055

طرف قرارداد با کلیه بیمه ها

در آزمایشگاه پارس طب، ما به خود می بالیم که می توانیم دسترسی به خدمات استثنایی آزمایشگاهی خود را برای همه، صرف نظر از ارائه دهنده بیمه آنها، فراهم کنیم.

بیمه تکمیلی درمان

افسوس ...

کاش زودتر اقدام میکردم!
جمله رایج در بین همه افرادی که بیماری آنها پیشرفت کرده و درمان آنها به تاخیر افتاده است

با انجام چکاپ به موقع و منظم، سلامتی و طول عمر را به خود و خانواده تان هدیه دهید

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

با ثبت‌نام در خبرنامه، آخرین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *